logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Doping! Otevřít mu dveře nebo ho vyloučit do smrti smrťoucí?

Doping! Otevřít mu dveře nebo ho vyloučit do smrti smrťoucí?

Doping v životě člověka, taky tak by mohl znít název tohoto mého zamyšlení. Stále se řeší otázka: dopink ano, dopink ne? Jako doping se ve sportu označuje používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšení výkonu nebo urychlení regenerace při tréninku.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Boj s dopingem nelze nikdy vyhrát
 2. Historie moderního člověka je neustálý boj s něčím nepovoleným:
  1. Alkohol
  2. Drogy
  3. Doping

Boj s dopingem nelze nikdy vyhrát

Protože:

 • je to celospolečenský problém
 • seznam toho, co je doping a co už ne, řeší seznam látek a metod. Tento seznam tvoří skupina lidí, bojujících proti jiné skupině lidí – pohříchu stejně „postižených“, objevováním látek a metod, které umožní živému organizmu (záměrně nepíšu člověku, protože doping je problémem třeba i u koní), být lepší než jiní. Jedna skupina je „na koni“, protože je rychlejší v objevování – výrobci a distributoři zakázaných látek a metod. Druhá skupina – ta, co tvoří seznam, je pomalejší, neboť je zaměřena na odhalování nově vyvinutých látek a metod a ty lze objevit až poté, co byly objeveny či vyrobeny.

Pokud jde o ten celospolečenský problém, tak ten samozřejmě není takto prezentován, neboť pak by to znamenalo se zaměřit na velkou většinu lidské populace, která různé stimulanty (a doping není nic jiného než stimulant), běžně konzumují:

 • kofein a výrobky jej obsahující
 • alkohol
 • léky proti bolesti – to sice nejsou stimulanty, ale tlumiče, aby člověk oblbl sebe a své tělo, že je geroj, když je slaboch, neschopný snášet bolest. Prosím ty, kteří toto čtou a berou nějaké léky, protože jsou nemocní, aby nevztahovali na sebe, toto zamyšlení se týká ryze sportu a oblastí, kdy člověk dopuje, protože chce podávat lepší výkony, než na něž jeho tělo skutečně má a tím získávat (nepovolenou) výhodu.
 • Další látky, které člověk bere, aby byl „lepší“, než kdyby je nebral (přírodní národy jich používali a dodnes používají spousty a obecně jim říkáme drogy)

V tomto kontextu je boj s dopingem stejným problémem jako boj s drogami. Tenhle boj nejde vyhrát, tedy rozhodně jej nelze vyhrát tím, že vytvoříme nějaké seznamy a ty látky, které se na nich objeví, ZAKÁŽEME, abychom posléze zjistili, jako třeba u kofeinu – též byl na seznamu zakázaných látek, že to je vlastně už jen „čajíček“, proti tomu, co se dnes vynalezlo a tak jej uvolníme k volnému užívání.

Historie moderního člověka je neustálý boj s něčím nepovoleným:

Alkohol

Vyřešila prohibice alkohol? Nevyřešila a nikdy nevyřeší, člověk, který se chce nalévat, si vždycky najde způsob, jak jej získat, aby ho mohl svým tělem prolít, a že za to může dostat pokutu, můžou jej za to zavřít? No a co, s tím, že budu platit za to, že mě chytli, se počítá a mě stejně nikdo nepřesvědčí o tom, že bych to pít neměl, když mi to tak chutná a uvádí mě to do stavu, kdy jsem mimo a nemusím nic řešit.

Drogy

To je nemlich stejné jako u alkoholu.

Doping

Proč by tomu mělo být jinak, než u alkoholu a drog?

Ano! Proč by tomu mělo být jinak, když ti, co na to mají a nezřídka jsou to ti, kdo určují, co bude na seznamu zakázaných látek (teď už nemluvím jen o dopingu, ale i drogách a v některých zemích o alkoholu), je klidně užívají a jenom na tom vydělávají, protože je to jejich BUSINESS!

Nenechte se mýlit tím, že bych najednou otočil a řekl: Dobře, když s tím nemůžeme nic dělat, tak ať se otevře svět dopingu, holt když si chtějí ničit zdraví, tak ať si ho ničí. Nebo ano, otevřeme doping a udělejme soutěže jen pro ty, co mu otevřeně holdují, jako to bylo za doby čistého amatérismu, kdy se soutěže amatérů nemohli zúčastňovat profíci a tak celý socialistický blok vítězil, protože tam byli všichni něčí zaměstnanci a sport dělali jen jako hoby po své práci.

Vždy by se našel nějaký bobulář, který by byl mezi bobuláři na chvostu a on přece do sebe cpe to svinstvo, aby byl vítězem, takže by se očistil (reamaterizoval) a začal by vítězit mezi čistými.

Jediná cesta je zrušit závodění a navrátit sport zpět do doby, kdy šlo o to, aby byl VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH. Jediná cesta je v akcích jako je Poutní ultramaraton či Poutní maraton, Františkolázeňská x hodinovka, tedy v akcích, kdy nepůjde o to, být vítěz, ale o to, poznat a zažít!

Jediná cesta je ve výchově – nenásilné výchově, která není založena na zákazech, ale je založena na příkladech, na zážitcích. Proč lidi začnou pít alkohol, brát drogy, dopovat? Protože hledají nové – nepoznané zážitky! Tak jim je musíme nabídnout, proč jinak by opouštěli svůj svět?

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

tomaz | 9. 7. 2012 10.31 hod. | 193.179.186.xx
myslím, že velmi poučná kniha na toto téma je: Jan Hnízdil – Doping aneb Zákulisí vrcholového sportu. Je z roku 2000, ale řekl bych stále aktuální.

ll | 8. 7. 2012 7.53 hod. | 78.102.177.xxx
lidské tělo je největší výrobna dopingu a stimulantů a třeba i tlumičů a vždy vyhraje jen ten kterému to funguje nejlepe.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků