logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se běhá v ... Bangalore, Indie

Jak se běhá v ... Bangalore, Indie

Inu, těžko. Kdo kdy v Indii byl, tak jistě chápe proč. A těm, kteří ještě tu šanci neměli, snad tohle krátké zamyšlení pomůže pochopit.

V Indii jsem měl to štěstí být tento rok v únoru. Slovo štěstí je na místě, jelikož podle místních tam je právě zima a tak teploty ve stínu nepřekročily 32 °C. Někteří z vás si jistě vzpomenou, že tou dobou tu vládly teploty kolem -20 °C, ale kdo by se toho rozdílu bál, že. 50 stupňů sem, 50 stupňů tam. Pro teplomilné běžce super příležitost, pro mne lehce pekelná představa.

Před odjezem mi Miloš říkal, že alespoň bos tam nebudu vypadat divně, protože tam přeci chodí bos skoro každý a měl pravdu. Mnoho lidí chodí po ulici „barefoot“, ale dost pochybuju, že to dělají pro svoje zdraví, popř. že se chtějí vrátit ke správnému stylu. Častým argumentem začínajících „bosých" běžců je strach z pořezání, šlápnutí do... no, víte čeho. Zatímco u nás jsou tyto situace spíše výjimečné, v Indii téměř hraničí s jistotou, že se podobný kousek podaří. Bordel, skládka a Bůh ví co ještě jsou naprosto všudypřítomné a místní je přehlížejí s naprostou grácií a propletají se jím s velkou dávkou elegance.

Ale zpět k běhání… nápad, že si půjdete zaběhat do parku, který je vyhlášený a prý i s vodopádem se zdál být dobrý. Štěstí ovšem přeje připraveným a tak jsme se šli do parku podívat o den dříve, abychom zjistili, jestli cestičky jsou nádherný mech nebo pološílený trail. V očekávání zelené trávy, krásných stromů a jezírka jsme došli na místo a ejhle... no, jak to popsat, byl to zkrátka takový park po indicku. Tráva žádná, stromů teda pár jo, ale zato s nádhernou skládkou a vodopád... ten jsme ani nenašli, pravděpodobně byl v části parku, do které jsme se neodvážili jít. Přes to všechno si člověk může vyzkoušet závod s opičími obyvateli parku, ovšem ani tato možnost nás nenadchla. Nezbývalo, než vymyslet plán (b).

indický parkindický park

Plán (b) je samozřejmě podél cest, menší uličky a podobně. Když si odmyslím všudypřítomné volně pobíhající psy, tak plán vypadal opět schůdně. Tedy až do chvíle, než se člověk kolem cesty plné motorizovaných rikš a smogu dostane do těch menších uliček, které se návalem daly lehce srovnávat s Václavákem během novoročních oslav. Ještě k tomu smogu, myslím, že místní ekologiční aktivisté by rychle nabyli dojmu, že Ostrava je to nejčistší město pod sluncem a stačilo by jim k tomu jen pár set metrů podél indické, městské a ne tolik frekventované silnice.

indická uliceindická ulice

Z celkem pochopitelných důvodu jsou kolem většiny silnic i rozesmátá varování
Z celkem pochopitelných důvodu jsou kolem většiny silnic i rozesmátá varování, asi pro chodce, případně běžce? Ani plán (b) nebyl tedy z nejlepších.

Plán (c) zahrnoval hotelové fitko, kde samozřejmě byl i běhací pás. No ale posuďte sami, chce se vám v takovém vedru běhat na pásu? Ani náhodou.

Tak nějak jsme usoudili, že týden odpočinku od běhání nemůže uškodit a hotelový bazén se stal tou správnou volbou
Na plán (d) už jsme se nezmohli. Tak nějak jsme usoudili, že týden odpočinku od běhání nemůže uškodit a hotelový bazén se stal tou správnou volbou. Přeci jen, v té zimě bylo vlastně léto...

Eda Kunce foto
Jak se běhá v ... Bangalore, Indie Jak se běhá v ... Bangalore, Indie Jak se běhá v ... Bangalore, Indie Jak se běhá v ... Bangalore, Indie Jak se běhá v ... Bangalore, Indie Jak se běhá v ... Bangalore, Indie

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké trasy

všechny články Běžecké trasy

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano129
Ne38

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků