logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máňa a Lojza – se rozhodli začít běhat

Máňa a Lojza  – se rozhodli začít běhat

Autor kreseb: Mirek Vostrý

Máňa a Lojza se procházeli, ruku v ruce, podél řeky. Byl takový ten správně melancholický večer, kdy se v hlavě líhnou nejpošetilejší nápady. Usedli do trávy, pozorovali líně tekoucí řeku a je docela možné, že právě ta líně tekoucí voda jim vnukla myšlenku – něco ve svém životě změnit.

Máňa povídá: „Ty, Lojzo, co kdyby …" nestačila ani dokončit myšlenku a Lojza už v předtuše dalšího třeštil oči. „Ano Máničko, co jako, kdyby?" „No, co kdybychom začali běhat?" Do Lojzy jako když udeří hrom. On že by měl se svými 120 kilogramy živé váhy běhat? Copak Máňa, ta má nějakých 45 kilo i s botama a pořád šílí nad každým dekem, které přibere. Radši nejí a nepije, jen aby náhodou ručička na váze neukázala 45,5, to by prostě nepřežila a zase by byla místo oběda a večeře jen mrkev a římskej salát.

„A co tě to tak najednou napadlo, Máničko?" leze z něj pomalu a přemýšlí, co a jak říci, aby to vzápětí nebylo použito proti němu. „No víš, když začneme běhat, nebudu si muset tak hlídat váhu, bude častěji maso a všechno to, co máš rád." Máňa na to šla přes jídlo, a Lojza se nechal na tenhle laciný trik nachytat. V příštích minutách už plánovali, kam se na webu podívají, aby zjistili, jaký závod by byl pro jejich běžecký začátek nejvhodnější. Lojzovi se nejvíc zamlouval maraton nebo půlmaraton, Mánička se ale ukázala jako chytré děvče a řekla mu: „To by bylo na začátek na tebe miláčku moc, nejdřív budeš muset ubrat tak 40 – 50 kilo. Musíme najít něco kratšího." Lojza neoponoval, jen mu došlo, že s tím masem častěji na talíři to asi nebude tak horký a že zase, tak jako už předtím mnohokrát, „trošku" skočil Máničce na špek.

Už se ale nedalo zařadit zpátečku a tak se snažil aspoň převzít iniciativu. Hned druhý den rozhlásil po všech známých, k jakémuže rozhodnutí večer s Máničkou došli, samozřejmě to podával jako svůj nápad a když se ho kámoši ptali, jak na takovou kravinu přišel, opáčil: „Příští rok jedem s Máničkou udělat nějaký výstupy do Alp, tak musíme nabrat kondičku a ta se nejlíp nabere jak? No během, vy neumětelové!" A byl učiněn první krok – ROZHODNUTÍ.

Ještě ale bylo potřeba udělat zásadní rozhodnutí ohledně toho závodu. „Hele, tady na www.pim.cz je nějakej závod v noci po Praze, to bude to pravý pro nás, poběžíme a nikdo nás neuvidí, a hlavně už je to za čtrnáct dní, takže se nebudeme muset dlouho stresovat, jak to zvládneme!" zabodovala Mánička.

„Ukaž, no jo, běží se to 12.9. na tvůj svátek, to je jak nějaký boží vnuknutí: Tak já ti koupím jako dárek k svátku startovné na ten adidas běh pro ženy, jo?" Máně zvlhly oči, nebyla od Lojzy zvyklá na takové pozornosti, tak hned kontrovala: „Já ti teda zase koupím to startovné na Metro běh." Jak řekli, tak udělali. Vyplnili přihlášky, poslali peníze a udělali tak druhý krok – MAJÍ CÍL. Teď už se nedalo couvnout. Do startu jejich prvních běžeckých závodů zbývalo 13 dní.

V pondělí navštívili knihkupectví a protože nějak cítili, že jim moc času na přípravu nezbývá, zaujal je titul: „Jak uběhnout maraton za 100 dní." „Hele, to by mělo být ono, jsou tu rady pro začátečníky, jak uběhnout svůj první maraton za sto dní tréninku, maraton je maraton a desítka respektive pětka jsou o hodně kratší, takže my to s touhle knížkou klidně zvládneme za 12 dní," pravil Lojza. A máme za sebou třetí krok – VÍME, JAK NA TO.

„Tady se píše, že nejdůležitější pro začátečníka jsou pořádné běžecké boty," přebírá zase iniciativu Máňa. Šatičky a botičky, to je její parketa. „No, když je to adidas běh, tak jdeme do adidasu. To dá rozum, jen tak se ten běh nejmenuje adidas – to musí být dobrá značka, jinak by jí neměli v názvu toho závodu, asi má super věci pro ženy. Tobě koupíme třeba něco od Mizuna, stejně, jak na tebe koukám, ti z toho všeho jdou oči šejdrem a to je prý japonská značka, tak ti bude určitě sedět. Lojza už je smířený s osudem a spíš přemýšlí nad vhodnými iontovými nápoji. Listuje knihou a najednou mu zajiskří očíčka: „Jeech, tady je, že si můžu dát po běhu pivo, ten člověk tomu fakt rozumí, to je hned vidět odborníka!" V prodejně adidasu nakoupili vše potřebné pro Máňu, v Triexpertu pro Lojzíka a to včetně iontových nápojů, i když Lojza se bránil, že ty nejlepší ionťáky mají u Kalicha.

Během týdne měli celou výbavu pohromadě – udělali čtvrtý krok – VYBAVILI SE NA BĚHÁNÍ, a teď už nějak přežít těch pět dní do startu. Jak je budou prožívat se dozvíte den za dnem až do sobotního startu a pak jako bonus si povíme, jak si celý závod užili a co z toho nakonec vzešlo.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Simča | 7. 9. 2009 10.58 hod. | 212.27.204.xx
Moc hezky napsáno, budu držet palce, ať Máňa a Lojza přežijí..

Franta Burda | 6. 9. 2009 10.42 hod. | 89.176.54.xxx
… že by hadi, tedy odstrašující případ, jak neéé na to? Chápal bych jejich rozhodnutí s cílem absolvovat PIN-desítku příští rok! Ale hold nemyslím jako současná nastupující běžecká generace … chtít a mít všechno hned. Tak ať to přežijí! :)))))) Ale napsané je to poutavě a zábavně, pobavil jsem se. Tak zas zejtra, jo?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Máňa a Lojza

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků