logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

Mattoni ½Maraton České Budějovice bude pro nás vodiče, tak jako pro ostatní jeho účastníky, malým dobrodružstvím, neboť nikdo z nás neví, co jej na trati bude očekávat. Za vodiče mohu slíbit, že se vynasnažíme, aby vaše zážitky z tohoto premiérového ročníku byly co nejhezčí a všichni jste se chtěli za rok opět vrátit.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice poběží na oficiální časy
  1. Sraz vodičů a s vodiči bude před Černou věží u sochy Jana Valeriána Jirsíka a to v 18:15
 2. K čemu vám může být vodič dobrý
 3. Je nutné běžet s vodičem celý ½maraton?
 4. Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice
  1. Michal Vítů
  2. David Dufek
  3. Jaroslav Novák
  4. Roman Novotný
  5. Martin Ševčík
  6. Lucka Urbanová
  7. Vláďa Novák
  8. Stanislav Jančář
  9. Petra Nováková
  10. Miloš Škorpil

Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice poběží na oficiální časy

Na Mattoni ½Maraton České Budějovice zatím nehrozí velká ztráta na startu, takže všichni vodiči poběží na oficiální časy. Takže až uvidíte běžet kolem sebe vodiče s daným časem, tak věřte, že se do cíle žene, aby cílovou čáru protínal přesně v tom čase, nebo v jeho maximální blízkosti, jaký má na svém rozlišováku a jaký se mu třepotá na balónku, který nese nad hlavou.

Sraz vodičů a s vodiči bude před Černou věží u sochy Jana Valeriána Jirsíka a to v 18:15

Jste-li už nyní rozhodnuti běžet s vodičem, tak si toho svého můžete odchytit před Černou věží u sochy Jana Valeriána Jirsíka.

Poběžíte půlmaraton poprvé a už vůbec vám není jasné, k čemu je na trati vodič a jak vám může být na trati prospěšný, tak tedy čtěte:

K čemu vám může být vodič dobrý

Vodič, jak už jsem napsal, musí běžet na stanovený čas a měl by na tento čas běžet rovnoměrně. Pro nezkušeného běžce či běžkyni je dobré se vodiče držet zejména v začátku závodu, kdy má každý spoustu síly a kdy má pocit, že mu to běží samo. Ten pocit je vyvolán tím, že se kolem vás valí řeka dalších účastníků a ve vás se probudí pud sebezáchovy. Stejný pud sebezáchovy, jaký žene stádo ohrožené predátory, kteří si jej vyhlédli za svou kořist. Za vámi ale neběží žádní lvi, gepardi, hyeny, kteří by měli chuť na vaše bílé masíčko. Takže není důvod, abyste podlehli tomuto dávnému pudu sebezáchovy. Naopak, abyste byli schopni uběhnout celou vzdálenost v co nejlepším čase, je potřeba, abyste se v úvodu trošku šetřili. Proto byste to neměli hned po startu naprat, ale naopak běžet na ¾ plynu. Soustředit se na svůj dech a na to, abyste tělo postupně rozehřáli a prokysličili, NE ho zadusili a uvařili! Nemáte-li s tím zkušenost, tak k tomu je vám právě nápomocen vodič, který přesně takto závod rozeběhne.

Je nutné běžet s vodičem celý ½maraton?

Pro člověka, který běží ½ maraton poprvé, je rozhodně dobré, když se drží s vodičem co nejdéle, pokud samozřejmě nepřecenil své síly a nevybral si vodiče běžícího na čas, na nějž prostě nemá. Pak je lepší pustit se takového vodiče co nejdříve a buď běžet sám, nebo se pak připojit k vodiči dalšímu.

Nemusíte ale běžet s vodičem celý závod nebo respektovat jeho přechody do chůze na občerstvovačkách či osvěžovačkách. Zde byste měli běžet, jak je vám to nejpříjemnější. Tempem, které máte zaběhané. Násilné přizpůsobování se tempu vodiče není nejlepší řešení, lepší je poslouchat své tělo, když potřebujete chvilku zpomalit – zpomalte, za chvilku si vodiče doběhnete. Když máte pocit, že vám tuhnou tím, jak se snažíte běžet pomaleji, nohy – lehce přidejte, až tlak povolí, přejděte zase do pravidelného tempa, na nějž jste se připravovali, které je vám nejpříjemnější. STÁLE VŠAK MĚJTE NA PAMĚTI, ŽE TO NENÍ O ZÁVODĚNÍ, O TOM PORAZIT DRUHÉ, ALE PODAT CO NEJLEPŠÍ VÝKON, PŘEKONAT SÁM SEBE!

Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

vodiči 1:30
Vodič běžící na čas 1:30

Michal Vítů

Michal Vítů

Michal poběží letos jako vodič již potřetí, poprvé však na čele všech vodičů, tedy jako vodič na nejrychlejší čas. Poběží také ve svém velmi známém prostředí a jak ho znám, bude se snažit svůj úkol splnit více než na 1, takže bude trošku nervózní, tak pokud s ním poběžíte,tak ho poslouchejte – myslí to s vámi dobře:).

vodiči 1:40
Vodič běžící na čas 1:40

David Dufek

David Dufek

David si svým výkonem vodiče na Volkswagen maratonu Praha postavil nejen pomník, ale velmi vysokou laťku, kterou překonat bude velmi obtížné. Jsem opravdu zvědav, kolik oslavných ód na jeho hlavu padne po tomto půlmaratonu.

vodiči 1:50
Vodiči běžící na čas 1:50

Jaroslav Novák

Jaroslav Novák

Jarda zná Budějky jako své boty, takže je velmi pravděpodobné, že i kdyby náhodou některý z pořadatelů se vás snažil svést ze správné cesty, Jarda vás na tu správnou navede. Kromě toho je u něj záruka, že vás také ve svém čase dovede do cíle, takže máte-li v plánu dát půlmaraton za hodinu a padesát minut a máte obavu, zda to správně trefíte, tak se ho držte jako klíště, aspoň já bych to tak udělal.

Roman Novotný

Roman Novotný

U Romana se budu opakovat a napíšu: Roman je jeden z mála českých běžců, který má na to povodit si Keňany. Navíc, pokud je vaším cílem si střihnout půlmaraton za hodinu pade a padne na vás krize, tak vás z ní na tuty dostane, vždyť kdo jiný by to měl dokázat, než jeden z těch, co jsou na vás připraveni.

vodiči 2:00
Vodiči běžící na čas 2:00

Martin Ševčík

Martin Ševčík

Martin si povodil zdařile své ovečky na Kbelské 10 a pak na Hevis ½Maratonu Praha, kde běžel právě na čas 2:00. Sice to bylo na reálný čas, ale minutka rozdílu oproti oficiálnímu by mu neměla dělat potíže. Když s ním poběžíte, tak vás možná vyprovokuje k něčemu takovému, jako že když uděláte to a to, tak v cíli udělá ještě 1000 kliků. Schválně zkuste to a uvidíte, jestli se chytí či ne, každopádně za oživení na trati to stojí.

Lucka Urbanová

Lucka Urbanová

Lucku už také jako vodičku poznáte, po Hervis ½Maratonu Praha sklidila od těch, co vedla do cíle za 2:10, mnoho uznání a hlavně poděkování. Tak jen doufám, že si do svých garminů uloží správnou mapu, abyste pak náhodou neskončili na Kleti, odkud je sice hezký výhled na celý svět, ale do cíle je to přeci jenom kousek z ruky.

Vodiči běžící na čas 2:10

vodiči 2:10
Vodiči běžící na čas 2:10

Vláďa Novák

Vláďa Novák

Druhý z rodu Nováku v mém vodičském sboru, jak bych to tak řekl kulantně, no prostě je děsně ukecaný, takže když se svěříte do jeho péče, tak se ani nenadějete a budete stát v cíli. Takže moje rada zní, poslouchejte ho, co říká, ale taky se rozhlížejte kolem sebe, abyste z těch Českých Budějovic něco viděli a nemuseli se pak doma třeba podívat na nějaké video, až se vás někdo zeptá: A co je tam tak k vidění?

Standa Jančař

Stanislav Jančář

Standu zatím neznám, tak si o něm nedovolím nic říct, proto jsem se ho zeptal: „Proč chceš dělat vodiče?" Načež jsem se dozvěděl: „ Dosud jsem běhal především pro svoji radost z běhu, z pohybu a pak mě napadlo, že bych se rád o svou radost podělil s druhými, tak proto chci dělat vodiče." Hm, dobrý, mě pak jen napadá k tomu dodat: „Tak si tu radost z běhu a pohybu hezky pěkně všichni užijte!“

vodiči 2:30
Vodiči běžící na čas 2:30

Petra Nováková a Miloš Škorpil

Petra Nováková

Petra si vysloužila svůj další vodičský post tím, že mě odtáhla v dobrém čase až do cíle Hervis ½Maratonu Praha a k tomu mně a spoustě dalších poskytla ještě hromadu místopisných dat o Praze a zejména o Karlu IV. Jsem zvědav, co se dozvím za ty dvě a půl hodiny o Českých Budějovicích?

Miloš Škorpil

Pokud jde o mě, tak já bych si chtěl půlmaraton v ČB hlavně pořádně užít. Chtěl bych si užít všechny ty rozzářené tváře, které budu za běhu potkávat, chtěl bych si užít zase další město, kterým jsem sice už párkrát při svých obězích proběhl, ale zatím jsem v něm nikdy necíloval, chtěl bych si užít diváky a dobrovolníky, ale především bych si chtěl užít další oslavu běhu. A když k tomu ještě pomůžu jiným k dobrým časům, tak pak se mnou nebude večer vůbec k vydržení.

Přeji vám všem krásný zážitek z běhu, ať už poběžíte, budete nám podávat jídlo a pití nebo u trati tleskat.

Miloš Škorpil foto
Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Michal Vítů | 28. 2. 2014 12.33 hod. | 90.183.163.xx
Dobrý den, samozřejmě můžete. Všechno potřebné najdete na stránkách runczech.cz.

CHOBOTOVA LUDMILA | 28. 2. 2014 3.07 hod. | 178.255.168.xx
DOBRY DEN KDY SE MUZU PRIHLASIT NA RODINNY BEH.DEKUJI

fotoMiloš Škorpil: Ludmilo, přihlášky na rodinné běhy budou spuštěny 5. března.

Pepa | 11. 6. 2012 11.44 hod. | 94.113.75.xxx
Když už jsem to nestihl v cíli, tak bych chtěl aspoň touto cestou poděkovat již tradičně výbornému vodičovi Davidovi Dufkovi (čas 1:40) za perfektní držení tempa a především za výborné a neutuchávající povzbuzování a vytváření super atmosféry během celého závodu!!! Stejně jako na pražském maratonu byl i v ČB prostě skvělej!

Honzin No.390 | 11. 6. 2012 10.46 hod. | 90.182.18.xx
Pěju ódu na Davida! Před ČB jsem si myslel, že mám natrénováno tak na 1:42 a díky Davidovi jsem zlepšil osobák z 1:45:05 na 1:40:14 :-) a ještě jsem si u toho připadal jak když mám černou pleť a běžím pro olympijskou medaili. Do dneška mi v hlavě zní jeho skvělé hlášky. "Skupina přede mnou skvělá!", "Pojď, ještě seš tam!". Nechápu, že u toho pokřikování a poskakování dokázal ještě držet tempo! Díky, díky, díky!!!
PS: Když jsme míjeli na 15.km skupinu 1:30, oznámil nám David: "Příště pobežíte s Majklem, chlapi!".... Davide, příští rok v ČB pojď vodit na 1:30 a já to dám!!!

Honzin No.390 | 11. 6. 2012 10.46 hod. | 90.182.18.xx
Pěju ódu na Davida! Před ČB jsem si myslel, že mám natrénováno tak na 1:42 a díky Davidovi jsem zlepšil osobák z 1:45:05 na 1:40:14 :-) a ještě jsem si u toho připadal jak když mám černou pleť a běžím pro olympijskou medaili. Do dneška mi v hlavě zní jeho skvělé hlášky. "Skupina přede mnou skvělá!", "Pojď, ještě seš tam!". Nechápu, že u toho pokřikování a poskakování dokázal ještě držet tempo! Díky, díky, díky!!!
PS: Když jsme míjeli na 15.km skupinu 1:30, oznámil nám David: "Příště pobežíte s Majklem, chlapi!".... Davide, příští rok v ČB pojď vodit na 1:30 a já to dám!!!

Tamara | 11. 6. 2012 9.43 hod. | 192.91.60.xx
I just want to say Thank you!!! Vláďa you helped me to keep focus in my rhythm and i actually reduce my timing even that i didn't had a good preparation... thank you! thank! thank you! you are rock stars!

Jarda | 8. 6. 2012 9.41 hod. | 194.228.216.xxx
Miloši,
není ti Jiřík, ale Jirsík. Někde došlo k překlepu a tak já jen, aby se na nás J.V. Jirsík až pod jeho sochou budeme stát, zítra nezlobil a neztrestal nás svou bronzovou rukou.
Jan Valerián Jirsík
Při procházce městem nenarazíme na mnoho soch osobností. Vyjma Lanny a Žižky a několika bust zbývá jen jedna. V nadživotní velikosti stojí socha zdejšího významného biskupa Jana Valeriána Jirsíka působícího v l. 1851-83 před Černou věží a chrámem svatého Mikuláše. Byl další významnou osobností města. Ač církevní hodnostář, zasahoval i do věcí světských a bojoval vždy za dobrou věc až do konce. Měli by mu být vděčni zejména Češi, protože on pozvedl budějovické české školství na potřebnou úrovně a do jisté míry tak zabránil poněmčování zejména českých dětí a umožnil jim získat vzdělání. Velkou měrou se zasloužil o zlepšení české národní kultury.
Českobudějovičtí Češi mu po smrti nechali na prostranství před Černou věží a katedrálou zbudovat sochu v nadživotní velikosti (viz obrázek). Sbírky za tímto účelem byly vyhlášeny již v roce 1883, nicméně pro nepřízeň císařských úřadů bylo zhotovení sochy možné až po vzniku Československa. Monumentární bronzová socha je jedním z posledních děl J. V. Myslbeka, žulový podstavec a celková kompozice pak dílem Antonína Balšánka a Bohumila Hübschmanna. Ke slavnostnímu odhalení pomníku došlo 28. září 1926. Po obsazení Českých Budějovic německými okupačními jednotkami a ustavení německé správy nad městem byla socha stržena a roztavena. Obnovena mohla být až po pádu komunistického režimu, stalo se tak z iniciativy Klubu přátel Českých Budějovic, přičemž k slavnostnímu odhalení repliky došlo 2. října 1993.[1]

fotoMiloš Škorpil: Jardo dík za upřesnění a dolnění. problém je v tom, že já už kromě toho, že blbě vidím, taky neslyším, takže když jsi mi do telefonu říkal u sochy Jirsíka (o němž jsem až dosud neměl tušení), slyšel u sochy Jiříka o němž vím, že bojoval s drakem :), což mi přišlo příznačné – taky pořád s nějakejma bojujeme, ale Jirsík určitě musel také vybojovat mnoho bojů s různými draky, takže sraz může být klidně i u něj, když už tam toho Jiříka nemáte :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků