logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máňa a Lojza – tři dny do startu – sacharidy, bílkoviny, tuky

Máňa a Lojza – tři dny do startu – sacharidy, bílkoviny, tuky

Autor kreseb: Mirek Vostrý

Uprostřed nejtvrdšího spánku budí, právě když se vyvaluje na sluníčku a usrkává suché Martini, Lojzu řev budíku. Prosluněná pláž a Martini mizí a na scéně se objevuje chlap s pilou, který jde po něm. Probudí se celý zpocený a rozklepaný, jak se mu pokoušel z posledních sil uniknout. Nakonec se mu to jen tak tak podařilo. Probouzející se hlava zachytila poslední myšlenku: „Ještě, že jsem se dal na to běhání, to mi zachránilo život!“

S touto myšlenkou šel Lojza na start. S touto myšlenkou a doslova nabitý adrenalinem. Že by měl dneska jen lehce vyklusat, či spíše vyjít, na to vůbec nepomyslel. Rychle na sebe naházel oblečení, zašněroval boty a vyrazil jak lovec za prchajícím levhartem.

Kupodivu vydržel běžet v tempu celý blok. Zmákl to za fantastických patnáct minut. Byl na sebe děsně hrdý, ale taky už začal tušit, že asi něco „trošku“nedomyslel. Co, no tak to nám řekne večer jeho tělo. Popravdě řečeno, už bych byl radši, kdyby ten chytrej byl Lojza, ale když on je nějak pořád jak beran a nedá a nedá a nedá si říct.

Máňa má zase idylku. Vyspinkaná do růžova si dá svou tradiční citrónovou vodu. Nikam nespěchá, ví, že dneska má jen lehce vyklusat a odplavit únavu ze svalů, trošku se protáhnout a pak si dát nějakou dobrou ňamku, aby si dobila baterky na vlastní závod. Namíchala si müsli s mlékem, jogurtem a ananasem, aby se zatím všechny ingredience, než doběhá, spojily. Oblékne si svůj běžecký, čistě vypraný a svěže vonící set, pomalu si pečlivě uváže boty a jde se spíš jen projít než běhat. Střídá chůzi s během, urazí své čtyři kilometry. Přijde domů, osprchuje se, tělo si natře vonnými regeneračními olejíčky, natáhne župánek a pomalu, lžičku po lžičce, si pochutnává na snídani. Dopoledne pak chvilku pracuje a jde chystat oběd. Přemýšlí, čím by tak dneska toho svého hladovce uctila, nakonec udělá jeho oblíbený segedinský guláš s knedlíkem. Je si vědoma toho, že to není zrovna to pravé, ale tuší, že dneska bude potřebovat utěšit. A jeho oblíbené jídlo, doplněné orosenou plzničkou, ještě nikdy nezklamalo.

Bohužel, dneska ani segedín, ani knedlíčky, ani plznička nějak nezabraly. Lojza přišel domů jak tělo bez ducha, byl naprosto bez energie. Těžce se posadil na židli, na sobě měl šortky a tak dobře viděla, jak mu škube ve svalech. V segedínu sotva omočil lžíci, do knedlíku jen klovnul, jediné ,co jakž takž zabralo, byla plznička. Osprchoval se a šel se natáhnout. Večer si pak stěžoval, že mu je chvilku teplo a chvilku zima – dostal svalovou horečku. Vyčerpal své energetické zásoby, zakyselil organismus, znemožnil přístup kyslíku do tkání. Jo, o co si člověk koleduje, to od života dostane – Lojza udělal svůj šestý krok – POZNAL, ŽE RADY ZKUŠENÝCH JE DOBRÉ POSLECHNOUT, tím spíš, když vycházejí z vlastních zkušeností.

Miloš Škorpil foto
Máňa a Lojza – tři dny do startu – sacharidy, bílkoviny, tuky

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Simča | 11. 9. 2009 9.24 hod. | 212.27.204.xx
Moc díky za osvětlení pití vody s citronem..Jen by mě ještě zajímala jedna věc- je lepší to pít ráno nalačno nebo před během? Chodím běhat až odpoledne po práci..

fotoMiloš Škorpil: Simčo, je lepší jí pít ráno na lačno – tak brózit :) – na zdraví :

Luky | 9. 9. 2009 16.58 hod. | 85.71.101.xx
No Máňo, Máňo! Ty mu servíruješ knedlíky a segedín a Lojzík se určitě klepe na těstovinky s kuřecím masíčkem, sýrovou omáčkou a brokoličkou. No úplně se mi zbíhají sliny. :-)

Franta Burda | 9. 9. 2009 15.45 hod. | 91.214.156.x
Doufám, že jako závěrečný bonus bude další seriál na pokračování … tedy nejen „jak si oba závod užili a co z toho nakonec vzešlo", ale i jak by to nakonec všelijak mohlo dopadnout. To by ses, Miloši, vyřádil, co? :)

Majk | 9. 9. 2009 12.19 hod. | 82.113.48.x
Cejtim v kostech, ze Lojza jeste prekvapi. Asi to nebude ted na desitce, ale pevne verim ze jo. A Mana? Ta usne na vavrinech a ztloustne, na to vem jed.
Citron jsem vyzkousel vcera na kole, jen trochu do vody na ochuceni, pridal do bidonu i trochu glukopuru a bylo to fajn, takovy prijemne osvezujici...

Peggy | 9. 9. 2009 9.39 hod. | 77.95.40.xx
Máňa už mě začíná štvát :-) To je jasný, že je v pohodě, když běží v sobotu jen půlku toho, co Lojza :-) Chudák. Měl by si místo toho dát jen 3,8 kiláků Tesco běhu a taky by byl vysmátý :-))))

Majka | 9. 9. 2009 9.24 hod. | 80.188.94.xx
Máňa je děsnej klaďas, už by taky mohl jednou zabodovat Lojza, už je mi ho líto. Taky se mi nezdá ten matfyz a 25 let, to by příště mohli ze skříně vyhrabat tři roky starou medaili z MS.

12Honzade | 9. 9. 2009 9.21 hod. | 195.113.13.xxx
Ja, bych do citronu nesel, mooooc nebezpecny:)… Jeste tak fresh pomerancova stava (bez vody), ale i to muze byt po ranu celkem nebezpecne piti. Obzvlast pokud se nebeha v lese.:)

Simča | 9. 9. 2009 8.47 hod. | 212.27.204.xx
Mně by zajímalo, proč Máňa pořád pije tu citronovou vodu před během...Je možné prozradit to tajemství?.:-)
Předem děkuji

fotoMiloš Škorpil: Proč pije Máňa každý den ráno vodu s citrónovou šťávou? – protože – více v: „Co je to kost, jak se tvoří a jak jí náš životní styl moří? – Kyselinka“, navíc to urychlí peristaltiku :))), takže v lese sejdeme se za pařízkem jednou všichni, co si jí dopřejí :))), jak správně odhalil 12honzade :).

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Máňa a Lojza

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků