logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Poslední běžec

Poslední běžec

2.srpna 2069. Mimořádné jednání Nejvyšší Rady Státu trvá už několik hodin a je opravdu bouřlivé. Právě hovoří Populační tajemník. „ … protože to předchozí vlády nechaly zajít příliš daleko. Ale my už nejsme jen stárnoucí společnost, my jsme přestárlá společnost! Vždyť průměrná délka života už podle nejnovějších údajů Makrosociálního úřadu přesáhla 90 let. Jak to asi bude pokračovat, nepřijmeme-li další účinná opatření?!“

Personal positioning system (PPS, státní verze GPS) byl zaveden už před několika lety. Proti své vůli si tedy musel zvyknout na čip, kterým je monitorován každý jeho pohyb. I když se to oficiálně nezveřejňovalo, bylo mu jasné, že i on je v databázi podezřelých osob. Spolu s dalšími, kteří někdy porušili zákaz pohybu mimo vymezenou cestu do zaměstnání, na hromadnou dopravu a do obchodu. Všichni, kdo se pohybují navíc (dříve se jim říkalo například turisté, běžci nebo cyklisté), dobře vědí, že riskují tvrdé sankce včetně „nápravných odvykacích pobytů“.

„Když jsme u těch čísel, kolegové: penzijní výdaje musí být okamžitě drasticky sníženy, a to minimálně o třetinu“, vstoupil do debaty Finanční tajemník. „Mám samozřejmě na mysli třetinu přestárlých – rozumíme si, že? Jinak je státní bankrot prostě nevyhnutelný. A upřímně řečeno: já bych – i kdyby nebyla ta kontinentální demografická krize – na místě zahraničních bank takto zadluženému státu taky nepůjčil ani cent … “

O tom, že se dá náramkový čip při krátkodobém designalizování sundat, se dozvěděl od svého nejlepšího přítele, uznávaného specialisty na mikročipy. Navíc náhoda – přesněji řečeno náhodná srdeční příhoda – tomu chtěla, že jeho otec kvůli kardiostimulátoru čip mít nemusí. Tak, jako už mnohokrát předtím, budou tedy společně podvádět PPS: aby si mohl jít alespoň během víkendového odpoledne zaběhat, nasadí si zase táta jeho čip a pojede metrem do hypermarketu na kraji města. Tam bude dvě hodiny chodit mezi regály a předstírat nákup, takže dozorčí PPS na vyhodnocovacím monitoru nezaznamenají nic podezřelého.

Slovo si bere Zdravotní tajemník. „Buďme konkrétní. Naším největším problémem jsou ilegální rekreační sportovci, především pak běžci. I přes dosavadní státní úpravy biorežimu se vyhýbají nemocem a proto žijí nadměrně dlouho. Máme například seznamy lidí s negativním nálezem při karcinokontrole. Nejen, že evidentně nedodržují povinnou denní dávku cigaret a provozují nadlimitní pohyb, ale vše nasvědčuje tomu, že si i tajně pěstují zakázané ovoce a zeleninu!“

Vychutnával si ten pocit svobody. Zase na chvíli se může pohybovat bez čipu! V tichém a voňavém lese, v kopcích za městem s loukami plnými květin, po liduprázdných polních cestách. Může běžet, kam se mu chce, a hrát si s rychlostí jako s nejoblíbenější hračkou… Nechce se mu věřit, že kdysi dávno to prý bylo úplně normální a běžné. Hlavou se mu honí neodbytné otázky. To si ti běžci dřív svou svobodu vůbec neuvědomovali? A existují vůbec ještě nějací běžci? Třeba se mi poštěstí někoho, kdo zná designalizační metodu a také porušuje zákaz pohybu, potkat. Pak bychom se mohli spojit a scházet pravidelně …

„O tom, že někteří jedinci odmítají konzumovat UVH (Universální Výživnou Hmotu – pozn.aut.), víme už delší dobu“ říká Nejvyšší tajemník a postupně zvyšuje hlas. „Podle interní analýzy zpravodajských služeb však vzniká jakési jejich aktivní jádro. Dělali údajně rozbory UVH a odhalili v ní Zkracovače, naše tajné chemické přísady urychlující stárnutí. To by samo o sobě jako důvod jejich likvidace bohatě stačilo. Je tu ale i vážnější nebezpečí: mohli by zformovat nějakou reálnou politickou sílu, třeba Stranu zdravého života, s cílem vyvolat sociální nepokoje nebo nás přímo ohrozit. V zájmu Státu: musíme zakročit!“

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 12312/12257×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano133
Ne39

kde se diskutuje

  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : A kdo chce, aby se mu slachy a klouby promazaly a jely jak nove, zaradi do jidelnicku i kopcovou…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jo a behat se i s timhle samozrejme da, ale s rozumem (delší doba zahrivani a nejit drasticky přes…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jak jsem uz drive psala a mam na sobe jiz leta vyzkouseno, tak CITRON VCELKU (idealne nalačno rano…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dobrý den, může se běhat u tohoto zranění,nebo je lepší dát pauzu a jen cvičit ty cviky? Děkuji za…»
  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků