logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči pro Hervis ½Maraton Praha 2012 – poběží na reálný čas

Vodiči pro Hervis ½Maraton Praha 2012 – poběží na reálný čas

Abych utnul diskuzi hned v zárodku, dal jsem už do názvu údaj, že vodiči při letošním Hervis ½Maratonu Praha poběží na reálné časy. To znamená, že ten časový údaj, který budou mít na svém rozlišováku a balónku, bude odpovídat času, po nějž by měli skutečně a reálně absolvovat celých 21.097 metrů vyznačené trati půlmaratonu.

VODIČI BĚŽÍ NA REÁLNÝ ČAS!

Každý vodič si zpoždění, které nabere, než se po startovním výstřelu dostane na startovní čáru, odečte z údajů oficiální časomíry visící mu v tu chvíli nad hlavou a musí si jej zapamatovat, aby byl případně tomu, kdo se k němu přidá až někde po trati, schopen říci, kolik vteřin či minut na startu ztratil a o co později bude fakticky probíhat cílem.

Proč vodiči běží na reálný čas?

Že vodiči poběží na reálný čas má čtyři důvody:

 • Prvním důvodem je prostě to, že už nejsme tak rychlí jako kdysi, ale nechceme si to přiznat, tak to zkoušíme různě maskovat.
 • Druhým důvodem je, že s přibývajícími počty účastníků na pražských závodech PIMu se prostě rozdíl mezi reálným a oficiálním časem vodičů zvětšuje a dohánět tu ztrátu znamená běžet rychleji a rychleji, což neprospívá ani vodičům, ani těm, co vedou.
 • Třetím důvodem je to, že vodiči z toho titulu, že mají strach, že budou muset dobíhat velkou ztrátu, se natlačí přes veškeré pokyny dopředu a ti, co s nimi chtějí běžet, je už nikdy nedoženou.
 • Čtvrtým důvodem pak je, že vodiči by měli, i ti běžící na čas 1:30, na občerstvovačkách zvolnit, respektive přejít do chůze, aby se jejich ovečky mohly v klidu napít. Tím, že mají ztrátu, tak nečiní a jejich mise není zdárně naplněna.

Jaké jsou hlavní úkoly vodičů?

Vodiči se staví hlavně proto, aby:

 • zejména po odstartování zklidnili ty, co by se jinak nechali strhnout davem
 • byli jakýmisi majáky v řece běžců, podle nichž se řídí ti, kteří nejsou tak zkušení v odhadu tempa a nedokážou si spočítat, jak mají běžet, chtějí-li dosáhnout určitého času, tedy v případě, že na ten čas mají natrénováno
 • poradili lidem na občerstvovačkách
 • povzbuzovali ty, jimž dochází po trati síly
 • povzbuzovali diváky, aby povzbuzovali
 • no a v neposlední řadě běželi na čas, který mají na svém rozlišováku a balónku

Jak by měl vodič běžet

Kromě vodičů běžících na 1:30, kteří by měli běžet rovnoměrně celý závod, respektive první polovinu o trochu rychleji, neboť se dá předpokládat, že těm, co povedou, budou ke konci docházet mírně síly, tak aby si vytvořili mírný náskok (do dvou minut), ti ostatní by měli první 2 – 3 kilometry běžet tak o 10 – 15 vteřin pomaleji, než je tempo potřebné na dosažení jejich času. Takto by měli běžet, aby se ti, co s nimi poběží, mohli v klidu rozdýchat. Pak by měli plynule, ne skokem, zrychlit na tempo, jež je třeba běžet na potřebný čas. Po patnáctém kilometru by měli opět trošku zrychlit, aby dohnali úvodní ztrátu.

Jak se mají vodiči chovat na občerstvovačkách

Na začátku občerstvovací zóny by měli přejít do chůze, vyzvat své spoluběžce a spoluběžkyně, aby se napili či doplnili energii. Případně je upozornit, že energetický gel je třeba patřičně zapít. Je-li horko, upozornit ostatní, aby se opláchli a zchladili si zátylek. Rozebíhat by se měli až na konci občerstvovací zóny.

Kdo budou vaši vodiči Na Hervis ½Maratonu Praha 2012?

Vodiče představím svým vlastním způsobem až zítra, zítra vám také řeknu, v kterých sektorech budete moci svého vodiče naleznout, tedy pokud už si jej neodchytíte v 11:30 před Právnickou fakultou, kde budou mít vodiči sraz a kde se s nimi také budete moci vyfotit.

Vaší vodiči na Hervis ½Maratonu Praha

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jana | 28. 3. 2012 10.01 hod. | 78.45.230.xxx
Miloši,
takže jestli to chápu dobře, pak čas vodičů bude v cíli vyšší – oficiálně?
Takže, když bych chtěla mít oficiální čas třeba 2:00, pak bych měla volit vodiče co běží na 1:50 ?
Pořád mám zmatek mezi reálným a oficiálním časem :-O
Prosím, prosím o pomoc s pochopením....jsem blondýna :-)))
Děkuji :-)
Jana

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
 • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků