logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání a (hospodářská) krize

Běhání a (hospodářská) krize

Hospodářská krize je zaklínadlem těchto dnů a týdnů. Valí se odevšad, zasahuje prakticky všechno a všechny. Dotýká se nepochybně i nás, běžců. Co mají běhání a ekonomická krize společného? A v čem se dokonce navzájem podobají ?

Hospodářský cyklus je běh na dlouhou trať. Optimální je rovnoměrné tempo, žádné prudké výkyvy či nečekané změny rychlosti. Jako každý vytrvalec musí tedy i ekonomika zpomalit, pokud své tempo přepálí (obzvláště když nebylo podloženo poctivým tréninkem). Běžec, který se během závodu či tréninku dostal do krize, je – stejně jako ekonomičtí odborníci – donucen situaci správně vyhodnotit a přijmout účinná opatření (okamžitá i výhledová). Podaří-li se mu doplnit zdroje energie, zmobilizovat zbývající síly, zefektivnit techniku běhu a následně i zlepšit strategii přípravy, zvýší svou výkonnost a sníží pravděpodobnost příštích krizí. Poučení z krizového vývoje: běh ekonomiky a ekonomika běhu jedno jsou.

Hospodářská krize má nepochybně i své pozitivní stránky. Ukazuje, že je možné žít skromněji a odpustit si spoustu drahých a neužitečných věcí nebo činností. Z tohoto pohledu je běhání -jakožto velmi levný sport – výhodou, neboť si ho odpouštět nijak nemusíme. Naopak může být pro někoho kompenzací za sporty nákladnější, jako jsou cyklistika, tenis, golf, atd. Ekonomická krize tak může paradoxně zmírnit celkovou krizi českého běhu, tedy ubývající počet pravidelně běhajících lidí. Ba co víc: může zlepšit zdravotní stav naší plnotučné populace. Méně jídla, méně obezity!

Není nad osobní zkušenosti s krizovou situací. Krizi opravdového, ne jen divadelního dramatu, jsem si prožil na loňském pražském maratonu. Byla důsledkem střevní chřipky, která mě přepadla den před závodem, a která pak působila zcela bez ohledu na mé předchozí tréninkové úsilí a stanovený výkonnostní cíl. Tedy situace analogická tomu, jak rychle se rozšířil a jak rozsáhlé škody napáchal „virus hypoteční chřipky“ ve světové ekonomice.

Důsledky obojího však byly spíše opačné: místo zpomalení hrubého domácího produktu a propouštění se v mém případě jednalo o zrychlení jemného domácího produktu a jeho vypouštění. Plynová krize, stupňující se během první poloviny závodu, vedla v té druhé ke třem lokálním krizím ekologickým …

Jak vidno, běhání souvisí s krizí i v jejích jiných podobách, než je ta hospodářská. Například taková krize středního věku. Je před námi druhý poločas života a s ním spojené stárnutí. Utéci před ním krátkým sprintem se nám asi nepodaří, pokusme se ho tedy alespoň zpomalit a oddálit pomalejším a delším během (přesněji řečeno pravidelným běháním). Nebo krize manželská: nenachází-li běžec u partnera pochopení, může být běhání jednou z jejích hlavních příčin. Stejně tak může být ale i jejím řešením – to když začnou běhání provozovat oba, neboť dosavadní rozpory postupně vymizí.

A krize politická? Běh prokazatelně žádné politické krize nezpůsobuje, spíše napomáhá jejich předcházení. Mohli jsme se o tom přesvědčit třeba v době, kdy ještě nebyl Vladimír Špidla eurokomisařem, ale běhajícím předsedou vlády. Přestože ho slovenský premiér Dzurinda v běhu porážel, k žádné diplomatické krizi to nevedlo a navíc bylo možno v cíli pozorovat jinak nevídaný úkaz: Špidla se usmíval!

Možná, že kdyby si chodil pravidelně zaběhat i jeden nejmenovaný předseda jisté politické strany, něco tak nesmyslného jako vyvolávání vládní krize v době předsednictví naší země Evropské unii by ho pak ani nenapadlo. O vyhrocení politické krize těchto dnů ani nemluvě …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 15526/15443×
Běhání a (hospodářská) krize

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice105
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků