logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Obuj se na běh a běž!

Obuj se na běh a běž!

Tvoje běžecké boty jsou nejdůležitější a nejdražší součást tvého běžeckého vybavení, proto bys jejich výběr neměla nijak odfláknout. Proto dvakrát měř, abys pak nemusela řezat – prsty. Nebuď za tu, co se chtěla stát Popelkou, přestože jí nebyla.

Určitě už jsi někdy zažila ten úžasný pocit vyzutí se ze starých křusek a obutí do nových, krásných, měkoučkých běžeckých střevíčků. Pak už jistě víš, jaké to je, najít ty správné běžecké boty. Trh běžeckých bot je jedna velká džungle, proto se ti pokusíme vysvětlit, jak se v té džungli orientovat, aniž bys musela použít GPS.

Obsah

nike

Anatomie běžecké boty

Nejnovější typy sportovních bot mohou být vybaveny nejroztodivnějšími technologiemi a vychytávkami, mohou obsahovat zabudované přístroje, které mohou zaznamenávat váš tréninkový pokrok a třeba i váš hormonální stav:-), ale v zásadě všechny bazírují na stejných základních dílech.

Špička boty

Přední část boty by měla být dostatečně široká, aby měly tvoje prsty dost prostoru. Jestliže chceš běhat nejen po silnici, tak by měla být špička boty vyztužená.

Lamely

Zlepšují přilnavost boty k povrchu, po němž běžíš.

Svršek

Svršek je vyráběn z různých tkanin a liší se u silniční boty a boty trailové, případně může být ošetřen různými technologiemi proti vodě.

nike

Vyjímatelná stélka (vložka)

U vyšších typů běžeckých bot (top modelů) je stélka vyjímatelná a to proto, aby si ji mohla lépe usušit a očistit a také proto, abys ji mohla nahradit speciální stélkou formovanou na tvou nohu.

Vnitřní pata

Pata by se měla pružně přizpůsobit tvému kotníku, neměla by jej svírat a neměla by shrnovat ponožku.

Patní skořepina

Tuhý a zaoblený kus plastu, který drží tvoji patu a kontroluje pohyb celé zadní části nohy.

Mezipodešev

Uvádí se, že toto je nejdůležitější díl běžecké boty, neboť ovlivňuje jak tlumení tak stabilitu.

nike

Podešev (podrážka)

Nejspodnější díl boty, který přiléhá k povrchu, po němž běžíš. Musí být dostatečně pevný, ale také pružný a ohebný.

Šněrování

Některé sportovní boty mají speciální rychlozavazování (stahovadla), ale většina je opatřena klasickou tkaničkou.

nike

Jak se o starat o běžeckou obuv – jak ji udržovat v kondici?

Po každém běhu ji nech vyvětrat a nech jí uschnout na teplém místě, ale nesuš ji blízko otevřeného ohně nebo topení. Pokud jsou boty hodně mokré, vycpi je novinami. Rozhodně není ideální prát běžecké boty v pračce. Když jsou hodně špinavé, tak je nech uschnout a pak vykartáčuj a vlhkou houbičkou otři. Měla bys též sledovat, kolik jsi v nich naběhala a cca po 800 – 1200 kilometrech bys je měla vyměnit. To, jak dlouho vydrží, záleží na mnoha faktorech (jak se o ně staráš, jak často v nich běháš – znovu bys v nich měla vyběhnout, až když jsou naprosto suché, kolik vážíš, jaký máš běžecký styl, druh povrchu, po němž běháš apod.).

Dnes jsme ti přinesli informace o anatomii (stavbě) běžecké boty, za týden se budeme věnovat tomu, podle čeho by ses měla řídit, abys vybrala pro sebe tu správnou.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
  • přečteno: 25458/24645×
Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž! Obuj se na běh a běž!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice98
Více času na sebe13
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků