logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nohy si zaslouží, abychom je hýčkali!

Nohy si zaslouží, abychom je hýčkali!

Bolí vás často kolena, záda nebo hlava? Napadlo vás někdy, že za to mohou například vaše špatné boty?

Nohy patří mezi druhý nejvíce namáhaný a opotřebovaný orgán. Který je ten první, můžeme jen polemizovat, bez debaty však platí, že nohy si zaslouží, abychom jim věnovali velkou pozornost. Skutečnost je asi jiná, že?

To určitě! Lidé doslova ignorují své nohy. Málokdo si však uvědomuje, jak důležité jsou zdravé nohy pro celkové zdraví. Nohy mají totiž vliv na celé tělo. Tělo je jako řetěz, když otočíte dolů, otočíte i nahoru. Kdo nosí nevhodné boty, má nesprávné postavení nohou i celých dolních končetin. Kvůli tomu jej mohou bolet klouby, páteř a dokonce i hlava. Asymetrickou a nepřirozenou zátěží nohy se totiž mohou podráždit i velmi vzdálená místa na těle.

Nohy nás nosí celý život a přesto se k nim chováme tak macešsky. Kde je největší problém?

Je jich několik. Je to nedostatek informací, málo osvěty, málo zanícení, často i nesprávný přístup lékařů a samotných lidí k této problematice. Statistiky tvrdí, že 80 až 90 procent poškozených nohou dospělých způsobilo nošení nesprávné obuvi v mládí. Každé poškození nohou v dětském věku se projeví často až za 30 či 40 let. Přitom by asi žádný rodič nepřiznal, že svému dítěti ničí nohy a ovlivňuje další život. Přesto to hodně rodičů nevědomky dělá, když svým dětem vybírají nevhodné boty. Obouvají jim různé modely z butiků a tržišť nebo sáhnou po botách, které obnosí starší sourozenec. Výsledek – celá jedna třetina školáků má rizikové nálezy na nohou. Mezi nejčastější onemocnění patří ploché nohy, vybočené palce, bolestivé paty, různě zdeformované prsty nebo kožní nemoci.

Nad takovými banalitami však často mávneme rukou. Co mohou způsobit?

Bohužel, je to pravda, lidé nohy ignorují. Já nohy přirovnávám k domu, když máte špatné základy, tedy nemáte nohy v pořádku, dům se vám začne hýbat a hroutit. Ploché nohy a další možné deformace způsobují poruchu osy končetin, když se nohy vtáčejí dovnitř nebo ven. Špatně vytáčíte nohu, mění se poloha pánve, dostává zabrat bederní část páteře a začínají bolesti. Nesprávné boty mohou způsobit ploché nohy, artritidu, padnutí klenby, vybočený palec. Nevhodná obuv může zapříčinit i bolesti páteře, hlavy, křečové žíly, diabetikům hrozí dokonce i gangréna.

Jaké je řešení?

Všechny tyto chyby se dají napravit různými na to určenými pomůckami. Důležité je však jedno, je třeba začít co nejdříve, v období růstu a vývoje, tedy hlavně do 18 let. Pak se ukončuje kostní růst a časy poddajné, tvarovatelné dětské nožky skončí. I později je samozřejmě možná pomoc, ale spíše se už hasí problémy a bolesti, které mají podklad hlavně v tkáňových poškozeních.

Pomohli jste i mnohým úspěšným sportovcům, jejichž klouby jsou mimořádně namáhané.

Měl jsem i případ, kdy fobalista, ktrerý měl obrovské problémy s páteří, absolvoval nespočet vyšetření (např. magnetickou rezonanci) a lékaři nedokázali najít příčinu bolestí – a přitom stačilo změnit pohled na jeho tělo, dát mu ty správné vložky do bot a kombinovat s cvičením se zkušenou fyzioterapeutkou .

V mé praxi mám velmi dobré zkušenosti se speciálními vložkami. Jde o tzv. dynamické tepelně formovatelné vložky. Jsou to vlastně speciální vložky do bot, které pomáhají organismu, aby se jeho nohy pohybovaly ve „fyziologickém" rozsahu. Nezmění sice nohu, ale mohou vyřešit problém, zmenšit nebo odstranit bolesti s klouby, páteří, které jsou kvůli špatné biomechanice nohou ve špatném postavení.

To zní úžasně jednoduše. Takto by si tedy mohli pomoci nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří dělají nějaký druh sportu?

Každý sport je extrémní zátěž pro nohy, klouby, proto bych je doporučoval především sportovcům, ale jsou určeny na každou zatěžovanou nohu, tedy i pro běžnou populaci, jejíž pracovním nástrojem jsou dolní končetiny. Milujete například rekreační chůzi nebo turistiku nebo jakýkoliv jiný pohyb. Nesprávně chodíte, nesprávně sedíte na kole, najednou vás začne pobolívat koleno nebo kyčel. Proč asi? Příroda nás totiž obdařila devíti typy nohou z hlediska biomechaniky. Ideální nohy tvoří pouze malé procento, ostatní nohy jsou nějakým způsobem deformované, vytočené. S takovým typem se narodíme a prakticky se nedá nic dělat. Nesprávně zvolenou obuví, nevhodnými povrchy si svůj stav ještě zhoršíme. A po letech se divíme, proč máme takové bolesti ...

Takže co navrhujete?

Obrátit se na odborníka, který se zabývá nohama. Měl by si všimnout, kde je váš konkrétní problém a doporučit řešení.

Podologie jako obor, přestože jsou doktoři, kteří v této oblasti pracují v České republice a na Slovensku už deset let, je stále ještě v plenkách. Problém je i v tom, že mnozí komplexní péči o nohy považují za nadbytečný luxus, byť i v tomto případě jde o zdraví.

Jak si mají vybírat obuv lidé na sport, podle jakých kritérií? Čeho si všímat na botě?

Upřímně řečeno, já když jdu kupovat boty, například do nejmenované značkové prodejny, tak tam prodavačky chytají hysterické záchvaty, když vidí, jak „vyšetřuji" boty. Přijdu a udělám první pohyb: zkroutím přední část doleva, doprava, zvednu špičku, deformuji botu a jen co je bota příliš poddajná, tak ji vyřazuji, pak si prohlédnu patu boty , zkontroluji tvar paty, tvar a výšku přední části boty atd. Vybrat skutečně dobrou botu je opravdu umění.

www.footfitting.cz:::http://www.footfitting.cz/

Jan Pozor foto
  • přečteno: 15316/15080×, 4 komentáře

Hodnoť článek

2 z 5 hvězd nic moc (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

LX25 | 15. 5. 2013 13.20 hod. | 194.50.240.xx
Můžu jen potvrdit, jděte jinam, tato osoba není ta pravá, Jde mu jen o výdělek bez skutečné snahy Vám pomoci. A není autorem tohoto článku.

marek27 | 2. 10. 2012 9.57 hod. | 88.208.93.xxx
EGON: Konkrétněji?

EGON | 1. 10. 2012 21.54 hod. | 77.240.96.x
Pozor na pana POZORA!!! Utíkejte raději ke skutečnému odborníkovi!! Tady jste na špatné adrese.

EC | 22. 6. 2012 8.35 hod. | 109.71.213.xx
Ja s botami v obchodech delam to same, ale postupuju opacne – jakmile mi bota neumoznuje dostatecny prostor pohybu pro nohu (neni poddajna), tak ji vyrazuji :-) Samozrejme zalezi hodne na uziti – bota pro vysokohorskou turistiku nemuze byt napr. tak poddajna a musi umet podrzet i kdyz je noha unavena.
Dale je velka skoda, ze se sice mluvi o skodlivosti "nevhodne" obuvi u detske nohy, ale uz se jaksi nerika, co je spravne, s vyjimkou narazek na vietnamce. V tomhle oboru se uz nejaky ten patek drzi dost mytu, ktere nemaji podporu ve vyzkumu. Proste nekdo neco rekl a vsichni to opakuji jako mantru bez kritickeho pristupu, vlastniho zkoumani. Taky me docela zarazi tvrzeni, ze se drtiva vetsina lidi rodi s deformovanou nohou. To je opet podporeno nejakym vyzkumem? Jak je definovana ta "idealni noha". Jsou ty odchylky skodlive?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků