logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Lidské bytosti mohou změnit vnější aspekty svých životů změnou vnitřních postojů svých myslí. William James

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení
  1. Vše je věcí výchovy
  2. Ekologická výchova není sbírání a třídění odpadků a stavění barikád
  3. Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem, tak ten první, kdo bude spálen, budu já
 2. Života běh nebo také život a běh

Jedno z českých přísloví to říká úplně na tvrdo: „Kdo seje vítr, sklízí bouři“. Tohle dnešní Memovo zamyšlení nosím v hlavě už dlouho a už je na čase, abych ho vypustil do světa, ať si sbírá, co zaseje.

Již před časem mě napadlo – přiznám se, že ne vyjádřeno tak pregnantně, jako to vyjádřil William James – že jsou dva typy životního prostředí. První je ten, který všichni známe, o němž se neustále mluví – tedy prostředí, v němž žijeme, to si pro sebe nazvu vnější životní prostředí. A pak je tu ještě druhý typ – a to je naše vnitřní životní prostředí, které zahrnuje vše v nás.

Jak si o tom tak přemýšlím,tak si stále více uvědomuju, jak vše, co se děje uvnitř každého z nás, ovlivňuje vnější svět. Jak lidé, kteří kolem sebe šíří pozitivní myšlení, dobrou náladu, žijí z pohledu ostatních v přízni osudu, mnohdy k nelibosti těch, kteří jsou jejich pravým opakem, neboť kolem nich je většinou velké nic – velké vakuum. Taky kdo by se s těmi bručouny bavil, že? Přitom ti bručouni by také byli velmi rádi v přízni ostatních. Ty bručouny to bolí, stahují se čím dál tím více do sebe, bručí stále více a čím dál více nasazují na ty v přízni, protože jim nejde do hlavy, že jak je to možné, když ti v přízni vlastně pro to, aby byli takto v přízni, nedělají nic a oni se tak snaží a přitom výsledkem je čím dál tím větší izolace.

Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení

Problém je v tom, že to řeší hlavou – a ne srdcem a v duši. Hlava nás vede do boje, srdce a duše nás vedou k pochopení!

Vše je věcí výchovy

Ve čtvrtek jsem se sešel po delší době se svým synem Petrem, připravuje se na roli otce a už nyní řeší problémy, které jsem řešil, když byli on a Vít malí a já se jim snažil vysvětlit, že nemusí mít všechno, co mají jejich vrstevníci ze školy. Tenkrát pokývali, aby se zbavili dalšího mentorování hlavou a mysleli si svoje, dnes už oba chápou, že „výt" s davem nemusí znamenat v životě výhru, spíše naopak, že to člověka vede jen k tomu, být stejný jako všichni ostatní, přičemž člověk přišel na svět vybaven jedinečností a jinakostí, aby ji mohl poskytnout ostatním.

Ekologická výchova není sbírání a třídění odpadků a stavění barikád

Ekologická výchova znamená odpadky netvořit. I tady by měl začít člověk u sebe – v sobě. Nejdříve musí porozumět bytí – proč tu je, čím může být ostatním prospěšný. Pokud toto objeví a přijme za své, pochopí, jak příroda – život v přírodě – funguje. Co jej ovlivňuje, co mu prospívá, co mu škodí.

Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem, tak ten první, kdo bude spálen, budu já

Pokud člověk pochopí, proč tu je a přijme to, pochopí, že je součástí celého toho koloběhu, kdy vše souvisí se vším a ublížím-li jedinému elementu z tohoto celku – ublížím tím i sobě. Pochopí, že když budu uvažovat v duchu: „Nejdřív se chci mít dobře já, ať to stojí, co to stojí a ostatní klidně ať lehne popelem“, tak ten první, kdo bude spálen, budu já.

Života běh nebo také život a běh

O tom zvláště ty, co jsou na stránkách Běžecké školy pečení – vaření, že běh a život jednou jsou, nemusím asi přesvědčovat. Zde v tomto virtuálním světě, i když máte možnost moje zamyšlení komentovat, to trošku drhne, zatímco v běžném životě, kdy si vše může člověk vysvětlit s druhými tváří v tvář, to je jiná káva. I proto jsme se domluvili s Janou a Katkou ze Sportharmony na uspořádání besedy, která se uskuteční 27.6.2012 a přihlásit se můžete zde. Beseda proběhne od 17 do 20 hodin a to na Novodvorská1010/14, je to pár stanic od metra Kačerov.

Pochopení života běhu nám pomůže nahlížet na vše, co se nám děje, děje kolem nás, děje v přírodě, děje ve světě a to nám pomůže se začít chovat ekologicky k sobě i ekologicky jako tak. Čím víc lidí pochopí, že jedině takto to může fungovat, že jedině takto lze zachovat rovnováhu na Zemi, tím lépe pro člověka, tím lépe pro přírodu, tím lépe pro Zemi, tím lépe pro Universum.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků