logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Obuj se na běh a běž!

Obuj se na běh a běž!

Tvoje běžecké boty jsou nejdůležitější a nejdražší součást tvého běžeckého vybavení, proto bys jejich výběr neměla nijak odfláknout. Proto dvakrát měř, abys pak nemusela řezat – prsty. Nebuď za tu, co se chtěla stát Popelkou, přestože jí nebyla.

Určitě už jsi někdy zažila ten úžasný pocit vyzutí se ze starých křusek a obutí do nových, krásných, měkoučkých běžeckých střevíčků. Pak už jistě víš, jaké to je, najít ty správné běžecké boty. Trh běžeckých bot je jedna velká džungle, proto se ti pokusíme vysvětlit, jak se v té džungli orientovat, aniž bys musela použít GPS.

Obsah

nike

Anatomie běžecké boty

Nejnovější typy sportovních bot mohou být vybaveny nejroztodivnějšími technologiemi a vychytávkami, mohou obsahovat zabudované přístroje, které mohou zaznamenávat váš tréninkový pokrok a třeba i váš hormonální stav:-), ale v zásadě všechny bazírují na stejných základních dílech.

Špička boty

Přední část boty by měla být dostatečně široká, aby měly tvoje prsty dost prostoru. Jestliže chceš běhat nejen po silnici, tak by měla být špička boty vyztužená.

Lamely

Zlepšují přilnavost boty k povrchu, po němž běžíš.

Svršek

Svršek je vyráběn z různých tkanin a liší se u silniční boty a boty trailové, případně může být ošetřen různými technologiemi proti vodě.

nike

Vyjímatelná stélka (vložka)

U vyšších typů běžeckých bot (top modelů) je stélka vyjímatelná a to proto, aby si ji mohla lépe usušit a očistit a také proto, abys ji mohla nahradit speciální stélkou formovanou na tvou nohu.

Vnitřní pata

Pata by se měla pružně přizpůsobit tvému kotníku, neměla by jej svírat a neměla by shrnovat ponožku.

Patní skořepina

Tuhý a zaoblený kus plastu, který drží tvoji patu a kontroluje pohyb celé zadní části nohy.

Mezipodešev

Uvádí se, že toto je nejdůležitější díl běžecké boty, neboť ovlivňuje jak tlumení tak stabilitu.

nike

Podešev (podrážka)

Nejspodnější díl boty, který přiléhá k povrchu, po němž běžíš. Musí být dostatečně pevný, ale také pružný a ohebný.

Šněrování

Některé sportovní boty mají speciální rychlozavazování (stahovadla), ale většina je opatřena klasickou tkaničkou.

nike

Jak se o starat o běžeckou obuv – jak ji udržovat v kondici?

Po každém běhu ji nech vyvětrat a nech jí uschnout na teplém místě, ale nesuš ji blízko otevřeného ohně nebo topení. Pokud jsou boty hodně mokré, vycpi je novinami. Rozhodně není ideální prát běžecké boty v pračce. Když jsou hodně špinavé, tak je nech uschnout a pak vykartáčuj a vlhkou houbičkou otři. Měla bys též sledovat, kolik jsi v nich naběhala a cca po 800 – 1200 kilometrech bys je měla vyměnit. To, jak dlouho vydrží, záleží na mnoha faktorech (jak se o ně staráš, jak často v nich běháš – znovu bys v nich měla vyběhnout, až když jsou naprosto suché, kolik vážíš, jaký máš běžecký styl, druh povrchu, po němž běháš apod.).

Dnes jsme ti přinesli informace o anatomii (stavbě) běžecké boty, za týden se budeme věnovat tomu, podle čeho by ses měla řídit, abys vybrala pro sebe tu správnou.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
  • přečteno: 26387/25569×
Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas90
Asics128
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno53
Newton5
NB21
Nike57
Salming353
Salomon40
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce47
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků