logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Lidské bytosti mohou změnit vnější aspekty svých životů změnou vnitřních postojů svých myslí. William James

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení
  1. Vše je věcí výchovy
  2. Ekologická výchova není sbírání a třídění odpadků a stavění barikád
  3. Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem, tak ten první, kdo bude spálen, budu já
 2. Života běh nebo také život a běh

Jedno z českých přísloví to říká úplně na tvrdo: „Kdo seje vítr, sklízí bouři“. Tohle dnešní Memovo zamyšlení nosím v hlavě už dlouho a už je na čase, abych ho vypustil do světa, ať si sbírá, co zaseje.

Již před časem mě napadlo – přiznám se, že ne vyjádřeno tak pregnantně, jako to vyjádřil William James – že jsou dva typy životního prostředí. První je ten, který všichni známe, o němž se neustále mluví – tedy prostředí, v němž žijeme, to si pro sebe nazvu vnější životní prostředí. A pak je tu ještě druhý typ – a to je naše vnitřní životní prostředí, které zahrnuje vše v nás.

Jak si o tom tak přemýšlím,tak si stále více uvědomuju, jak vše, co se děje uvnitř každého z nás, ovlivňuje vnější svět. Jak lidé, kteří kolem sebe šíří pozitivní myšlení, dobrou náladu, žijí z pohledu ostatních v přízni osudu, mnohdy k nelibosti těch, kteří jsou jejich pravým opakem, neboť kolem nich je většinou velké nic – velké vakuum. Taky kdo by se s těmi bručouny bavil, že? Přitom ti bručouni by také byli velmi rádi v přízni ostatních. Ty bručouny to bolí, stahují se čím dál tím více do sebe, bručí stále více a čím dál více nasazují na ty v přízni, protože jim nejde do hlavy, že jak je to možné, když ti v přízni vlastně pro to, aby byli takto v přízni, nedělají nic a oni se tak snaží a přitom výsledkem je čím dál tím větší izolace.

Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení

Problém je v tom, že to řeší hlavou – a ne srdcem a v duši. Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení!

Vše je věcí výchovy

Ve čtvrtek jsem se sešel po delší době se svým synem Petrem, připravuje se na roli otce a už nyní řeší problémy, které jsem řešil, když byli on a Vít malí a já se jim snažil vysvětlit, že nemusí mít všechno, co mají jejich vrstevníci ze školy. Tenkrát pokývali, aby se zbavili dalšího mentorování hlavou a mysleli si svoje, dnes už oba chápou, že „výt" s davem nemusí znamenat v životě výhru, spíše naopak, že to člověka vede jen k tomu, být stejný jako všichni ostatní, přičemž člověk přišel na svět vybaven jedinečností a jinakostí, aby ji mohl poskytnout ostatním.

Ekologická výchova není sbírání a třídění odpadků a stavění barikád

Ekologická výchova znamená odpadky netvořit. I tady by měl začít člověk u sebe – v sobě. Nejdříve musí porozumět bytí – proč tu je, čím může být ostatním prospěšný. Pokud toto objeví a přijme za své, pochopí, jak příroda – život v přírodě – funguje. Co jej ovlivňuje, co mu prospívá, co mu škodí.

Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem, tak ten první, kdo bude spálen, budu já

Pokud člověk pochopí, proč tu je a přijme to, pochopí, že je součástí celého toho koloběhu, kdy vše souvisí se vším a ublížím-li jedinému elementu z tohoto celku – ublížím tím i sobě. Pochopí, že když budu uvažovat v duchu: „Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem“, tak ten první, kdo bude spálen, budu já.

Života běh nebo také život a běh

O tom zvláště ty, co jsou na stránkách Běžecké školy pečení – vaření, že běh a život jednou jsou, nemusím asi přesvědčovat. Zde v tomto virtuálním světě, i když máte možnost moje zamyšlení komentovat, to trošku drhne, zatímco v běžném životě, kdy si vše může člověk vysvětlit s druhými tváří v tvář, to je jiná káva. I proto jsme se domluvili s Janou a Katkou ze Sportharmony na uspořádání besedy, která se uskuteční 27.6.2012 a přihlásit se můžete zde. Beseda proběhne od 17 do 20 hodin a to na Novodvorská1010/14, je to pár stanic od metra Kačerov.

Pochopení života běhu nám pomůže nahlížet na vše, co se nám děje, děje kolem nás, děje v přírodě, děje ve světě a to nám pomůže se začít chovat ekologicky k sobě i ekologicky jako tak. Čím víc lidí pochopí, že jedině takto to může fungovat, že jedině takto lze zachovat rovnováhu na Zemi, tím lépe pro člověka, tím lépe pro přírodu, tím lépe pro Zemi, tím lépe pro Universum.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví39
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice108
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

 • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků