logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Síla myšlenky

Síla myšlenky

Představ si, že jsi zrovna vyhrála závod nebo dosáhla své vysněné váhy. Úžasný pocit, že? A co bys řekla na to, kdyby ti někdo vyprávěl o tom, že je možné přetavit tyto cíle v realitu pomocí představ? Zní to příliš dobře na to, aby to mohla být pravda… Přesto to funguje!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Cíl 1. – vybudování vytrvalosti
 2. Cíl 2. – zvýšení výkonu ve fitku

Stále se objevuje více a více vědeckých důkazů, že mozek vysílá do svalů signály, které skutečně způsobí tělesné změny. Špičkoví sportovci využívají vizualizace již mnoho let ke zvýšení výkonnosti. Studie dokládají, že nový pohybový vzorec je přijat rychleji, předchází-li tomu jeho mentální provedení. Dokonce vzroste svalová síla, když si budeš představovat tělesný trénink. Ukážeme ti, jak můžeš dosáhnout svých cílů (kromě pravidelného tréninku) i pomocí fantazie.

Cíl 1. – vybudování vytrvalosti

Tvoje tělo využívá jen asi 40% tvé výkonnosti, protože mozek je, zjednodušeně řečeno, zainteresován pouze na tom, abys přežila a aby tě ochránil před smrtí. Proto přísloví o tom, že když si myslíš, že už nemůžeš, tak můžeš ještě dvakrát, není příliš daleko od pravdy. Je prokázáno, že i když je tělo unavené, má ještě k dispozici velké rezervy. Např. při vyšetření vyčerpaných svalů maratonských běžců po závodě bylo zjištěno, že mají ještě k dispozici spoustu glykogenu i ATP, a že únava byla spíše mentálně podmíněná než způsobena vyčerpáním energetických zásob. Vytrvalost lze předem zlepšit vizualizací.

Jak na to?

 • Představuj si před svým vnitřním zrakem sama sebe jako štíhlou, silnou a zdravou ženu, aby ses v ní mohla odpovídajícím způsobem rozvíjet. Jako pomocný prostředek si můžeš vystřihnout fotku některé úspěšné sportovkyně nebo ženy, kterou obdivuješ, a každý den věnuj několik minut tomu, že se budeš na obrázek dívat. Úspěšní lidé mají svůj cíl stále před očima. Čím jasnější cíl, tím větší víra v jeho dosažení.
 • Také pomáhá, když si řekneš, že nejsi zdaleka tak unavená, aby nemohla zvládnout ten poslední kousek tréninku. Když to nezabírá, zkus další nástroj – tzv. negativní scénář. Při něm si budeš představovat, jak vysvětluješ svým přátelům a lidem ze svého okolí, že jsi svého už dlouho nastaveného cíle nedosáhla. Prostřednictvím tohoto nepříjemného tlaku roste pravděpodobnost, že se vypořádáš i s tím zbývajícím kouskem tréninku.
 • Představuj si, jak se ti jako člověku, který je fit, změní život. Obrázek sebe sama jako úspěšné a krásné ženy zvyšuje šanci proměnit představu ve skutečnost.
 • Nezapomeň, že bolest pomine, ale hrdost zůstane. To je důležité si uvědomovat hlavně v těžkých časech.

Cíl 2. – zvýšení výkonu ve fitku

Vizualizační techniky můžeš použít i tehdy, když chodíš posilovat do fitka a necítíš se tam zrovna nejlépe, k vybudování větší síly a sebedůvěry. Je popsána studie, při které byly zkoumány dvě skupiny, které po dobu šesti týdnů absolvovaly identická cvičení na nohy a tlaky s činkou. Členové jedné skupiny si v pauzách představovali, jak zvedají těžká závaží. Na konci studie skutečně zvedali těžší váhy a zvládli více opakování než členové druhé skupiny.

Jak na to?

 • Představuj si své svaly v činnosti, i když zrovna netrénuješ. Tím jsou aktivovány neurony, které uvádějí tvé svaly do pohybu. To bude mít podobný efekt, jako když skutečně fyzicky pracují. Když strávíš každý den pár minut tím, že si budeš představovat průběh cvičení, které tě čeká (výpady, dřepy, zdvihy s činkou…), skutečně pak při samotném tréninku zjistíš, že svaly jsou na cvičení lépe připraveny.
 • Je důležité, udělat si fitko pro sebe co nejpřitažlivější. Tvůj mozek je naprogramován na to, aby chránil tělo před bolestí. Když si budeš stále říkat, jak cvičení nenávidíš, spojíš si sport s bolestí a uděláš pak podvědomě všechno, aby ses tréninku vyhnula. Když si ale místo toho řekneš, že sport je fantastický a jak moc tě baví, přechytračíš mozek natolik, že tě tam bude sám posílat, protože tam přece nemůžeš chybět!:-)
 • Napřed si promítni své cíle před očima, pak si dej pár minut čas, aby se tělo i duše na trénink připravily. Lidský mozek je naprogramován na dosahování cílů. To dává našem životu smysl a směr. Proto je tak důležité předpokládat a očekávat vlastní úspěch. Prožívej si „nanečisto" svůj pocit úspěchu!

Příště tě připravíme na cíl třetí – vyhrát závod a čtvrtý – dosáhnout své ideální váhy.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 11028/10700×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eve | 4. 8. 2014 14.06 hod. | 89.102.127.xx
V tom, co píšete je obrovská hloubka a po celém světě se těmito jevy zabývají vědci z různých oborů. Netýká se to pouze sportu, postavy, ale hlavně přístupu k životu a celkovou spokojeností se svou osobou a svými úspěchy.
Jsme to, na co myslíme, a to k sobě také přitahujeme.

ll | 5. 6. 2012 7.48 hod. | 90.180.58.xxx
S během je to jako s olivama poprvé jsou divné a možná ani nechutnaj ale časem se stávají lepší a lepší teda aspoň u někoho :))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Poběžte s námi We Run Prague

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne39

kde se diskutuje

 • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
 • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
 • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků