logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jarní očista

Jarní očista

Kamarád mi onehdy řekl, že vykládat lidem o svých problémech nemá význam. „80% lidí tvé problémy vůbec nezajímají a těch zbylých 20% ti je přeje – v duchu NIC NEPOTĚŠÍ TAK, JAKO NEŠTĚSTÍ DRUHÉHO“. Já mu na to odvětila, že absolutně nepochopil, proč ženy čas od času spustí svůj nekonečný vodopád slov. A je vcelku jedno, kdo se stane tou obětí, která musí alespoň předstírat chápavé naslouchání.

S plynoucími proudy slov z našich úst odplouvají i naše negativní myšlenky. Nežádáme nikoho o radu, chceme to jen dostat ze sebe ven. Držet slova (myšlenky) uvnitř znamená táhnout s sebou břímě. Kamarád na mne civěl jako bacil do lékárny a nemyslím, že úplně pochopil smysl a krásu BABSKÉHO TLACHÁNÍ. Je mi to ale vcelku jedno – mám dneska v hlavě totální přetlak a tak toho zneužiji k psaní příspěvku do blogu PIMčat.

Říká se, že Bůh nenaloží nikomu víc, než může unést. Trochu jsem poslední dobou začala mít pocit, že mne tam nahoře nějak přeceňují. Tolik by mi fakt věřit nemuseli. Nebudu zacházet do podrobností. Milovaného puberťáka jsem svěřila do péče tatínkovi (ten ho odložil u tchýně), místo abych úbytkem starostí rozkvetla jak sněženky na Petříně, tak jsem se při pohledu na prázdné skříně beznadějně rozbrečela, po šíleném vyběhnutí ala bezmozek jsem doufala, že bolavé nohy přesměrují myšlenky do positivních kolejí, ale po bojleru přestala fungovat rychlovarná konvice – a sotva jsem donesla domů novou konvici, tak dnes odešla na věčnost i mikrovlnná trouba. Trochu začínám manžela podezírat, že vzhledem k technickým znalostem, na rozdíl ode mne, tušil, že spotřebiče po 14 letech manželství začnou vymírat jak dinosauři na konci druhohor, a tudíž vyklidil byt pod falešnou záminkou milenky.

Ve chvíli, kdy se mi tak trochu začala podlamovat z toho všeho kolena, uvědomila jsem si, že NELZE zamezit přílivu nových věcí, ale možná by šlo odložit něco z již nabrané zátěže.

Před každým tréninkem či závodem každý z nás pečlivě zváží, co je nutné s sebou tahat a co ne. Odhazujeme každičký přebytečný gram. Ale co nosíme uvnitř, to nikdo z nás moc neřeší (dokud nedosáhneme stavu zvoucímu se: nervy v kýblu, totálně na prášky, už mi z toho hrabe...).

Táhneme s sebou starosti rodinné, starosti z práce, valíme před sebou nepříjemné povinnosti, které díky prokrastinaci nabalují na sebe další a další resty, hlavu si obtěžkáme obavami z budoucnosti, lítostí z rozhodnutí minulých, a aby toho nebylo málo, tak se s chutí podíváme na večerní zpravodajství o přírodních katastrofách, nebo si minimálně pozvedneme náladu zprávami o zvyšování daní. A jako bonbónek vezmeme zavděk i další reportáží o tom, jak se zase někde něco vytunelovalo a nikdo za to vlastně nemůže.

Pravidelně každý rok slýcháme o jarní očistě těla – teď mluvím o té vnitřní, neb předpokládám, že tu vnější zvládáme všichni na každodenní bázi. Bylinky, čajíčky z kopřivy, půsty, zelený ječmen, chlorella, pití citrónové šťávy a spousta dalších více či méně drastických metod nám pomáhá zbavit se vnitřních nečistot.

Už jen fakt, že něco málo uděláme výhradně pro sebe, nám přináší uspokojení i radost Já jsem sklidila i obdiv mé dcery – když viděla rozmíchanou chlorellu ve sklenici vody, tak pronesla: „Teda jestli tohle vypiješ, tak jsi fakt odvážná“ – myslím, že chtěla použít výraz „ blázen“, protože to vypadalo jako právě odebraný vzorek z rybníčku brčálníčku.

Ale zpět k té naší očistě. Někde jsem četla, že naše tělo je jako kůň a mysl jako jezdec. Myslím, že je to docela výstižné. A ten náš jezdec často veze neuvěřitelnou nadváhu. Ale něco málo se dá odhodit – chce to jenom trochu praxe.

Jako rodiče máme například tendenci přehánět naši péči a tomu našemu potěru umetáme cestičku, přenášíme je přes překážky, hlavně aby neupadli. Jenže možná je dobře, když si občas rozbijí kolena (nás při tom sice bude bolet srdíčko víc než je ty odřeniny, ale oni si dají příště větší pozor).

Další krizovou situací je srážka s blbcem. S touhle oblastí mám problém. Ale trochu pomáhá dívat se na blbce jako na mraky – jakmile odtáhnou, bude zase hezký den.

Místo zpráv si zkuste pustit svou oblíbenou komedii a věřte, že každé blbé době se jednou bude říkat „staré dobré časy“.

Když něco zapomenete a padne na vás hrůza z přicházející sklerózy, tak si jako moje teta řekněte: “Kdo si h…o pamatuje, neustále žasne“.

Vtipy vyprávět neumím, ale přidám jeden, na který jsem narazila hned po začátku PIM Women´s Challenge:

Běhá si zajíc po lese, když najednou vidí jezevce, jak hulí trávu. Zajíc povídá: "Jezevče, jezevče, co to děláš, takový krásný den a ty si takhle ničíš zdraví, pojď si radši se mnou zaběhat!"
Jezevec uzná, že má zajíc pravdu a tak si s ním jde zaběhat. Běhají, běhají, když najednou potkají opilého vlka.
Zajíc povídá: "Vlku, vlku, co to děláš, takový krásný den a ty si takhle ničíš zdraví, pojď si radši se mnou zaběhat!"
Vlk uzná, že má zajíc pravdu a tak si s nimi jde zaběhat. Běhají, běhají, když najednou potkají lišku, jak šňupe kokain.
Zajíc povídá: "Liško, liško, co to děláš, takový krásný den a ty si takhle ničíš zdraví! Pojď si radši se mnou zaběhat!"
Liška uzná, že má zajíc pravdu a tak si s nimi jde zaběhat. Běhají, běhají, když potkají medvěda, jak fetuje toluen.
A všichni povídají: "Medvěde, medvěde, co to děláš, takový krásný den a ty si takhle ničíš zdraví! Pojď si radši s námi zaběhat!"
Medvěd otevře jedno oko a povídá: "Nikam nejdu! Pokaždý, když si dá zajíc extázi, tak všichni běháme po lese jak blázni!"

A ještě jsem našla jeden instruktážní obrázek pro maminky těch nejmenších:

instruktážní obrázek pro maminky těch nejmenších

Věřím, že vymyslíte spoustu jiných a lepších způsobů, jak zapudit negativní myšlenky. Když už zrovna není na ráně někdo, kdo vás vyslechne, tak pište o svých běhacích zkušenostech (pro začátečníka, jako jsem já, jste velká inspirace – a hned máte na kontě dobrý skutek a lepší náladu).

Tak se nám snad podaří se zimním oblečením odhodit i část naší přebytečné duševní zátěže, která brzdí nejen mozek, ale i naše nohy.

Kdo jste dočetl až sem, tak máte pochvalu za trpělivé naslouchání – mně je líp.

A ještě závěrečný vzkaz pro muže, kteří čas od času musí přetrpět ten příval slov svých lepších poloviček: „Chlapi, NERADIT, ALE POHLADIT!!!“ – lze slovem i rukou.

Iva Kubešová foto
  • přečteno: 13313/12932×, 3 komentáře
Jarní očista

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 16. 3. 2012 22.09 hod. | 95.140.247.xxx
DÍKY ZA RADU – PŘÍŠTĚ ZAČNU ČÍST OD KONCE :-)
JARU ZDAR!

Věra P. | 16. 3. 2012 21.41 hod. | 213.192.12.xx
Ivo, prima článek, zase jsem se pobavila, hlavně výrok tvé tety o skleróze nemá chybu.

Katerina | 16. 3. 2012 12.25 hod. | 79.97.84.xx
Ivo, dekuji za paradni clanek. Trefila ses mi do nalady, protoze moje vnitrni sopka vybouchla vcera v noci :-) Dneska uz je lip, po precteni clanku jeste lip a tak si pujdu asi zabehat. A ten vtip o behani, to byla tresnicka na dortu :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2012

všechny články PIM Women´s Challenge 2012

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků