logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Letem trailovým světem

Letem trailovým světem

Trail se dá běhat všude, ale v Alpách dostává svůj nezaměnitelný půvab. Mohu potvrdit. Když jsem poprvé stoupal na Jungfrau, tak jsem byl uchvácen a nezměnilo se to ani při mých dalších návštěvách. Nejsou to jen ty vysoké hory, příroda, slunce, vzduch, voda…,co vás omámí, je to něco, co ční vysoko nad námi, k čemu se snažíme celý život přiblížit a přitom víme, že se tomu přiblížit nelze. A takový je i trailrunning v Alpách.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Strach z výšek
 2. Seznam věcí, které byste měli mít u sebe, když se chystáte na náročný běh v horách
 3. Musíte nutně cestovat do hor, chcete-li si střihnout trailový běh?
 4. Utrpí vaše silniční časy, když se budete více věnovat trailovému běhu?
 5. Je životnost trailových běžeckých bot nižší než silničních?

Strach z výšek

Máte strach z výšek a chtěli byste v nich přesto běhat? Tak chutě do toho. Vždyť i v běžném životě musíte překonávat překážky, které ční vysoko nad vámi, z nichž se vám motá hlava, a přesto to nevzdáte. Právě to překonávání sebe sama dělá z běhání – a i toho trailového ve vysokých horách – něco, proč stojí za to se s tím poprat.

Pokud trpíte strachem z výšek a přesto se chcete zúčastnit běžeckého závodu, který vás zavede do složitého horského terénu, kde budou i pasáže, kde prostě budete muset přeskočit průrvu, poběžíte po cestě, kde vám bude každou chvíli hrozit sklouznutí na tu či onu stranu, tak to prostě musíte natrénovat.

Začněte v méně složitém terénu, kde jsou rizika pádu či zřícení menší a postupně zvyšujte obtížnost. Nikdy netrénujte sami, ale vždy s někým, komu o svém problému řeknete. Také až vyrazíte na svůj alpský trail, tak mějte takového člověka u sebe. Ten člověk by vás měl umět podržet, ale na druhou stranu vás nesmí přemotivovat, hecovat. Když se pak skutečně dostanete do velmi složitého terénu, z něhož máte strach, postupujte neustále pomalu dopředu. Nikdy se nezastavujte, dokud ten těžký úsek nepřekonáte. Vždy se koncentrujte na nejbližší úsek cesty před vámi, běžte pokud možno uvolněně a využívejte celou šíři cesty.

S přibývajícími zkušenosti se naučíte mít svůj strach z výšek pod kontrolou, i když tu vždy bude, ale to je dobře, protože vás chrání před neuváženými kroky.

Seznam věcí, které byste měli mít u sebe, když se chystáte na náročný běh v horách

 • Lehký běžecký batoh s integrovaným vakem na vodu (camelbag), který bude mít minimálně obsah 1 litr
 • Oblečení do deště
 • Izolační mezivrstvu např. fleece
 • Čepici a rukavice
 • Mobilní telefon s čísly na nouzové volání (112)
 • GPS – je dobrá, pokud ji máte
 • Teleskopické hůlky
 • Energetické gely, tyčinky, datle, prášek na přípravu iontového nápoje
 • Mapu okolí
 • Píšťalku
 • Sluneční brýle
 • Balíček první pomoci
 • Zápalky či zapalovač a nůž

Musíte nutně cestovat do hor, chcete-li si střihnout trailový běh?

Samozřejmě běh v horách je vzrušující, ale trail neznamená jen hory. Trail je běhání po pěščinkách v přírodě, klidně i v polabské nížině. Prostě jakmile opustíte zpevněné cesty, musíte koukat pod nohy, kam šlapete, běžíte trail. V podstatě i v takovém městském parku můžete zažít vzrušující trail, přestože nebudete přeskakovat zurčící bystřiny, vyhýbat se kořenům, kamenům či větvím, ale exkrementům domácích mazlíčků, které jejich paničky či páníčkové jaksi neuklidili.

Utrpí vaše silniční časy, když se budete více věnovat trailovému běhu?

Trailové běhání je výkonnostní turbo i pro časy na silnici. Měnící se profil a povrch, stálé střídání výběhů a seběhů a také neustálé měnění tempa a směrů vedou k takovým změnám délky kroku a frekvence, že se to v žádné běžecké škole nemůžete naučit, dokonce ani u nás. Silniční běžci a vytrvalci, kteří se pravidelně věnují běhu v terénu, ani nemusí zařazovat intervalové tréninky. Je to prostě fartlek par excellence. Trailové běhy jsou proto důležité pro každého běžce, který je zaměřen na výsledek, touží se neustále zlepšovat. A je zcela lhostejné, zda jde o běžce preferujícího dráhu, silnici či terén.

Je životnost trailových běžeckých bot nižší než silničních?

To velmi závisí na běžci, který v nich běhá, ale hlavně na terénu, v němž běhá. Rychlejší opotřebování je způsobeno běháním na hrubším povrchu a složitějších vnějších podmínkách.

Rozhodně, pokud vás náš seriál o trailovém běhání zaujal, doporučuji vám vyběhnout do přírody, ostatně za necelé dva měsíce začínají prázdniny a doba dovolených, a to je nejlepší čas, kdy to můžete zkusit.

Partnerem seriálu je Salomon

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

david d. | 10. 5. 2012 11.40 hod. | 62.168.7.xxx
Osvědčilo se mi v horách běhat se stanem pro dvě až tři osoby. Váha okolo pěti kilo přispívá vaší fyzické kondici. Je sice pravdou, že jsem ho prozatím ani jednou nepotřeboval, ale nikdy nevíte..... Chlapi, představte si situaci: Hory, prudký déšť, beznadějná situace. A do toho potkáte dvě, tři běžkyně, které potřebují pomoc....... :-)

dav | 10. 5. 2012 11.06 hod. | 62.24.78.xx
Varianta pro ty, které nebaví sušit a vymývat hydrovaky: stačí koupit adaptér s hadičkou na PET flašku. Trochu zdeformovaná sedí v camelbagu na zádech stejně dobře jako vak, lépe se dolévá, starosti s čistotou odpadají...

David | 10. 5. 2012 9.34 hod. | 212.67.66.xx
Miloši díky. Snad ze své zkušenosti bych do batoh ještě přibalil termoizolační fólii.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Průvodce trailovým běháním

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano126
Ne36

kde se diskutuje

 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
 • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
 • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
 • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků