logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rizika, která číhají na běžící ženu – jak se jim bránit, jak se jim vyhnout

Rizika, která číhají na běžící ženu – jak se jim bránit, jak se jim vyhnout

Mnoho žen se bojí běhat samo, aby nepřišlo k nějaké úhoně. Obzvlášť pokud nemají možnost běhat v hodinách, kdy je venku větší koncentrace lidí. Určitě to nejsou obavy zbytečné, na druhou stranu však není dobré mít obavy přehnané. Existuje spousta možností, jak běhat a zůstat v bezpečí. Pokud si uchováš zdravý selský rozum, tak není žádný důvod k tomu, abys nemohla běhat venku, kdy a kde budeš chtít. Chceš-li se cítit opravdu bezpečně, absolvuj nějaký základní kurz sebeobrany, takový dobře mířený kop mezi nohy odradí každého překvapeného útočníka.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Situace, kterým je dobré předcházet
  1. Pokřikující partičky
  2. Dopravní komunikace – snaž se být vidět
  3. Dopravní komunikace – vnímej, se co kolem tebe děje
  4. Běhej s telefonem
  5. Rizika běhání ve tmě
  6. Sniž riziko být snadnou obětí na co nejnižší míru
  7. Běhej ve skupině
  8. Jak se zachovat, když potkáš hafana

Situace, kterým je dobré předcházet

Pokřikující partičky

Nejčastěji se nejspíš setkáš s tím, že když poběžíš kolem skupinky teenagerů, uslyšíš různé poznámky, které v tobě mohou vyvolat strach. Neboj se, tito mladí psi sice často štěkají, ale nekoušou. Pokud poběžíš okolo nějaké hospody a tam si tě vezmou na paškál místní štamgasti, tak také nemusíš mít žádný strach, jednak by jim způsobilo velký problém se vůbec zvednout, a pak je zde většinou velká koncentrace lidí, takže by si ani nic nedovolili.

V obou případech je dobré si vznášených poznámek vůbec nevšímat, a když po nich hodíš úsměvem, tak ještě sklidíš obdiv. Taková poznámka: „Tak poběžte se mnou!" také není na škodu, povětšinou se ti dostane odpovědi, že to by je zabilo.

Budeš-li se na svých běžeckých cestách cítit ohrožena, obecně se vždy snaž běžet k místu, kde je větší koncentrace lidí (obchody, nákupní centra, nádraží apod.)

Dopravní komunikace – snaž se být vidět

Poběžíš-li na silnici, kde jezdí dopravní prostředky, běž vždy po levé straně a buď oblečená tak, abys byla vidět. To samé se týká, poběžíš-li po chodníku vedle silnice, neboť poběžíš-li na jeho okraji směrem k silnici, tak tě projíždějící dopravní prostředek může též velmi vylekat, zvláště pak, běžíš-li se sluchátky na uších a máš ve svém přehrávači puštěnou muziku na plné pecky.

Dopravní komunikace – vnímej, se co kolem tebe děje

Víme, že muzika tě může při běhu motivovat, na druhou stranu se zbavuješ možnosti vnímat to, co se kolem tebe děje. Toto je třeba si uvědomit ve všech případech, kdy by ti mohlo hrozit jakékoliv nebezpečí, jehož se obáváš (úchyl, projíždějící dopravní prostředek, kolo, inlajnista, pes či jiné zvíře apod.). Potřebuješ-li při běhu poslouchat hudbu, nauč se ji poslouchat jen jedním uchem, abys měla vždy možnost vnímat, co se kolem tebe děje. Tím snížíš jakékoliv riziko o více než 50%!

Běhej s telefonem

Nauč se brát sebou telefon, ale při běhu běžně netelefonuj, ber si ho pro případ, že si budeš potřebovat přivolat pomoc. V případě, že bys za běhu normálně telefonovala, je to stejné jako s poslechem hudby – soustředíš svou pozornost na telefonování, na to, co říkáš, co je ti sdělováno a nevnímáš podněty zvenku!

Rizika běhání ve tmě

Pokud to jde, je samozřejmě lepší běhat za denního světla. Samozřejmě ale také víme, že to není vždy možné. Pokud půjdeš běhat za tmy, zařiď si to tak, aby někdo věděl: kdy poběžíš a kam poběžíš, kdy se vrátíš, aby v případě, že se nevrátíš do jisté doby, tě mohli jít hledat a poskytnout ti pomoc.

Drž se na dobře osvětlených cestách, kde se pohybují lidé. Vyhýbej se úzkým, neosvětleným uličkám, lesním zákoutím a zkratkám. Nos každopádně dobře viditelné oblečení vybavené reflexními plochami, abys byla vidět na dostatečnou vzdálenost – běháš-li v místech se silničním provozem.

Sniž riziko být snadnou obětí na co nejnižší míru

Pravidla, která platí v běžném životě, kdy se cítíš být ohrožena tím, že tě někdo přepadne a okrade, platí i při běhání. Proto, všechno co máš při běhu u sebe, měj co nejvíce pod kontrolou, nejlépe v ledvince, co nejtěsněji u těla. Neběhej okrášlena žádnými cennostmi (náramky, výrazné náušnice, přívěsky). Měň své běžecké trasy a to zcela nepravidelně, aby si nikdo nemohl předem vypočítat, kdy tě na té či oné trase může potkat!

Chceš-li se cítit opravdu jistě, opatři si třeba krokoměr s alarmem (například typ Silva 56015). Třeba nikdy nebudeš ten alarm potřebovat, ale rozhodně se s ním budeš cítit bezpečnější a pomůže ti zvýšit sebedůvěru. Podobně ti může posloužit i píšťalka.

Běhej ve skupině

Nejvíce jistoty ti samozřejmě poskytne běh se stejně „postiženými" kamarády, což pomůže zvýšit i tvou výkonnost a bude tě to více bavit. Využít můžeš některý z Běžeckých kroužků Běžecké školy

Nejsou-li v tvém okolí a chtěla bys ho mít, není nic lehčího, než nám napsat na Běžeckou školu, stát se vedoucím Běžeckého kroužku a my ti poskytneme prostor dát to na vědomí těm, kteří bydlí a běhají v místě, co ty.

Případně můžeš využít společného běhání na pravidelných Nike běžeckých trénincích

Jak se zachovat, když potkáš hafana

Běžíš si poklidně parkem a najednou hop a je tu lidoop, teda není to lidoop, ale hafan jak tele, opírá se ti o ramena a chce si líznout. Tak tenhle hafan fakt není nebezpečný – jen je přítulný a chce si hrát, jak jistě zpovzdálí zavolá jeho majitel či majitelka. Ona většina psů není nebezpečná, má prostě radost, když vidí, jak se někdo hýbe, považuje vás za sparringpartnera a chce se prostě přidat.

Mnohem horší jsou ti, kteří vás vnímají jako narušitele jejich revíru. V každém případě je potřeba se chovat sebevědomě. Zpomalit, dát najevo, že ho vnímáš, ale nesnažit se navázat kontakt, to by mohl vnímat jako ohrožení. Prostě jen ho zachyť pohledem a pokud to jde, tak se co nejrychleji přesuň z místa, které považuje za svůj revír. Pokud říkáme nejrychleji, tak nemyslíme to, že dáš nohy na ramena a budeš sprintovat, co to jde. Spíše odejdi rychlou a jistou chůzí a neotáčej se.

Když už se nejde přímému střetu vyhnout, zůstaň pokud možno v klidu a nedělej žádné náhlé a rychlé pohyby, abys ho nevyděsila. Zkus říci pevným hlasem NE! nebo MÍSTO! Pokud se na tebe chystá skočit, nestav se mu čelem, ale natoč se bokem.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 20209/19664×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Hana H. | 13. 6. 2012 8.50 hod. | 62.141.9.xx
kvůli psům (a uchylum) beham se slznym plynem, bez nej ani ranu

JitkaSt. | 29. 5. 2012 21.06 hod. | 85.132.162.xx
Udělala jsem snad vše, co, Miloši, píšeš, a od díry v lýtku mě zachránily kompresky a dlouhé elasťáky. Pes si hrát nechtěl, řval na mě, možná, kybych zařvala já na něj, tak se to obešlo bez úhony. Všechno se odehrálo ale tak rychle, že si ani neuvědomuju ten okamžik, kdy mě kousnul, byl to šok. Majitel se ani neomluvil, zkrátka odešel, sama jsem si poté zjišťovala jestli to zvíře bylo očkované a po druhé tetanovce mám pořád hrču na zadku... Naštěstí jsem jinak bez následků. Je to už nějaká chvilka (mxslím že to bylo před velikonoci...). Tož tak. Od psů dál, od všech!

tatokalan | 29. 5. 2012 13.59 hod. | 78.102.81.xxx
Moc pěkně napsané. Tuhle se k nám na kolech taky přidal pes – německý ovčák, panička si mohla plíce vyřvat a pes si prostě chtěl hrát s námi, trochu problém byl, když nám před koly křižoval cestu sem a tam a jazykem přitom radostně mával z tlamy. Upřímně, psů jsem při svých výletech ven potkala spoustu, ale se všemi se dal v pohodě navázat přátelský kontakt a jediný nepřátelský se dal zastrašit tím, když jsem na něj zařvala :) Teď spíš přemýšlím o těch úchylech, dneska mě napadlo, jestli chlap, co jde po normálních dospělých ženských je vlastně úchyl nebo jen (ne)normální nadrženec, co využije situace.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Poběžte s námi We Run Prague

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků