Obuj se na běh a běž!

Tvoje běžecké boty jsou nejdůležitější a nejdražší součást tvého běžeckého vybavení, proto bys jejich výběr neměla nijak odfláknout. Proto dvakrát měř, abys pak nemusela řezat – prsty. Nebuď za tu, co se chtěla stát Popelkou, přestože jí nebyla.
Určitě už jsi někdy zažila ten úžasný pocit vyzutí se ze starých křusek a obutí do nových, krásných, měkoučkých běžeckých střevíčků. Pak už jistě víš, jaké to je, najít ty správné běžecké boty. Trh běžeckých bot je jedna velká džungle, proto se ti pokusíme vysvětlit, jak se v té džungli orientovat, aniž bys musela použít GPS.
Obsah
Anatomie běžecké boty
Nejnovější typy sportovních bot mohou být vybaveny nejroztodivnějšími technologiemi a vychytávkami, mohou obsahovat zabudované přístroje, které mohou zaznamenávat váš tréninkový pokrok a třeba i váš hormonální stav:-), ale v zásadě všechny bazírují na stejných základních dílech.
Špička boty
Přední část boty by měla být dostatečně široká, aby měly tvoje prsty dost prostoru. Jestliže chceš běhat nejen po silnici, tak by měla být špička boty vyztužená.
Lamely
Zlepšují přilnavost boty k povrchu, po němž běžíš.
Svršek
Svršek je vyráběn z různých tkanin a liší se u silniční boty a boty trailové, případně může být ošetřen různými technologiemi proti vodě.
Vyjímatelná stélka (vložka)
U vyšších typů běžeckých bot (top modelů) je stélka vyjímatelná a to proto, aby si ji mohla lépe usušit a očistit a také proto, abys ji mohla nahradit speciální stélkou formovanou na tvou nohu.
Vnitřní pata
Pata by se měla pružně přizpůsobit tvému kotníku, neměla by jej svírat a neměla by shrnovat ponožku.
Patní skořepina
Tuhý a zaoblený kus plastu, který drží tvoji patu a kontroluje pohyb celé zadní části nohy.
Mezipodešev
Uvádí se, že toto je nejdůležitější díl běžecké boty, neboť ovlivňuje jak tlumení tak stabilitu.
Podešev (podrážka)
Nejspodnější díl boty, který přiléhá k povrchu, po němž běžíš. Musí být dostatečně pevný, ale také pružný a ohebný.
Šněrování
Některé sportovní boty mají speciální rychlozavazování (stahovadla), ale většina je opatřena klasickou tkaničkou.
Jak se o starat o běžeckou obuv – jak ji udržovat v kondici?
Po každém běhu ji nech vyvětrat a nech jí uschnout na teplém místě, ale nesuš ji blízko otevřeného ohně nebo topení. Pokud jsou boty hodně mokré, vycpi je novinami. Rozhodně není ideální prát běžecké boty v pračce. Když jsou hodně špinavé, tak je nech uschnout a pak vykartáčuj a vlhkou houbičkou otři. Měla bys též sledovat, kolik jsi v nich naběhala a cca po 800 – 1200 kilometrech bys je měla vyměnit. To, jak dlouho vydrží, záleží na mnoha faktorech (jak se o ně staráš, jak často v nich běháš – znovu bys v nich měla vyběhnout, až když jsou naprosto suché, kolik vážíš, jaký máš běžecký styl, druh povrchu, po němž běháš apod.).
Dnes jsme ti přinesli informace o anatomii (stavbě) běžecké boty, za týden se budeme věnovat tomu, podle čeho by ses měla řídit, abys vybrala pro sebe tu správnou.
Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem
Vložit komentář