logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo

Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo

Koncem dubna, tedy přesně 27. – 29.4, proběhlo v Želivském klášteře na Vysočině běžecké soustředění Běžecké školy – a to ve zcela novém hávu. Ten nový háv mu nedalo jen zvláštní místo konání – klášter, ale i jeho náplň, vlastně i všichni, kteří se jej zúčastnili – i příroda, která se vpravdě oblékla do slavnostního, neb všude to kvetlo, zurčelo, vonělo a bzučelo, a sluníčko na to vše zvesela hledělo.

Za všechno může Michal, tedy Vítů. To jeho napadlo nastěhovat nás do kláštera, a protože já jsem pro každý experiment, který jen trošku zavání něčím novým, exotickým, neotřelým a vyvolávajícím spousty otázek, tak jsem byl samozřejmě pro. Navíc příroda Vysočiny je nádherná a takhle v předjaří už vůbec.

Klášter v Želivu má poměrně pohnutou historii. Založen byl samozřejmě kvůli tomu, aby zde mohli pobývat mniši, možná si ze školy ještě vzpomenete na husitského kazatele Jana Želivského, tak ten byl odtud. Po válce to bylo s klášterem dost nahnuté, ostatně jako se vším, co v sobě skrývalo tajemství ducha. V letech 1950 až 1954 sloužil klášter jako internační tábor pro politicky nepohodlné kněží a řeholníky, kterých tu žilo až 400. Po roce 1954 zde byla pobočka psychiatrické léčebny a také se zde točil film Dobří holubi se vracejí. Vše tohle vytvářelo předpoklad, že se tu nudit nebudeme.

A taky jsme se nenudili. Už příjezd byl docela dramatický, protože většina účastníků přijížděla od Prahy a protože začínal prodloužený víkend, spojený s 1. májem, tak to bylo skoro rychlejší do Želiva běžet než jet. Ale nakonec jsme se tam všichni nějak dostali.

Absolvovali jsme seznámení s mnišskou kuchyní – pravda Alcron to nebyl, ale svůj účel – zasytit, to splnilo. Pak jsme si koupili soudek klášterního piva a jali se družit a seznamovat pomocí hry, kde ke svému jménu přidáte nějaké přídavné jméno začínající stejným písmenem, jako třeba Rozežraný Roman, Moudrý Miloš, Limonádový Libor a tak.

Druhý den nebyla neděle, ale sobota a ta byla hodně náročná. Čekal nás totiž přesun do Pelhřimova, kde se většina z nás zúčastnila Pelhřimovského běhu s Poutníkem o pohár Miloše Škorpila. Ženy si to rozdaly na 5 kilometrů, muži pak na 10. Naše ženy byly mnohem úspěšnější než muži a vyhrály, co mohly. Kateřina Jacques dokonce vyhrála pytel brambor a měla z něj ohromnou radost.

Po běhu následoval sprint na domácí vdolky (jsem pomalej, takže ty jsem prošvihnul) a na domácí klobásu – tu jsem už urval. Pak oběd,

návštěva cukrárny
ti, co neměli dost nebo neměli jiné povinnosti, pak ještě atakovali cukrárnu.

Takže konečný účet zněl – větší příjem než výdej (energie)
Takže konečný účet zněl – větší příjem než výdej (energie).

Popravdě, taky bych dal přednost nacpat se výborným domácím čokoládovým dortem, ale my organizátoři jsme se museli rychle vrátit a připravit vše na běžecký seminář, motivovaný knihou Born To Run, jehož hlavní téma znělo: Člověk byl zrozen k běhu proto, aby přežil.

seminář Born To RunDr. Kateřina Smíšková
Na semináři jsme měli i velmi zajímavého hosta Dr. Kateřinu Smíškovou, jejíž přednášku jsem nazval: Chcete-li běhat (chodit) zdravě, musíte mít pevnou páteř, pružné a pracující svaly, a silné a pružné úpony a vazy.

Po její přednášce proběhla poměrně dlouhá diskuze, na níž plynule navázala i další témata:

Člověk byl zrozen k běhu proto, aby přežiljá to tak cítím
běžecký styl,

běhat obutá či něobutáběhat obutý či neobutáběhat obutý či neobutýinov8inov8inov8
běhat obutý či neobutý,

běhat oblečený či neoblečený. Celé se to nějak protáhlo, takže obsluha z jídelny nás musela několikrát upozornit, že nám „suší“ večeři.

odloodlo
V rámci semináře si mohli účastníci soustředění vyzkoušet oblečení značky odlo a běžecké boty inov8, které pak v hojné míře vyzkoušeli i v rámci sobotního výběhu.

Po semináři jsme zamířili na prohlídku kláštera při svíčkách, což taky nebylo vůbec marný a nakonec jsme se uvelebili venku pod hvězdami na klášterní zahradě.

Povídání při šampusu a PoutníkoviPovídání při šampusu a PoutníkoviPovídání při šampusu a Poutníkovi
Povídání při šampusu a Poutníkovi mělo neformální atmosféru a naladilo nás na výběh druhý den.

Hodinu výběhu jsme naplánovali na devátou. Na rozdíl od soboty už nebylo nebe bez mráčku a slunce tak nepražilo, i vítr ohnul sem tam nějakou tu větev, ale to nám nebránilo v tom, vyběhnout do okolních lesů. Zprvu jsme vyběhli všichni pohromadě, ale na pátém kilometru jsem zavelel k rozdělení, aby si i rychlíci užili běhu, a sám jsem zůstal s pomalejší skupinkou vzadu. Skupinka to byla sice pomalejší, ale také houževnatá, takže z původně zamýšlených 10 kilometrů jsme jich dali skoro 15. Kupodivu to navýšení nebylo kvůli tomu, že bych nevěděl kudy (i když?), ale kvůli tomu, že jsme si vyběhli na ještě jednu vyhlídku, odkud jsme měli nádherný výhled na celý Želiv. Tady stojí za zaznamenání, že jsem na tu vyhlídku našel (skutečnou) zkratku.

běžící školaběžící škola
Běžící škola

klídek, pohoda = inov8
Klídek, pohoda = inov8

Tak to by bylo o soustředění v Želivu vše. Nejbližší soustředění Běžecké školy bude týdenní, proběhne na Šumavě a bude zasvěceno návratům ke kořenům, což znamená, že na něm budeme klopýtat cestou necestou přes mnoho kořenů a budeme se snažit sžít s přírodou, co to jen půjde. Ale nebojte se, večer spočítáme všechny ovečky, zda se některá neztratila, a pokud by se tak stalo, půjdeme ji do temných šumavských hvozdů hledat.

Byli jste při tom a chce se  vám také něco říct, pak není nic lepšího než se vyzpovídat
Byli jste při tom a chce se vám také něco říct, pak není nic lepšího než se vyzpovídat…

Miloš Škorpil foto
Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo Běžecké soustředění v klášteře a běžecký seminář – to tu ještě nebylo

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas90
Asics126
Brooks18
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno53
Newton5
NB21
Nike56
Salming352
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce46
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků