logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“

Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“

Nedělní desítka na Bupa Great Manchester Run se 20. května zapsala do historie nejrychlejším letošním časem 27:39. A kdo ho dosáhl? Poněkud překvapivě v až nebývalé konkurenci Haile Gebrselassie. A na svém twitteru hned oznámil: „Jsem velmi spokojený se svým dnešním vítězstvím v Manchesteru proti tak silným běžcům.“

Haile, tak jak ho svět zná a jak si jej bude pamatovat – jako vítěz

Haile mimo jiné porazil i nového světového rekordmana v maratonu, Patricka Makau z Keni. „Byl jsem překvapen, že se běželo tak rychle hned na začátku,“ řekl Makau v cíli. Ten však byl zklamaný hlavně z jiné pro něj nemilé události: ač světový rekordman, nebyl překvapivě vybrán do keňského týmu pro olympijský maraton. Musí tak čekat na případné zranění jednoho z trojice Wilson Kipsang, Abel Kirui a Moses Mosop. „Samozřejmě jsem velmi zklamaný,“ poznamenal k tomu Patrick Makau.

Krátce po závodě Gebrselassie novinářům řekl: „Chtěl jsem dnes běžet rychle a příští týden je mým cílem běžet na hranici 27 minut v Hengelo.“ Právě v tomto malém holandském městečku se totiž 27. května konala etiopská olympijská kvalifikace v běhu na 10 000 metrů…

Bupa Great Manchester Run, 10 km – výsledky:

1. Haile Gebrselassie (Etiopie) 27:39
2. Tsegay Kebede (Etiopie) 27:56
3. Ayele Abshero (Etiopie) 27:56
4. Stephen Kiprotich (Keňa) 28:19
5. Patrick Makau (Keňa) 28:21

Po čtyřech letech znovu na dráze

Haile a mladí psy

„Je to poprvé od Pekingu, co se vracím na dráhu, čtyři roky. Po tu dobu jsem netrénoval na dráze. Uvidíme…“ řekl v rozhovoru před závodem Haile. „Pro mě je dnes nejdůležitější zaběhnout dobrý čas. Pokud se mi podaří dostat se po páté na olympiádu, bude to skvělé. Pokud se mi to nepodaří, nebudu zklamaný,“ dodal k tomu.

Haile má z olympijských her dvě zlaté medaile (1996 Atlanta a 2000 Sydney), pak ještě 5. a 6. místo (2004 Atény a 2008 Peking), vše z 10 000 metrů na dráze. V roce 2008 obětoval olympijský maraton přípravě na pozdější světový rekord v Berlíně. Kdo ví, možná že dneska svého tehdejšího rozhodnutí lituje.

žízeň po běhání má Haile  stále

V samotném závodě se Haile od začátku držel v hlavní skupince favoritů, ze které odpadl až v závěrečném kole a na konec finišoval na 7. místě (šestý z Etiopanů) v čase 27:20. V cíli ke svému výkonu řekl: „Až na poslední kolo jsem běžel dobře, cítil jsem se výborně. Ale hlavně závěrečných sto metrů už nebylo pro mě…“. A na očekávanou otázku „A co olympijské hry?“ s úsměvem, ale rázně odpověděl: „Je konec, už nikdy víc.“

10 000 metrů, Hengelo – výsledky:

1. Tariku Bekele (Etiopie) 27:11.70
2. Leleisa Desisa Benti (Etiopie) 27:11.98
3. Sileshi Sihine (Etiopie) 27:12.60
4. Gebre Gebremariam (Etiopie) 27:13.66
5. Teklemariam Medhin (Eritrea) 27:16.69
6. Tilahun Regassa (Etiopie) 27:18.90
7. Haile Gebrselassie (Etiopie) 27:20.39

Důstojné loučení

ucítili mladí vlčáci Hailovu krev?

Na závěrečné tiskové konferenci pak Haile novinářům řekl: „Víte, už jsem toho zažil hodně, lámání rekordů, získávání medailí, vítězství na různých šampionátech… ale moje přání a zároveň i cíl bylo běžet olympijský maraton, ne 10 000 metrů. Dneska ráno jsem se bavil se svými přáteli a říkal jim: kluci, pokud bych se kvalifikoval do Londýna, měl bych tam jet, abych skončil třeba desátý? Ne, to by nebylo dobré… to radši dám šanci jiným a mladším.“

Každopádně si myslím, že se s letošní předolympijskou sezónou rozloučil víc než důstojně a dokázal, že pořád patří do širší světové špičky. Troufám si tvrdit, že na případu zklamaného Makau je vidět určitá „nesmyslnost“ celoroční (a někdy ještě delší) honby za kvalifikačními časy, i nadále jsem přesvědčen o tom, že způsob, jakým probíhá kvalifikace v USA (a to nejen na maraton), je mnohem spravedlivější. Ať se rozhodne vždy v jeden den na trati, kdy mají všichni stejné podmínky (je jedno jestli ten den prší, moc fouká nebo je moc velké horko…). A navíc je to zároveň dokonalá příprava na ten velký den „D“: každý se může přesvědčit, jak na tom je, když má v závodě porazit skutečné soupeře, ne jenom čas.

Petr Slezák foto
  • přečteno: 11656/11369×
Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“ Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“ Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“ Gebrselassie: „Olympijské hry? Je konec, už nikdy víc.“

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků