logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli

Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli

… a dobře ses cítila. V běžeckém oblečení současnosti můžeš být zároveň krásná a svůdná a také se v něm cítit jako v bavlnce. Netíží tě ani nesvazuje, takže tvůj pohyb může na druhé působit jako pohyb laňky nebo přelet motýla.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Běžecké boty
  1. Velikost běžeckých bot a kdy si je jít koupit
 2. Běžecké ponožky
 3. Běžecké kalhoty a sukýnky
 4. Sportovní podprsenka
  1. Hlavní zásady pro výběr sportovní podprsenky
 5. Tílko, tričko
 6. Bunda

motýl

I když: „Nemusíte stát hodiny u zrcadla než vyběhnete a nepřemýšlíte o tom, jak se silnici líbíte. Nemusíte poslouchat její vtipy a předstírat, že se vám líbí. Sexy obleček vám v běhu asi nikdy nepomůže, silnici nevadí, že nejste ještě dneska namalovaná, nezáleží jí na vašem věku, nezávidí vám, že jste úspěšnější a že vyděláváte víc peněz než ona. Můžete jen vyběhnout, kdy chcete, ať jste měly schůzku ráno, před hodinou nebo dokonce včera. Jediné, na čem jí záleží, je to, jestli ji zase příště navštívíte. Nike – žádný zápas, jen sport“.

Tento nesmrtelný reklamní spot z filmu „Po čem ženy touží" zde neuvádíme náhodou, protože i když výše uvedené platí, tak stejně v každé ženě zůstává touha po tom být krásná, být sexy, být in a to vše vám moderní sportovní oblečení umožní.

Každé jaro se objeví ve sportovních prodejnách nové druhy sportovního oblečení a jsi lákána na zaručeně to nej. Bohužel těch nej je tolik, kolik je sportovních firem a kdo se v tom má orientovat? Trošku ti pomůžeme při výběru v tom smyslu, které kousky oblečení opravdu využiješ pro své běhání a které ti umožní to, aby ses cítila po všech stránkách dobře.

Vystajlujeme si tě pěkně odspoda, protože základem běhání jsou boty, a k nim patří neodlučitelně funkční ponožky. Pokročíme výše, takže budeš potřebovat šortky či legíny, sportovní podprsenku, funkční tričko a podle druhu počasí bundu.

Běžecké boty

boty

Běžecké boty jsou pro běhání nepostradatelné. Pokud nemáš ještě vybránu svou značku, svůj typ, prostě s běháním začínáš, doporučujeme naběhnout do specializované sportovní prodejny a tam si vybrat boty, které ti sednou, které si tvoje nohy vyberou, protože se v nich budou cítit dobře. Při rozhodování, zda si vybrat botu klasickou – technickou, či minimalistickou zvaž i svoji váhu a styl, jímž běháš. Pokud začínáš běhat, a budeš začínat 25 – 30 minutami běhu 3x týdně, nemusíš se bát jít do minimalistické obuvi, ale je třeba si uvědomit, že minimalistická bota zvýší nároky na tvé nohy a celý pohybový aparát.

Velikost běžeckých bot a kdy si je jít koupit

Běžecké boty si kupuj vždy o číslo větší. Během se noha unavuje – klenba se lehce propadá a  tím se noha (chodidlo) prodlužuje. Vhodnější je nakupovat běžecké boty odpoledne, kdy už jsou nohy trošku unavené (nateklé). Co do šířky si můžeš botu dotvarovat šněrováním. Více informací k výběru bot najdeš v článku: Jak si vybrat běžecké boty.

Běžecké ponožky

Jako bychom tě slyšeli, běžecké ponožky nejsou zrovna nejvíce vzrušující součást tvého běžeckého vybavení. Ale nezapomeň! V létě taková ponožka dokáže krásně dokončit celkový vzhled tvé nožky a přitom je to pro její blaho velmi důležitý prvek, protože špatně zvolená ponožka dokáže nožku pěkně potrápit, a to bys určitě nechtěla. Ponožku vybírej z technických materiálů – postarají se o odvod potu, zabraňují vzniku puchýřů, otlaků, odřenin. Když najdeš svou ideální ponožku, kup si hned několik párů, nemusela bys je pak už nikdy sehnat.

Běžecké kalhoty a sukýnky

běžecké elasťákyVybírej podle ročního období a osobního vkusu. V létě různě dlouhé šortky, speciální běžecké sukně, krátké nebo tříčtvrteční elasťáky. Pro chladnější dny pak dlouhé elasťáky, pro opravdu chladné a zimní dny elasťáky zateplené. Kromě toho, že tě běžecké kalhoty ochrání před chladem, umožní ti si sebou vzít kapesníček, klíče, balzám na rty – to vše schováš do všité kapsičky. Navíc běžecké kalhoty mají na sobě reflexní vrstvy, které na tebe upozorní, pokud budeš vybíhat za šera či tmy a poběžíš v místech, kde jezdí auta.

Sportovní podprsenka

sportovní podprsenkaDobré boty, správné ponožky a dobře padnoucí sportovní podprsenka rozhodují o tom, jak se budeš při běhu cítit.

Prsa každé ženy při běhu skáčou, bez ohledu na jejich velikost. To není jen nepříjemné, ale může vést i k ochabnutí vaziva v prsou.

Hlavní zásady pro výběr sportovní podprsenky

Sportovní podprsenka musí dobře přiléhat k tělu, ale nesmí tě stahovat natolik, že se nebudeš moci pořádně nadechnout. Ramínka by se neměla zařezávat do ramen a košíčky by měly být bezešvé nebo s plochými švy.

Tílko, tričko

V zásadě můžeš na běh nosit, co chceš. Pokud si však na běhání vybereš tričko z funkčního materiálu, tak to bude rozhodně investice, která se vyplatí. Na rozdíl od bavlny funkční tričko neztěžkne, nestudí na těle a brzo uschne. Také drží barvy a tvar. Pokud zvolíš nějaké s protipachovou či antibakteriální úpravou (třeba se stříbrnými vlákny), nikdo se od tebe nebude odtahovat, protože mu nevoníš.

Bunda

běžecká bunda

Jako další vrstva v případě nepříznivého nebo méně příznivého počasí dobře poslouží běžecká bunda. Ta může být buď lehká (větrovka) – ochrana proti lehkému chladu a větru. Může vás ochránit proti vodě – od vodoodpudivých tkanin až po opravdu nepromokavé úpravy. Bundy, které budete nosit na běh ve tmě, by měly mít každopádně reflexní zóny.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 30307/29311×, 1 komentář
Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli Jak se obléknout na běh, aby se za tebou všichni ohlédli

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Zofie-Agata | 8. 5. 2012 18.46 hod. | 188.175.145.xxx
Ahojky, ten spot z filmu mě navedl k tomu, že jsem sedla k youtube a zadala motivational running video..........a paráda!!! Našla jsem pár krásných filmečků. Až se mi někdy nebude chtít vyběhnout, tak si jeden pustím a poběží to samo:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Poběžte s námi We Run Prague

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků