logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota dle NEWTON RUNNING

Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota dle NEWTON RUNNING

V loňském roce jsme otevřeli nekonečný seriál, v němž jsme položili výrobcům či dovozcům běžecké obuvi jedinou otázku: Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota. Na český trh přišla nová a velmi zajímavá značka, takže jsme požádali jejího zástupce Mikuláše Martinka o zodpovězení naší otázky. Zde je jeho odpověď.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. I. Soulad s přirozenou geometrii chodidla
 2. II. Zlepšení běžeckého stylu = zvýšení efektivity běhu
 3. III. Prevence zranění

I. Soulad s přirozenou geometrii chodidla

Příliš vyvýšená pata nebo jakékoliv jiné geometrické vychýlení chodidla z jeho přirozené polohy se negativně podepisuje na běžeckém stylu. Pata běžecké boty zvednutá o více než 5 mm vede u většiny běžců k nášlapu přes patu. Takovýto nášlap způsobuje nežádoucí náraz na dolní končetinu, která je v okamžiku dopadu neodpružená.

V případě vyvýšení paty o více než 5 mm hrozí nebezpečí, že pata vybočí ze svého vertikálního geometrického středu.
V tomto bodu není noha dostatečně fixována, aby absorbovala náraz způsobený svaly a šlachami těla, což má za výsledek enormní tlak na kostru a klouby. Tato poloha těla má také za následek velice nestabilní pozici lýtka a nohou, zesilující působení rotace a dochází kvůli ní ke zraněním.

Dobrá běžecká bota by tedy v první řadě měla být v souladu s přirozenou geometrií chodidla a dále by měla umožňovat běh přirozeným běžeckým stylem. K tomuto běžeckému stylu by měla přispět i konstrukce bot – měla by mít minimální sklon mezi patou a špičkou a dostatečnou oporu a odpružení v místě optimálního dopadu chodidla při běhu.

II. Zlepšení běžeckého stylu = zvýšení efektivity běhu

Přirozený běžecký styl začíná odrazem ze středu chodidla, který je největší „zásobárnou" odrazové energie při kontaktu s povrchem a nachází se ve středu působení gravitace. S běžeckými botami Newton Running je snadné přirozeně dovést chodidlo do polohy optimálního běžeckého dopadu, a to z následujících důvodů:

 • pata je vyvýšená jen nepatrně, rozdíl mezi patou a špičkou se pohybuje v rozmezí od 0 do 3,5 mm dle modelu bot;
 • každý model běžeckých bot Newton Running obsahuje patentovanou technologii Action/Reaction Technology – aktivační výstupky na povrchu podešve a zabudovaná membrána v mezipodešvi v místě optimálního dopadu vedou běžce k osvojení přirozeného běžeckého stylu;
 • běžecké boty Newton využívají systému na základě technologie Action/Reaction, který poskytuje o 60 % vyšší tlumení nárazů a o 40 % vyšší návratnost energie než jiné značky a tím výrazně přispívá ke zvýšení efektivity využití pohybové energie při běhu.

III. Prevence zranění

Pro přirozený způsob běhu jsou potřeba boty, které umožňují takový kontakt s povrchem, jako by se běželo naboso. Jakákoliv geometrická změna polohy chodidla je v rozporu s přirozeným způsobem běhu a může po čase způsobit zranění. Bota by navíc měla být dostatečně pružná, aby umožnila přirozený pohyb nohou a zároveň poskytovala dostatečnou ochranou proti drsnému povrchu, jako je např. beton nebo asfalt.

Důvodem většiny zranění vznikajících při běhu jsou nepřirozené vlivy působící na tělo. Každé takovéto nepřirozené působení může být přičítáno geometrii bot a materiálu, což se v zápětí může projevit v podobě špatného běžeckého výkonu, případně zraněním. Dobrý běžecký styl v kombinaci s vhodnou běžeckou obuví mohou výrazně snížit riziko vzniku zranění.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

2 z 5 hvězd nic moc (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků