logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Miloš říkal, aneb ošpuntujte!

Miloš říkal, aneb ošpuntujte!

Miloš sice neříkal: "Ošpuntujte!", spíše "Odšpuntujte po vydařeném závodě, ovšem pokud jste předtím vypili dostatečné množství vody", ale říkal také mnohé o tom, jak důležité je měnit boty. Nejen touto jeho radou se řídím od počátku svého běhání. Poučka o prospěšnosti změny bot nejen z důvodu rozdílného povrchu, ale zejména pro zdraví pohybového aparátu, se v mém případě poněkud zvrhla. Psychiatr by mi letmým pohledem do společného botníku přisoudil zřetelnou úchylku. Ano, pro boty mám slabost. Dvanáct párů už je přespříliš, proto jsem dva páry nejzasloužilejších odeslal zahradníkům. I tak zůstala v depu rozmanitá skladba značek a typů: od minimalistických Vivobarefoot Evo, přes Inov-8 Xthalon 212 a krosové adidas Adizero XT, Asics Fuji ES až po silniční klasiku Mizuno Rider, Ultima a Asics Kayano. Některé samozřejmě v několika vydáních.

Podle čeho boty vybírám? Odzkoušené podle ceny. Nepotřebuji vlastnit nejnovější model, rád si počkám na výprodej nebo zajímavou akci. Případně sáhnu do zásob skvělého německého 21run.com. U dosud neběhaných bot vybírám podle vlastností, které od nich očekávám a podle jejich vzhledu. Jednoduše se mi musí líbit. Tímto způsobem jsem si loni na PIMu vybral krosovou novinku Asics Fuji ES. Potřeboval jsem boty na Beskydskou sedmičku, vhodné do terénu, lehké, ale zároveň tlumivé. S Inov-8 212 jsem si na 80 km v Beskydech netroufl. I když mě Inov-8 vedou k došlapu na střed, při únavě si tělo začne hovět na patách.

Přestože byly výběhy v Asics Fuji ES (287 gr) v terénu více než příjemné, stále to nebyla ta správná bota na ultrakros. Sice byla lehká, rychlá, tlumivá, ale nebyla zcela pohodlná a její podrážka byla příliš hladká. Představa šesté hodiny v této botě ve mě vyvolávala obavy. V létě měl René Bruk v jeho behshop.cz akci na modely značky adidas. Zkusil jsem mistrovské (běhá v nich Dan Orálek) Adizero XT. Jsou neznatelně těžší (295 gr), ale první dojem potvrdil i úspěšný doběh zářiové B7 bez jediného pádu, otlaku či puchýře. Bota měla ideální parametry pro ultrakros: přijatelnou hmotnost, dobrou tlumivost, sníženou podrážku v porovnání například s Mizuno Cabracan.

Letos jsem podlehl reklamě, jedinečnému designu a samozřejmě ceně na 21run.com (60 % české ceny). Asics pro letošní jaro připravil dvě novinky řady Fuji. Těžší Attack (308 gr) a lehké Racer (245 gr). Koupil jsem oba modely. Attack jsou jasnou volbou na Silva Nortica Run. Silva se běží v terénu, není to ale kros, jaký můžete zažít v Beskydech nebo na Šutru. Attack jsou jedním slovem pohodlné boty do terénu, které zvládnou nerovnosti a podrží i po 90ti kilometrech. U modelu Racer bych s ultra váhal. Jsou jakousi přechodovou botou mezi minimalismem a tlumením. Jejich nespornou výhodou je nízká hmotnost, dobrý záběr a nízká podrážka udržující kotník mimo nebezpečí zvrtnutí i při běhu v kořenech stromů. Nižší tlumení ji pro mě odsuzuje k běhu do distance maratonu.

Jakou souvislost má toto vše s nadpisem? Porovnám-li Asics Fuji Racer s Inov-8 Xthalon 212, vychází lépe Inov-8. A to právě kvůli znatelným špuntům, kterými podrážka Inov-8 oplývá. Nižší tlumení Inov-8 je podpořeno špunty. Noha v botě má tak nejen lepší kontakt s povrchem, ale tlumení je srovnatelné s Asics Fuji Racer. Podobné je to i u porovnání model Ascis Fuji Attack a adidas Adizero XT. Adidas má zřetelnější profilaci podrážky, díky které, ačkoliv je i zde bota nižší, poskytuje srovnatelné tlumení s Asics Fuji Attack. Takže ošpuntujte! Vítězem v kategorii ultrakros se stává adidas Adizero XT v zádech s Asics Fuji Attack a v kategorii kratší kros Inov-8 Xthalon 212 s nepatrným odstupem před Asics Fuji Racer.

Tento můj test není obecným návodem, jak vybrat botu. Vždy záleží na tom, pro koho je bota určena a do jakého terénu. Nemohu si na závěr odpustit poznámku ke speciálu "Boty" časopisu Běhej. Dost mi v přehledu bot chybí globální značky adidas, Nike a Puma. Přestože jsou jejich doménou i jiné sporty (stejně jako u Asics) a fashion, mají v nabídce sakra dobré boty, které by neměly v přehledu běžeckých bot chybět. Pro adidas mluví nejen jeho top řada Adizero, i u Nike a Puma se najdou modely, kterými nepohrdne ani závoďák. Stačí si vzpomenout na jedinečné Puma Complete Phasis. Připadá mi, jako by speciál podlehl módě minimalismu. Kam vítr, tam plášť. Netvrdím, že je minimalismus špatný, ale není pro všechny. Já musím opatrně.

Petr Syblík foto
  • přečteno: 17383/16909×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Adam | 6. 5. 2012 20.58 hod. | 109.71.213.xx
Zastanu se Behej, do testu v casopisu zaradi kazdou znacku, ktera odpovi. Do specialu oslovili 18 znacek a ze ne vsechny odpovedely, za to jaksi nemuzou.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků