logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co dělám, když neběhám?... Lépe řečeno, co dělám, když běhat nemůžu?

Co dělám, když neběhám?... Lépe řečeno, co dělám, když běhat nemůžu?

Nejsem typický závislák na endorfinech, jak psala Iva. Dokonce nejsem chorobně závislá ani na běhu, ale přeci jen, když nějakou dobu běhat nemůžu, nastává jakýsi prázdný prostor. Časový i myšlenkový.

Co dělám, když neběhám?... Lépe řečeno, co dělám, když běhat nemůžu?

Nestává se to často, ale vždy, když se „něco" stane, tak si přítel mne ruce a utěšuje mě – Konečně budeš sedět doma a nebudeš lítat po lesích. Naposled se radoval loni v létě, kdy jsme akorát končili dovolenou v Chorvatsku. Krásně foukal vítr a Jirka si chtěl ještě před odjezdem vyzkoušet tréninkového dráčka (na kitesurfing). Volal na syna, aby mu šel dráčka podržet. Koukla jsem z okna, a když jsem viděla, jaký funí vichr, raději jsem přiskočila v pantoflích a šatičkách, že mu pomůžu sama. Přišel silný poryv, cupitala jsem ve směru za dráčkem a pak asi 5 vteřin letěla vzduchem – ovšem ta doba byla skoro věčnost… poryv polevil, spadla jsem z nebes zpátky na zem a drak mě vlekl ještě kus po štěrkové cestě a trním po vyprahlé stráni… Bilance byla děsivá – sedřené obě dlaně, rozbitá kolena a levý kotník. Byla jsem ovázaná, jako kdybych se vracela z války a ne od moře z dovolené. Jiřík mě utěšoval – alespoň si odpočineš, s tímhle běhat rozhodně nemůžeš ! On se prostě raduje z toho, že sedím doma , nikam mu neodcházím, a že když přijde domů, že mě najde na svém místě.

Hůře se s mým občasným neběháním vyrovnávají moje děti. Dcery jsou zmatené z mé nečekané přítomnosti doma a kroutí hlavou – je čtvrtek a maminka je doma! Je úterý a maminka je zase doma! Je sobota – maminka neběžela Kbely! Je neděle – maminka nešla běhat! Něco se děje, je uklizeno! S maminkou začíná být k nevydržení, chce, abychom uklidily!! Maminko, nepruď, pořádek je pro blbce, my se v pokojíčku vyznáme! Maminko, nechceš si zajezdit alespoň na rotopedu? Tomášek mě naštěstí moc neřeší. Má teď v 5ti letech období, kdy si hlídá hlavně tatínka. Přišel s nápadem, že by chtěl mít tatínky dva. Jeden aby chodil do práce a druhého by chtěl mít na hraní.

No a co tedy dělám já? Mám rozum a doufám, že se koleno umoudří. Nepokoušela jsem ho a vynechala jsem své dva oblíbené závody – desítky ve  Kbelích a v Pečkách. Do Kbel jsem se jela alespoň podívat a zafandit Pimčatům, tátovi a ostatním známým i neznámým závodníkům. Byl to zvláštní pocit – být na závodě a neběžet. Je to úplně jiný zatím nepoznaný rozměr. Před závodem se vždy soustředím hlavně na sebe a tady, když jsem nezávodila, jsem vnímala spíš to, jak potřebují pomoci ostatní. Jestli se mi na závodech, ať už běžeckých, lyžařských nebo cyklistických, něco skutečně líbí, tak je to ta sdílnost ostatních závodníků. Jak si všichni vyprávějí o svých zážitcích, probírají a probíhají mnohokrát ještě každý kilometr. Kde koho co bolelo, kde byly jaké výhledy, zážitky, jací tam byli ostatní běžci, co kdy kde kdo a jak občerstvoval. Prostě každý závod je vděčné téma minimálně do dalšího závodu. O některých zvlášť významných akcích se dá hovořit i několik let.

Když teď tedy nemůžu úplně naplno běhat, běhám alespoň v duchu, tak nějak teoreticky. Studuji tréninkový plán, učím se zacházet s micoachem (dostal přezdívku Mikouč), sleduji, jak trénují ostatní Pimčata a konečně čtu články na netu, na které prostě dřív nebyl čas. Zjišťuji, že běh je skutečně velkolepá veličina srovnatelná snad jen s krevetami v podání Benjamina Buforda „Bubby" Bluea (úplně nejvíc největšího kamaráda Forresta Gumpa ).

Ostatní – během ještě nepoznamenaní – lidé mne mají za blázna, myslím, že se mýlí, vždyť s občasnou dočasnou nemožností běhat se vyrovnávám celkem hravě a nejsem jako maratonec na známém videu „Co děláte, když neběháte?“:)

Maratonec

Karolína Jeníková foto
  • přečteno: 5738/5459×, 2 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

bibi | 3. 5. 2012 20.33 hod. | 193.165.79.xx
No, jo....každej neumí přeci vše a to co drak dovede jsi asi poznala pozdě, že? A dítě k němu už vůbec nepatří – pokud ho nechceš zabít....

dav | 13. 3. 2012 9.48 hod. | 62.24.78.xx
Karol, hezký povídání! A brzo se vyzdrav!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2012

všechny články PIM Women´s Challenge 2012

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků