logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Důvody, proč používat funkční oblečení

Důvody, proč používat funkční oblečení

Smyslem funkčního oblečení je omezit nadbytečné pocení dané nevhodným oblečením při sportu (i v běžném životě), které vede ke zbytečným ztrátám tekutin a snížení výkonu. Funkční oblečení odvádí pot od pokožky, udržuje organismus v optimální provozní teplotě a zajišťuje komfort i při náročném sportovním výkonu a nepříznivém počasí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 4.5.2012

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Do čeho jsme se oblékali kdysi
 2. Systém tří vrstev
  1. 1. vrstva – funkční prádlo a ponožky
  2. 2. vrstva – termoizolační
  3. 3. vrstva – svrchní oblečení
 3. Funkční prádlo je základ – 1. vrstva
  1. Stay Cool

Do čeho jsme se oblékali kdysi

Výše uvedené platí, ale abych to zlidštil, přidám pár vzpomínek z doby, kdy platilo, že: „Na běhání stačí něco na nohy, trenky a tílko“. Ano, mluvím o době, kdy jsem začal běhat a kdy se na běžce většina lidí dívala jako na podivína, nebo na něco, co sem spadlo z Marsu. V té době jsme běhali v bavlně, která nasáklá potem ztěžkla, pokud jste se na chvíli zastavili, tak jste začali mrznout. Proti mrazům jsme se chránili igelitem na prsou, zádech a kolenou, případně jako správní „Komsomolci" novinami. Jó, byly to krásné časy. Zato dneska aby se v tom čert vyznal. A právě proto, aby se v tom vyznal nejen čert, ale hlavně vy, vám přinášíme tento seriál o tom, jak se správně funkčně oblékat.

Vzhledem k tomu, že tento seriál připravujeme ve spolupráci s firmou Vavrys, která k nám dováží výrobky švédské firmy Craft, které budeme zároveň i testovat, budeme se v tomto seriálu odvolávat na produkty a zkušenosti firmy Craft.

Systém tří vrstev

1. vrstva – funkční prádlo a ponožky

Odvádí pot od pokožky a zajišťuje optimální mikroklima

2. vrstva – termoizolační

Udržuje tělesnou teplotu a podílí se na transportu vlhkosti dále od těla

3. vrstva – svrchní oblečení

Ochrana před nepříznivými vnějšími vlivy

Funkční prádlo je základ – 1. vrstva

Funkční prádlo se používá jako první vrstva oblečení přímo na tělo. Je proto důležité, aby bylo vyrobeno z měkkého a tělu příjemného materiálu. Jeho úkolem je odvádět pot od pokožky a udržovat u těla optimální teplotu – v zimě hřát a v létě chladit. Proto je vhodné používat pro různé klimatické podmínky jednotlivé druhy prádla s odlišnými vlastnostmi.

Aby funkční prádlo plnilo co nejlépe svou roli, je třeba zvolit z nabídky různých typů správnou variantu v závislosti na intenzitě pohybu a teplotě vnějšího prostředí.

Teplotní určení jednotlivých řad funkčního prádla Craft
Teplotní určení jednotlivých řad funkčního prádla Craft

Prádlo STAY COOL (původně Cool) použijete i v těch nejteplejších letních dnech, sportovních halách a fitkách, protože má chladivý efekt.

Prádlo BE ACTIVE, resp. BE ACTIVE EXTREME (původně Zero, resp. Zero Extreme) skvěle zajišťuje odvod potu a má termoizolační vlastnosti.

V zimě vám přijde vhod prádlo KEEP WARM, resp. KEEP WARM WOOL (původně Warm, resp. Warm Wool), které vás udrží v teple i v těch nejstudenějších zimních dnech.

Rozdělení funkčního prádla Craft
Rozdělení funkčního prádla Craft

Protože máme jaro a před námi je léto, budeme se v tomto i následujících dílech věnovat hlavně oblečení pro tato období, takže v první vrstvě půjde o prádlo z řady Stay Cool.

Stay Cool

Funkční prádlo Stay Cool je speciálně navrženo pro udržení vašeho těla v suchu v průběhu různě intenzivních outdoorových a indoorových sportovních aktivit v teplých podmínkách. Díky šestikanálkovému vláknu dosahuje výborných parametrů odvodu potu, přičemž zajišťuje chladivý efekt pro dokonalý pocit svěžesti. Pohodlnost prádla Stay Cool je zajištěna plochými švy a ergonomickým, sportovním střihem, který poskytuje volnost při pohybu. V potivých partiích je prádlo doplněno odlehčenou pleteninou Mesh s nízkou hustotou pro dosažení optimální ventilace. Prádlo je ošetřeno antipachovou úpravou a ochranou před škodlivými UV paprsky (UPF 50+). Potisk na prádle je vytvořen sublimační technikou, čímž udržuje jeho prodyšnost. Součástí kolekce jsou také boxerky Craft Cool s cyklistickou vložkou El Light, které slouží jako spodní prádlo pod cyklistické šortky bez cyklo vložky. Patří sem i doplňky – čelenka, šátek a potítko.

Budeme pro vás v rámci tohoto seriálu testovat vždy vybraný kus funkčního oblečení z příslušné vrstvy – z té první tedy sportovní podprsenku a pánské i dámské boxerky. Naše vlastní zkušenosti s těmito výrobky vám přineseme na konci tohoto čtyřdílného seriálu v samostatném díle.

boxérky dámské kalhotky běžecká podprsenka

Pokračování tohoto seriálu vyjde ve středu a bude věnováno vhodnému funkčnímu oblečení pro běžce do teplého počasí, což můžete využít už pro pražský maraton.

Partnerem seriálu je Craft.

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 32199/30994×, 3 komentáře
Důvody, proč používat funkční oblečení Důvody, proč používat funkční oblečení Důvody, proč používat funkční oblečení Důvody, proč používat funkční oblečení Důvody, proč používat funkční oblečení

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Foreteller | 7. 9. 2016 15.14 hod. | 212.5.203.xxx
Kuba. Tak sa rozhodni čo používaš :-) . Pripadne hod este nejaku reklamu.

Kuba | 21. 11. 2012 15.24 hod. | 94.112.151.xx
Naprosto souhlasím. Skvělý článek. Já při běhání používám Mizuno (www.teplepradlo.cz ).

Kuba | 21. 11. 2012 15.23 hod. | 94.112.151.xx
Naprosto souhlasím. Skvělý článek. Já při běhání používám Merino (www.teplepradlo.cz ).

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Průvodce funkčním oblečením

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků