logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké daně

Běžecké daně

Ministerstvo financí vypracovalo ve snaze o snížení deficitu státního rozpočtu zásadní analýzu. Podle ní jsou ideální cílovou skupinou pro potřebné navýšení rozpočtových příjmů běžci.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Daň z movitosti
 2. Daň z pročištěné hlavy (DPH)
 3. Spotřební daně
 4. Daň z příjmu kyslíku fyzických osob
 5. Ekologická daň
 6. Silniční daň

Je to totiž skupina makroekonomicky významná a fiskálně perspektivní (česky: obrovská a stále rostoucí). Navíc jsou běžci opravdu skupinou cílovou, neboť každý z nich má stanoven svůj cíl a skoro všichni občas běhají od startu do cíle.

Maratonci, pravidelní vytrvalci i joggeři – zkrátka běžci všech výkonnostních úrovní – proto budou s okamžitou platností zatíženi následujícími daněmi:

Daň z movitosti

Běžci se neustále pohybují a někam přemísťují, a to většinou po státních nebo obecních pozemcích. Protože při tom dělají mnohem víc kroků než ostatní občané, bude jejich zdanění pokrokové, neboli progresivní (čím vyšší počet kroků, tím vyšší procentuální sazba).

Daň z pročištěné hlavy (DPH)

Stát musí rozpočtově zohlednit fakt, že běhání má na běžce pozitivní účinky. Kromě fyzické kondice a psychické rovnováhy jim přináší i ekonomické benefity (nové nápady a řešení problémů), a ty musí být zdaněny. Pro pokročilé platí základní sazba 20%, začátečníci dočasně zůstanou ve snížené sazbě 14%.

Spotřební daně

Budou uvaleny na všechny typy energetických tyčinek a gelů (tyto produkty slouží běžcům jako pohonné hmoty) a na funkční běžecké oblečení, jehož spotřebu chce stát omezit. Poptávka po dovozových funkčních materiálech je totiž rozpočtově nežádoucí, neboť běžci nekupují mnohem zdravější tesil, bavlnu a krepsilon domácích producentů.

Daň z příjmu kyslíku fyzických osob

Každý běžec je povinnen podstoupit zdravotní vyšetření, při němž mu bude přesně změřen objem vydýchaného vzduchu během uběhnutého kilometru. Daň se poté – po odečtení průměrného ročního oxidového paušálu – vyměří příslušným procentuelním koeficientem z jednoho kyslíkokilometru krychlového za minutu.

Ekologická daň

Přírodu, která vyžaduje klid, stálost a nedotknutelnost, ničí běžci kromě vydýchávání vzduchu i mnoha dalšími způsoby, například pošlapáváním terénu a vířením vzduchu. Přesná výše ekologické daně pro konkrétního běžce bude však určena především stupněm jeho aquasalinity, tj.potivosti (neboť čím více potu, tím větší devastace přírody solí).

Silniční daň

Stát obětavě staví a opravuje silnice, a běžci je pak ničí svými stále odolnějšími a sofistikovanějšími podrážkami a mezipodrážkami. To již dále není možné. Od příštího roku se navíc připravuje i zavedení daně stezkové, cestičkové a pěšinové. Přesné detaily sice ještě nejsou známy, rozhodně to však nebude rovná daň – naopak zdaněno bude i běhání v zatáčkách.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
 • přečteno: 9338/9173×, 1 komentář

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 24. 3. 2012 19.54 hod. | 77.48.73.xxx
Je to pry jeste horsi...:) doslechl jsem se, ze v ramci revize spotrebni dane a jeji zvysovani pro tabak, alkohol.. bude zavedena spotrebni endorfinova dan, kdy bezec musi zaplati spravni poplatek za povoleni k vlastni vyrobe endorfinu a nasledne podle probehanych hodin a tempa je vypoctena prumerna spotreba, ktera se dani 20% podle ceniku omamnych latek ministerstva zdravotnictvi, polozka 7b, morfin a jeho derivaty:).
Nastesti se ale ceka na evropskou smernici k vypoctu a to je nase sance, protoze britove nechteji pristoupit na metricky system mereni vzdalenosti. musim to jit rozbehat, dokud je to jeste levny.. 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas102
Asics149
Brooks21
Inov-861
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton6
NB24
Nike65
Salming390
Salomon44
Scott3
Vibram Fivefingers10
Vivobarefoot7
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce51
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

 • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Achilovka je samozřejmě s měkkým i :-) ani nechci věřit tomu, že jsem napsala 2x y. EvaS »
 • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Na tuto diskuzi jsem narazila náhodně a neznám pravidla. Pokud to nebude pro někoho…»
 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
 • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků