logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pane Krejsa, měl byste se omluvit a ne šířit pomluvy

Pane Krejsa, měl byste se omluvit a ne šířit pomluvy

Silva Nortica Run – závod, který vzbuzuje mnoho emocí, z nichž 99% je kladných, a to bez ohledu na to, jak se kterému účastníkovi na něm vede. Samotná trať – příroda Novohradských hor člověka milujícího běh a přírodu nabije na mnoho měsíců dopředu. Ostatně články z letošního ročníku otištěné na Běžecké škole (Silvo, jsi mojeSkolím mamuta), i ty, které ještě čekají na své vydání, to jen dosvědčují. Stačí však jeden nespokojený, nesoudný člověk a máte chuť se na všechno vykašlat.

Tím nespokojeným je Václav Krejza – sběratel čárek. Vaška nemohu říct, že mám rád, ale vždycky jsem se ho snažil chápat, ostatně, každý máme nějakou úchylku a pak také: Normální je být jiný, ale to, co vyvedl poté, co byl odvolán z trati pro překročení časového limitu, je i na mě moc, proto jsem se rozhodl ty neznalé seznámit s jeho e-mailem, který rozeslal na všechny světové strany, a i když v jeho úvodu oslovuje hlavní organizátorku Pavlínu Hanušovou, jaksi ji z toho svého e-mailingu vynechal. Proč, to píše, ale zapomněl dodat, že tu dost mlží, viz moje zhodnocení celé téhle nešťastně volené komunikace za jeho dopisem.

Co napsal a rozeslal Václav Krejsa

Paní Hanušová, jak jste si mohla všimnout, již nepíši přídomek „Vážená“. Víte, já jsem se dostal k běhu po velice kruté historii, v níž jsem nebyl vinen!!! Běhám od roku 1985. Běh mě vrátil do života a 27 let mi pomáhal a držel při životě! Mám uběhnutých 3121 závodů (včetně toho vašeho podvodného závodu). A mám také 390 maratonů klasických a dalších 66 ultramaratonů. Nikdy jsem žádný závod nevzdal!! Vždy jsem byl hrdý na to, že mám (jsem měl) 390/0. Po vašem maratonu bych měl mít 390/1. Ale s tím já nesouhlasím. Byl jsem odchycen soudruhem Frčkem jak divá zvěř a ještě pomocí jeho goril, protože sám by mě neodchytl.

V závodě na maraton byl vypsán limit na 6,5 hodiny a na ½maraton 3:00:00! Před startem jsem se dočetl, že kontrolní stanoviště je na 22. km, ale podle internetové mapy mi to ukázalo, že v místě mého odchytu a omezení osobní svobody jsme se nacházeli už na 23,9 km, ne-li 25,1 km. Já měl čas na 20. km ve Stropnici 2:32:57!

Buď byl 20. km podvod, ale abych běžel 1,1 km za 36 minut je zhovadilost, to sama musíte uznat..

A pak je tedy vámi vypsaný limit 6,5 hodiny sprostý podvod! Já s časem 3:08:52 na 24. km, když další km byly z kopce, bych ten limit v pohodě zvládl!

Proč jste mě chytili jak dobytek a nedovolili mi závod dokončit! Vždy jsem každý závod doběhl! Já byl řádně přihlášen k závodu! Tak proč jste mě nechali odchytit jak divou zvěř?

Celý loňský rok jsem promarodil, po 3 operacích jsem byl smířen, že jsem skončil na 383 maratonech! Ale díky přátelům jsem se pokusil do toho znovu dát. Můj letošní 1. maraton byl „Okolo Boleváku" za 6:55:07 ½maraton za 3:08:27. Můj letošní 2. maraton byl „Maraton Unhošť“za 6:12.31 ½maraton za 2:52:26. Můj letošní 3. maraton byl „Mělnický Maraton" za 6:08:46 ½maraton za 2:53:26 (velmi těžký maraton). Můj letošní 4. maraton byl „PIM PRAHA" za 5:50:32 ½maraton za 2:44.44 měl jsem z toho obrovskou radost! Můj letošní 5. maraton měl být za? Když na 20. km jsem měl 1:32:57, na půlmaratonu jsem mohl mít 2:43:00! Tam měl být ten váš limit! Na každém obyčejném maratonu je slušnost označit 21,1 km.

Ale jestli si myslíte, že takovýho blbečka jako jsem já oblbnete, tak jste na velkém omylu. Na místě, kde mi bylo znemožněno pokračovat v závodě, byl km už téměř 25. a vy to víte stejně dobře jako já.

A o co vám šlo, kdybych doběhl po15 :30 hodině? Ale já bych zvládl limit! Stejně ještě dobíhali další.

Tohle jsem chtěl poslat pořadatelům, ale jsou důmyslně ukrytí! Jediná adresa na ně je silvarun.eu a to nelze odeslat!! Je to podvod – celej Silva run! Pražskej PIM mararon je proti těmhle zlodějům neviňátko!

Nerudný týpek

Jak to vidím já

Vážený Václave, vidíš, já nemám nejmenší problém ti říci, že si tě vážím, a to přesto, že nechápu tvé počínání. Nebo možná právě proto, že jej chápu až moc. Chápu, že sis, abys překonal svou životní krizi, vybudoval svůj vlastní svět. Svět založený na tom, že budeš běhat a nikdy nic nevzdáš. Nikdy jsi proto nebyl schopen pochopit ty, co běhají, protože jim to přináší radost anebo běhají pro zdraví, tudíž nemají sebemenší problém tu a tam z nějakého závodu odstoupit, když cítí, že by jim to mohlo uškodit.

Chápu tvé rozčarování, když tě Pavel Frček, ve smyslu předem stanovených pravidel, které jsi znal i ty, na 20. kilometru ze závodu stáhl. Prostě jsi v tu chvíli viděl ve své statistice svítit 390/1. Poprvé v životě ti nebylo umožněno (a ne tvou vlastní vinou) odstoupit ze závodu. Mám pro tebe radu. Přidej si ve svých statistikách ještě jednu kolonku – stažen ze závodu pro překročení limitu a tím pádem budeš mít za prvním lomítkem stále 0. Tvá statistika pak bude vypadat 390/0/1.

Vypadá to možná jako kosmetická úprava, ale dovedu se vžít do tvých pocitů a jsem si jistý, že pokud tento můj návrh přijmeš, snížíš tím tlak na sebe a tu 400 maratonů brzo dokončíš. Hlavně prosím kolem sebe nekopej, děláš ostudu jen sám sobě. Vezmi prosím v úvahu, a to platí i pro ostatní, kteří nikdy nic nepořádali a dívají se pak na činnost pořadatelů jen ze svého pohledu, že pořadatel je zodpovědný za všechny – za závodníky i za ty, kteří jim pomáhají na občerstvovačkách, křižovatkách apod. Má s nimi nějaké ujednání ohledně času, po nějž tam budou. Pokud někdo překročí limit, je stažen i z toho důvodu, že občerstvovací stanice se v daném čase na daném místě ruší, to znamená, že závodník, který zůstane na trati po limitu, již nemá možnost se nikde občerstvit – to jsou prostě pravidla.

Něco jiného je, když se takovýto závod běží ve městě, kde se může dojít napít někam do hospody, něco jiného je, když je to v přírodě, kde pak není živáčka. Co když se pak takovému jedinci něco stane? Kdo je na vině? Kdo bude první křičet po spravedlnosti? Pořadatel? Ne! Ten, co nedbal jeho pokynů! Tak to prostě v životě i při pořádání závodů chodí. A pořadatel má jedinou ochranu, jak se tomuto nebezpečí vyhnout. Nedovolit tomu, kdo se na trati z jakéhokoliv důvodu zdrží, pokračovat po překročení limitu v závodě.

To, zda tak organizátor učiní na 20. či 21. kilometru je zcela v jeho kompetenci. A ještě abych se zastal Pavla Frčka, s nímž jsem měl v životě také pár diskuzí, protože – proč to neříct – mi pěkně hnul žlučí, tak v tomto případě naprosto chápu jeho striktnost a počínání, i z toho důvodu, že tě zná a ví, jak na tom jsi. Možná tě zná dokonce víc, než se znáš ty sám. Takže i jemu by ses měl za svá hanlivá slova omluvit.

A ještě k té zlodějně, kterou ve svém dopise zmiňuješ a k tomu, že nemáš možnost svou stížnost zaslat pořadatelům, protože jediný přístup na ně je www.silvarun.eu. Vašku! To myslíš vážně? Ty už jsi zapomněl na mailovou komunikaci mezi tebou a Pavlínou Hanušovou, po níž ti dokonce umožnila startovat za symbolické startovné 100,- Kč? Jinak věř, že když si přečte někdo z organizátorů PIMu, že i je označuješ za zloděje, byť menší než jsou ti, co pořádají Silva Nortica Run, tak ti určitě za tvou poklonu nepoděkují.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavel Frček | 19. 6. 2012 10.37 hod. | 109.80.94.xxx
Vážení diskutéři, asi přicházím takzvaně s křížkem po funuse, byl jsem totiž 10 dní mimo dosah internetu, ale vzhledem k tomu,že jsem zde byl některými zcela neinformovanými nebo jednostranně informovanými obviněn z nepravostí, cítím potřebu uvést vše na pravou míru. Smutným poznatkem alespoň pro mne je to, že se zde projevila klasická česká povaha: sice jsem tam nebyl, nic o tom nevím, ale jsem přesvědčen, že to bylo takto… Prostě typická hospodská moudra typu „jak já bych sestavil národní fotbalový mančaft, protože ten Bílek je úplný vůl“.
Ale k věci: především bych velmi rád poděkoval Miloši Škorpilovi, že ten článek vůbec napsal. Je věcný a vychází z nevratných faktů, zejména z Vaškova dopisu. Ponechávám na vás, jak na vás jeho text působí, snad bych jen přidal, že Vaškův text, jakkoliv to Milošův přepis nedokumentuje, obsahoval celkem 485 vykřičníků, jak spočítal tzv. „nezávislý“ autor pod šifrou 42195.sk. Vašek svůj dopis evidentně rozeslal na několik, míst, zde i na absolutně neinformované Slovensko, které si s chutí přisolilo. Např. se zásadně mýlí v tom, že Vašek svůj žal zapíjel večer po závodě, osobně jsem byl svědkem toho, jak skládá svůj stan a odchází pryč. Přímo ve Stropnici si Vašek stěžoval i Danu Oráčkovi a obcházel i několik dalších. Co k tomu říci více?
Můj dík patří i Jirkovi Kroftovi, který mi své setkání s Vaškem a jeho reakci (už na jeho odchodu do Dobré Vody) popsal už u cíle SNR a ztotožnil se s mým rozhodnutím. Stejně tak jsem rád, že zveřejnil i to, co řada pořadatelů zná: Vaškovy žádosti o „charitu“. Mohl bych uvést řadu jeho akcí v tomto směru, ale tím bych jen nahrál těm, kteří v něm stále vidí někoho výjimečného, mimořádného, nezdolného, zasluhujícího si zastání atd.
Úvodem bych však chtěl všechny vyvést z omylu, že s Vaškem vedu nějaký osobní spor. Žádný takový není, je to naprostý nesmysl a vůbec nechápu, jak k tomu mohl přijít Janeček. Nemám zapotřebí se zmiňovat o tom, kolikrát jsem mu dělal hlavního rozhodčího při běhu na Petřínskou rozhlednu, kde byl ředitelem a vždy jsem odmítl od něho nabízenou stokorunu s poznámkou, že jsem mu rád pomohl. To jen do té doby, než ho AVC Praha vyloučila, protože jim z jednoho ročníku tohoto oblíbeného závodu neodevzdal vybrané startovné….. Zeptejte se pražských běžců, kolika z nich dluží půjčené peníze. To všechno není žádné praní špinavého prádla, to je doložitelná skutečnost.
Patrně jen někdo z vás četl mé vyjádření k celému průběhu jeho ukončení závodu na Dobré Vodě na behej.com v článku „Orálek zdolal soupeře…“, který je stále k dispozici (str. 7) Přečtěte si ho a pokud jste jen trochu soudní, budete mluvit (a psát) jinak. Dodám k tomu jen to, že všichni – a zdůrazňuji, že všichni závodníci – obdrželi při prezentaci, tedy před vlastním startem seznam umístění občerstvovacích stanic, lhostejno, zda pro 1/2M, M či Ultra. Na nich byly vyznačeny i časové limity, pro M na Dobré Vodě (3 hod.) a v cíli (6,5 hod.) Je naprosto nepodstatné dohadovat se o tom, zda to bylo na 21,1, 22 km (nejblíže pravdě) či dokonce 23 km. V tomto smyslu jsem také postupoval. Pokud se někdo domnívá, že jsem tam číhal na Vaška, je to jen jeho zcela nepodložený dojem. Pokud by limit nedodržel kterýkoliv z běžců, skončili by naprosto stejně jako Vašek. Z toho vyplývá, že toto ustanovení, na které má pořadatel výsostné právo, bylo určeno PŘED vlastním závodem, nikoliv, jak tvrdí Pavla, až dodatečně. Je věcí každého závodníka, aby se s obdrženými tiskopisy seznámil.
Asi nejvíce se ve svém tvrzení mýlí Adam, že stažení Vaška nebylo vůbec fér. Dle něho možná, ale nad ním jsou zcela jasná pravidla atletiky, která by si určitě měl přečíst. Že bych se měl „povozit po nešťastném člověkovi, dávaje na odiv svoji morální výši“ je pod mou důstojnost se k podobnému tvrzení vůbec vyjadřovat. Žádného pochybení jsem se nedopustil, takže ani zde jeho obvinění není v mém případě na místě, tím méně má omluva. Žasnu nad tím, co všechno Adam ví – třeba to, že „pořadatelé moc dobře věděli, že je (dvacítka) o kilák kratší“.
Pro Gábínu: vůbec nepřeceňuj spolehlivost Garminu, mám to ověřené na řadě příkladů. Garmin je užitečný a poměrně přesný pro krátké vzdálenosti (posed v lese najdu s odchylkou do 20 m), ale po 20 km (od startu) už má klidně odchylku přes kilometr. Tuto část trati jsem měřil v roce 2010, takže vím, o čem mluvím (65. km tehdejšího ultra byl více než 500 m před západní stranou Kuní hory, 70. km cca 200 m před tím letošním provizorním můstkem ve Stropnici). Že Garmin třeba nebere spolehlivě Terčino údolí, je mimo diskusi. Končíš-li výrazem „no comment“, je mi to sice trošku líto, ale zase je to jen tvůj problém. (Poznámka: Jirkovský maraton nemá oficiálně změřenou trať, přeber si to jak chceš.….)
Mé poslední slovo patří opět Milošovi. Malinko jsem nepochopil, co sledoval svým poněkud šalamounským posledním příspěvkem. Jeho druhá věta je sice naprosto perfektní a jen jinými slovy charakterizuje známé JPP (jedna paní povídala), ale na tom se přece nedá stavět. Ani vzájemný vztah mezi kýmkoliv by neměl mít vliv na objektivní skutečnost, kterou jsem se zde pokusil sdělit. Pokud je pro někoho rozhodující subjektivní hodnocení, pak se můj příspěvek minul účinkem. S tím však do jisté míry počítám.
Pavel Frček, hlavní rozhodčí SNR 2012

Vlasta Rulcová | 19. 6. 2012 9.47 hod. | 81.221.132.xxx
Když jsem běžela v roce 1973 svůj první maraton, také tam byly limity na trati a v cíli (ten na trati na 35 km byl ostřejší vzhledem k cílovému limitu) takže jsem měla hlavně cíl doběhnout (zdařilo se), byla jsem si vědoma hrozby stažení ze závodu, jak se dříve pomalejším závodníkům při nedodržení imitu stávalo.
A teď k tomu Vaškovi. Já jsem nedoběhla jen jediný maraton, kdy už jsem vzdala ještě před 5 km, kdy už jsem měla opravdu stržený krvavý puchýř a byla jsem z toho opravdu nešťatná, načež mě pak Vašek dodělal, že jsem měla závod třeba dojít pěšky. Podle něho jsem tedy byla slaboch.Dodnes mě ten jediný maraton mrzí a Vaškovo "povzbuzení" též.

Pavla | 13. 6. 2012 16.40 hod. | 88.227.133.xx
Silvu jsme nebezela, to rikam rovnou. Nevim ani, zda poradatele odchytavali pana Krejsu jako divou zver, ci mu standartne zakazali bezet dal. K tomu by se musel vyjadrit jen nekdo z primych ucastniku, treba nize nekym zminovani hasici. Vyjadreni pana Krejsy zname a je dohledatelny i nazor rozhodciho. Obe verze zcela odlisne – u p.Krejsy znam jen to, ze byl odchycen jako diva zver. Tezko soudit, zda na nej snad hazeli sit (alespon tak si predstavuji odchyt dive zvere) Na behej.com jsme cetla ruzne nazory. Hluboce nesouhlasim s tim, ze poradatel zacal menit propozice na netu, aby vse bylo "koser" dle jeho argumentu. To je nedustojne a sproste. Ale i kdyz chapu zklamani a nastvani pana Krejsy (at uz byl stazen pravem ci ne), absolutne nemohu pochopit jeho zpusob komunikace. Oznacovat nekoho za zlodeje bez svedku ci dukazu je velmi ubohe. Vztahnout pak toto i na jine organizatory, jichz se spor netyka (PIM), je do nebe volajici drzost. Pan Krejsa bude jiste na jejich akcich do budoucna velmi vitan....Jsem zvedava, zda pristi rok PIM pobezi. Schvalne se podivam. Myslim-li si o nekom, ze je zlodej (tedy lump a podrazak), pak s nim pak nechci mit co do cineni....

Gábina | 10. 6. 2012 19.46 hod. | 89.203.138.xx
Oprava překlepu – kontola za 22. km

Gábina | 10. 6. 2012 19.43 hod. | 89.203.138.xx
Na Silvě Nortice převýšení 540m, na Jirkovském maratonu 9.6.2012 tedy týden po té 765m. Včerejší výsledný čas pana Krejsy (jehož způsob argumentace rozhodně nesdílím) 5:46:22,30.
Kontrola na Silvě za 23. km (změřeno Garminem, oba závody jsem absolvovala).
Dále no comment.

Tom | 10. 6. 2012 15.06 hod. | 80.243.108.xxx
Ať je to jak chce, tak závodník běží na vlastní nebezpečí, pokud je mi známo. A nějaké odchytávání závodníka jako vzteklé zvěře mi připadá na každý pád nedůstojné.

Adam | 10. 6. 2012 7.37 hod. | 109.71.213.xx
IlonaB: me se zavod (maraton) moc libil a na obcerstvovackach jsem potkat jenom lidi se skvelym pristupem. Ale znechuceni ke me neprichazi od Krejsy (aka nespokojeneho), byt mi jeho reakce zrovna sympaticka neni, ale od chovani hlavni poradatelky a rozhodciho, kteri nejsou ochotni uznat vlastni pochybeni a misto toho mlzi nebo otevrene lzou.
Zde je odkaz na "prekvapive" uzavrene forum behej (dalsi hezky obrazek o bezcich), to aby se mohl kazdy presvedcit, z ceho jsem znechucen: tinyurl.com/crr5atx
Dal uz to nebudu rozebirat, informace jsou, jestli je nekdo liny je hledat a presto se chce dale "zasvecene" vyjadrovat, tak to hovori o nem.

Janeček | 10. 6. 2012 7.29 hod. | 62.245.86.xxx
Všechny zdravím, mluvil jsem s Vaškem Krejsou po Smokin běhu v Malešicích u piva. Vycházím tudíž z jeho verze informace. Já rozhodně nijak nefandím jeho úsilí ve sbírání počtu maratonů. Myslím si, že těch jeho 400 ks (bez 9 nebo 10), v poměrně krátkém časovém rozpětí, mohlo mít zásadní vliv na jeho současný zdravotní stav. Sám už maratony neběhám. Takové ovšem excesy jako násilné stažení závodníka z trati členy hasičského sboru na příkaz rozhodčího ( v tomto případě ing. Pavla Frčka je ojedinělé a nijak nepřispívá celkové atmosféře jinak skvělého maratonu.. Zvláště, když zmíněná polovina tratě nebyla přesně změřena (prý z důvodu indispozice rozhodčího). Myslím, že zde hraje roli osobní vzájemný vztah, nebo určitá zaujatost. Vašek Krejsa už asi rychleji běhat nebude a je na pořadatelích, jestli mu umožní dokončit tu jeho čtyřstovku. Myslím si ale, že asi úplně nejpomalejší není a při jisté toleranci to možné napříště bude.

Franta Burda | 9. 6. 2012 10.27 hod. | 88.102.173.xxx
... tak tak, Miloši, malej, ale ... spíš nešikovnej :) Ale já když něco splodím (tedy napíšu), tak se to snažím prodat :)) Říkám si, už ti moc času nezbývá, tak to alespoň prodej. No, pravda, občas kolem sebe kopu... :)

Franta Burda | 9. 6. 2012 10.02 hod. | 88.102.173.xxx
Ahoj Miloši, předem tě moc zdravím. Mám k tobě jednu prosbičku, věřím, že mi vyjdeš vstříc. Chtěl jsem tě poprosit, abys ve svém článku o Vaškovi uváděl jeho pravé příjmení. Sám moc dobře víš, že se nejmenuje Krejza, ale Krejsa. Vím, jak je na to Vášek sám háklivý a vždy nespokojeně reaguje, když ve startovních nebo výsledkových listinách je uváděno jeho jméno nesprávně. Vím, že mu většina běžeckého národa nemůže přijít na "příjmení". Ale určitě by se zlobil ten pravý Vašek Krejza, který je také známou postavičkou nedávné běžecké historie, jak se o něm mluví v titulku na věhlasném světovém webovém běžeckém portálu. Tak to jen taková malá připomínka, aby snad zbytečně nebyla šířena zase jiná pomluva... Od napsání článku už uplynulo několik hodin a příjmení mohlo být již dávno opraveno. Ještě jednou děkuji a přeji příjemný den. Franta Bunda.... tedy správně Burda :)

fotoMiloš Škorpil: Franto, koukám že jsi to vzal pevně do paží, a pojistil to raděj na všech frontách, abych už konečně pochopil, a světe div se – já pochopil :), takže jsem Vaškovi vrátil jeho pravé jméno.

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků