logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Body management aneb proč by se měl manažer hýbat

Body management aneb proč by se měl manažer hýbat

Manažeři jsou v současné době, aniž si to uvědomují, nejohroženější skupinou, co se týče zdraví. Proto jsme se s Pavlem Kosorinem trošku nad tímto problémem zamysleli a níže předkládáme výsledek našeho zamyšlení. Co si z toho „potrefení" manažeři vezmou, necháme zcela na jejich rozhodnutí, ale měli by si uvědomit, že – přejdi na závěr…

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1. 5. 2012

Motto: Žijeme v náročné době. Všichni jsme nuceni svítit, i když je jasný den – není divu, že je mezi námi tolik lidí s vybitými baterkami.

Být manažerem je těžká práce. Jste odpovědní za všechno, ačkoli o ničem nemáte dostatek informací. Každý den musíte vyplout, ačkoli nevíte, jak je voda hluboká. A musíte se dostat do přístavu, ačkoli žádná mapa, kterou máte k dispozici, není úplně kompletní.

Pracovat s nejistotou je manažerův denní chléb. Jeho úkolem je koordinovat práci lidí, kteří jsou křehcí a nevyzpytatelní, řídit toky peněz, které jsou nejisté a záludné a dosahovat cílů, které se zdají vzdálené a nedosažitelné. Je to na zbláznění, ale vy se zbláznit nemůžete, protože máte odpovědnost za své podřízené, živíte děti, splácíte půjčku na nemovitost, rádi byste doprovázeli své rodiče ve stáří…Je toho moc, a  utěšovat se vyhlídkou na klidné roky v důchodu nemá smysl, protože přichází doba, kdy stát nemůže důchod nikomu garantovat. A klid už vůbec ne.

Jednomu by se z toho rozklepala kolena. Co s tím? Nosit široké nohavice, aby si našeho strachu nikdo nevšimnul? Možná by bylo lepší začít posilovat stehenní a lýtkové svaly, třeba během tréninku na maraton. To není vtip. Všichni známe a respektujeme zásady týkající se racionálního nakládání s časem, tzv. time management. Existuje také systém promyšleného zacházení se svou tělesnou schránkou. Říkejme mu třeba body management. Tedy způsob, jak co nejefektivněji – a přitom příjemně – rozvíjet svoji energetickou kapacitu, své fyzické síly a možnosti. Protože chcete-li si udržet pozitivní energii, kterou při práci s lidmi nezbytně potřebujete, musíte nejprve nějakou mít. Tedy umět si ji vytvořit.

Dává ten bankomat nějaké peníze?, zeptal se mě kdosi ve frontě před bankou. Dává, řekl jsem. Ale s podmínkou, že jste si do banky nějaké peníze uložil. Podobně je to s naší tělesnou kondicí. Abychom se na své tělo mohli spolehnout, musíme se o něj začít starat. A nejlépe podle zásady Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tedy chcete-li ve své náročné profesi dospět k určité lehkosti, měli byste ve volném čase dělat něco opravdu těžkého – třeba se připravovat na ten zmíněný maraton. Někdo může namítnout: Mám začít běhat? To přece svému tělu nemůžu udělat! Ale je to přesně naopak. Pokud to se svým tělem myslíte dobře, měli byste mu přiměřenou a příjemnou tělesnou aktivitu dopřát co nejčastěji. A pokud vás nebaví běhání, můžete dělat cokoli jiného – jezdit na kole, plavat, bruslit nebo posilovat ve fitku. Důležitý je pouze výsledek – mít zdravé tělo a být dobré mysli.

Per corpus ad Animam, tělem k duši, říká se v řádu Milosrdných bratří. Mnichy asi nikdo z nás nebude podezírat z nějakého přízemního materialismu. Jestliže říkají, že k duši se jde přes tělo, znamená to, že člověk je systém, celek, v němž musí dobře fungovat všechny části – tělesné, duševní i duchovní.

Být zdravý a v dobré kondici je velká výhoda, o kterou stojí za to usilovat. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyslovil myšlenku, že by lidé, kteří dbají o své zdraví, měli být nějakým způsobem zvýhodněni. Při vší úctě k panu ministrovi – myslím, že není třeba udělovat žádné benefity těm, kteří o sebe náležitě pečují. Protože výsledek takové péče je sám o sobě benefitem nade vše.

Možná nevíte, nebo si to neuvědomujete, ale:

  1. Manažeři jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin po stránce zdraví v České republice. Přitom na jejich zdraví, fyzické kondici a vitalitě závisí, jestli přijmou správné rozhodnutí. I to je důvod, proč se o své zdraví a fyzickou kondici starat.
  2. Manažeři ovlivňují (svým příkladem) chování svých podřízených. Žádnému dobrému manažerovi by tedy nemělo být lhostejné, jak na tom jeho podřízení po zdravotní stránce jsou, a stejně tak by se měli zajímat, jak na tom jsou jejich podřízení s fyzickou kondicí. Vždyť jenom zdravý a dobře fyzicky vybavený člověk je schopen kvalitně odvádět svou práci.

Nejčastější výmluvou, proč se člověk nehýbe, je: „Tohle všechno já vím, ale kde na to vzít čas?“

Odpověď bude pro vás nejspíše velmi překvapivá: „Začněte třikrát nebo čtyřikrát týdně dvacet nebo třicet minut chodit nebo běhat!“

Určitě nyní namítnete: „Chlape, ty ses snad zbláznil? Já ti tu vykládám, že už takhle nic nestíhám a ty mi říkáš, že si mám ještě z toho mála času, co mi zbývá, ukrojit další hodinu až dvě!“

Nezbláznil jsem se a ihned vám to vysvětlím. Celý vtip je v tom, že ty minuty, které se rozhodnete plně věnovat sobě, vám přinesou to, že získáte čas, kdy najednou budete naprosto sami. Při chůzi nebo běhu si vyčistíte hlavu. Zatímco se budete soustředit na to, kam šlapete, na svůj dech atd., zjistíte, že se vám z hlavy „vykouřily" všechny nepříjemné myšlenky a ten volný prostor se začne naplňovat nápady a řešeními otázek, na které jste je nebyli schopni najít.

A JE TO TAM!

Namísto toho, abyste hodiny a hodiny proseděli v kanceláři a hledali odpovědi, bude vám stačit vyběhnout si na pár minut a pak si po návratu na svůj „trůn" jen zapsat řešení, rozdat úkoly a užívat dne.

… manažeři by měli být pro ty, které vedou, světlem – majákem, který ostatním osvětluje a ukazuje cestu, lidé se po nich opičí, takže se je snaží napodobovat i ve vztahu k sobě samým, ke svému zdraví a své fyzické kondici.

Nabídka Běžecké školy pro firmy

Běžecká škola si již dlouho uvědomuje ohroženost manažerů a tak má připravenu nabídku pro firmy na klíč

  • přečteno: 12306/11913×, 1 komentář

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Antonín Pavlas | 2. 5. 2012 13.08 hod. | 193.165.112.xx
Hnutí Auto*Mat má svoje "Do práce na kole"
www.dopracenakole.net
Mohli by jste začít propagovat "Během do práce začíná legrace".
Nikdo nemůže říkat, že nemá na běh čas, každý chodí do práce :-)
Na druhou stranu, člověk je pěšky mnohem více omezen vzdáleností než ten cyklista.
No abych nevymýšlel blbiny, tak třeba já běhám do práce. Sice nejsem žádný kravatový manager ohrožený bídnou smrtí za kancelářským stolem, ale 4km ráno a 4km večer člověka protáhnou líp než jízda metrem-autobusem-tramvají a taky člověk má víc času na ty ranní písničky nebeských pěvců :-)
PS: no a když se mi nechce, tak prostě zpomalím :D

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků