logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Co na vás v posledních týdnech před půlmaratonem vybafne? Co vás očekává? S čím se budete muset vyrovnat? Jedno je jasné, budou tam okamžiky, které vás nakopnou do výšin a dají vám křídla jako Redbull, ale budou tam i okamžiky, kdy byste nejraději zalezli několik sáhů pod zem. Ale stejně zůstaňte nad věcí, protože když nejde o život,...

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. 1. – 3. týden přípravy
 2. 5. týden přípravy
 3. 9. – 10. týden přípravy (dva resp. týden před startem půlmaratonu)
 4. Den před závodem
 5. Ráno v den závodu

V pondělí jsme vám přinesli článek Půlmaraton – poloviční výzva s plnohodnotným zážitkem – co byste měli vědět, než se vydáte na svůj první půlmaraton, s desetitýdenním tréninkovým plánem. Dnes vám přinášíme článek o tom, co v jednotlivých týdnech plnění tohoto plánu můžete očekávat, s čím se budete vyrovnávat.

1. – 3. týden přípravy

 • Těšení se – jste trochu nervózní, velká výzva právě začíná.
 • Únava – běháte častěji a déle.
 • Těžké nohy – svaly potřebují čas, aby si zvykly na nezvyklou zátěž.
 • Hlad – čím víc běháte, tím víc energie spotřebujete, což je třeba kompenzovat větším příjmem stravy.

Rada na cestu k cíli

I když se budete cítit skvěle, nepodléhejte euforii, nesnažte si v tréninku přidávat – šetřete síly, budete je v následujících týdnech potřebovat.

5. týden přípravy

 • Zvýšení vytrvalosti – už zvládnete bez problémů běhat pravidelně více než jednu hodinu.
 • Rychlejší tempo – vyšší rychlost už vás neděsí, už víte, že i to zvládnete.
 • Rychlejší regenerace – vaše tělo je schopné se po tréninkových jednotkách zotavovat rychleji, už následující den jste zase po tréninku v pohodě a natěšení na další výzvy.
 • Ještě větší hlad – jezte správná jídla, abyste hlad uspokojili a tělu dodali dostatečné množství energie pro váš trénink i regeneraci. Hodnotné cukry a dostatečné množství bílkovin, nezapomínejte ani na tuky.

Rada na cestu k cíli

Všechno vám teď najednou jde lehčeji, ale nebuďte přehnaně optimističtí, ještě nejste v cíli. Neztrácejte koncentraci, jste teprve v polovině cesty.

9. – 10. týden přípravy (dva resp. týden před startem půlmaratonu)

 • Vzrušení – jímá vás směs rozporuplných pocitů – starosti, jestli jste dostatečně připraveni, se mísí s ulehčením, že už to budete mít brzo za sebou.
 • Potvrzení – po dlouhých nedělních trénincích už víte, že těch 21 kilometrů nějak odběhnete.
 • Přebytek energie – tréninku ubývá a vy najednou nevíte, co s přebytkem energie, kam s ní. Ne aby vás napadlo si zkusit, zda těch 21 kilometrů opravdu uběhnete! Pokud takové myšlenky máte, strčte hlavu do kýblu se studenou vodou.
 • Paranoia – každé píchnutí vás vystraší, co kdybyste krátce před koncem vašeho desetitýdenního snažení ještě nakonec onemocněli nebo si něco udělali!

Rada na cestu k cíli

Věnujte každý den 30 minut tomu, abyste tělo i duši uvolnili. Ideální je autogenní trénink, jóga, jednoduchá dechová cvičení, hudba.

Den před závodem

 • Zklamání – rozčarování – běžíte 20 minut a cítíte se na umření. Zůstaňte v pohodě, to nic neznamená. Tedy znamená – jste ve formě, a to zcela určitě. Pokud byste se dnes cítili skvěle, znamenalo by to, že je něco v nepořádku.
 • Nervozita – jste podráždění, náladoví, zničení, pes by si od vás kůrku nevzal – to je, Uďo, naprosto normální. Napište si na lísteček, na co zítra ráno nesmíte zapomenout. Připevněte si startovní číslo na triko. Pokud není čip součástí čísla, připevněte si jej na běžeckou botu – ale bacha, na tu, v níž zítra poběžíte!
 • Ztráta chuti k jídlu – nervozita se může podepsat i na vašem žaludku, přesto se donuťte normálně jíst. Klidně si dejte malou štamprdli na trávení.
 • Problém se spaním – nemohli jste jako děti před Štědrým dnem usnout? Ne? Tak asi poslední noc před závodem se také moc nevyspíte, ale to není rozhodující. Daleko důležitější je, abyste se dobře vyspali tu noc předtím, případně chodili spát včas celý týden před závodem.

Rada na cestu k cíli

Nervozita před závodem není nic mimořádného, naopak je to zcela normální. Takže se snažte nějak odreagovat. Podívejte se na nějaký pěkný film, pusťte si nějakou hezkou hudbu, usedněte s oblíbenou knihou nebo něco podnikněte s dětmi. Případně se před usnutím napijte teplého mléka, či si dejte vyvařit nějakou makovici.

Ráno v den závodu

 • Napětí – už potřetí kontrolujete, zda jste si vše řádně zabalili a už počtvrté běžíte na záchod (že, Martine L.?), to je také naprosto v pořádku. Nervozita zvyšuje vaši výkonnost. Adrenalin v krvi stoupá.
 • Totální ztráta chuti k jídlu – na jídlo se už nemůžete ani podívat, ale přesto byste si měli dopřát tři hodiny před startem nějaké lehké jídlo.
 • Sebedůvěra – při rozcvičování zjišťujete, že se cítíte dobře. Necítíte se sice jako king, ale cítíte, že to tam je. Zůstaňte v klidu, zahřejte se lehkým během, lehce se protáhněte a přesuňte se včas na start.

Rada na cestu k cíli

V časovém plánu na tento den si raději udělejte mírnou rezervu, nehoňte vše na poslední chvíli. Na místo startu jeďte raději dříve, budete tak mít možnost si v klidu dát věci do šatny, vykonat už po několikáté velkou či malou potřebu… Časový tlak vám ubírá energii, kterou mnohem lépe zužitkujete při vlastním závodě.

Tak a teď už jen zbývá si to užít a pak o tom vyprávět partnerům, známým, dětem či vnoučatům.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (54 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků