logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běž dopředu – zpátky ni krok!

Běž dopředu – zpátky ni krok!

Znáš ten krásný starý výrok – „Kdo chvilku stál, už stojí opodál“?:-) I když nemá zdánlivě se sportem nic společného, platí i při cvičení a běhání. A je úplně jedno, jestli jsi ambiciózní závodnice nebo si běháš jen tak pro radost – důležité je, abys dělala pokroky. Když budeš stále jen pomyslně i fakticky „přešlapovat na místě“, nikdy nedosáhneš svého potenciálu a s největší pravděpodobností se začneš nudit.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Plánuj si své pokroky!
 2. Buď trpělivá!
 3. Veď si deníček!
 4. Běhej chytře!
 5. Buď všestranná!

Plánuj si své pokroky!

Nečekej, až se dostaneš do stále stejné rutiny – dbej na to, abys měla tréninkový plán, který tě bude inspirovat a nedovolí ti, aby ses nudila. Každé dva tři týdny změň jeden z aspektů svého tréninku, ale všechno má svůj čas. Když začínáš běhat, bude smysluplné vybudovat si napřed obecnou vytrvalost, než začneš pracovat na rychlosti.

Buď trpělivá!

Chceš-li se vyhnout zranění, drž se „pravidla 10%“. Nepřidávej si více než 10% k délce své obvyklé trasy, k intenzitě nebo tréninkovému času v týdnu, a to ještě jenom k jednomu z nich, ne ke všem najednou. Netrénuj nikdy 2 po sobě jdoucí dny (tréninkové jednotky) intenzivně a dopřej si minimálně jeden odpočinkový den v týdnu.

Veď si deníček!

Myslíme teď ten tréninkový:-) – bude tě motivovat a zároveň ti ukáže i případná slabá místa v tréninku. Zapisuj si, jak ses během tréninku i po něm cítila, a samozřejmě i trasu, její délku a čas, který jsi na její zdolání potřebovala. Trénuješ-li se sporttesterem, pak i tepové frekvence.

Běhej chytře!

Zkus trénovat ve flexibilních cyklech – to propůjčí tvému tréninku energii a soustředění a trénink tak bude stále zajímavý. Dej si nějaký dlouhodobější cíl, ale vedle toho také pár menších, dobře dosažitelných. Např. tvým dlouhodobým cílem může být, že se zúčastníš na podzim závodu We run Prague. Tvoje „etapové" cíle by pak mohly být, že si v počátku každý týden prodlužíš svou běžeckou trasu (ale ně více než o 10%) a každý měsíc si přidáš jednu novou trasu.

Buď všestranná!

Při běhání se všechno opakuje – jak tělesně tak i duševně. Proto bys měla ke svému běžeckému tréninku přidat i další aktivity, jako např. posilování, protahování, a v rámci cross-trainingu třeba jízdu na kole, plavání, jógu, pilates… Některá cvičení, vhodná pro běžce, ti přineseme v dalších dílech tohoto seriálu anebo se můžeš inspirovat v jiných článcích na Běžecké škole, jako např. .

Jakmile se ti podaří vybudovat základní úroveň své kondice, můžeš si pohrát s intenzitou: např. můžeš přidat několik (postupně až 10) jedno- až dvouminutových „rychlostních vložek“, mezi kterými budeš jen volně poklusávat nebo půjdeš, aby ses vydýchala. Nebo si do tréninku vlož 2 šesti – až osmiminutové sekvence, ve kterých poběžíš rychleji, než je ti příjemné. Mezi nimi se zase v klidu vydýchej. Později můžeš se zvyšováním své kondice zvyšovat i počet a/nebo délku těchto rychlejších sekvencí.

Dámský běžecký klub

Připraveno ve spolupráci s Dámským běžeckým klubem

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 7253/7150×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Poběžte s námi We Run Prague

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano133
Ne39

kde se diskutuje

 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : A kdo chce, aby se mu slachy a klouby promazaly a jely jak nove, zaradi do jidelnicku i kopcovou…»
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jo a behat se i s timhle samozrejme da, ale s rozumem (delší doba zahrivani a nejit drasticky přes…»
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jak jsem uz drive psala a mam na sobe jiz leta vyzkouseno, tak CITRON VCELKU (idealne nalačno rano…»
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dobrý den, může se běhat u tohoto zranění,nebo je lepší dát pauzu a jen cvičit ty cviky? Děkuji za…»
 • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků