logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zlatý (běžecký) střed

Zlatý (běžecký) střed

Věděli to už kdysi dávno Aristoteles, Buddha, čínští i japonští mudrci: tím nejtěžším v životě je najít pravou míru, rovnováhu, vyváženost. Zlatý střed. To však rozhodně není pouhý matematický průměr, ani geometrický bod přesně uprostřed obrazce. Není to ani jakési neutrální šedé nic. Zlatý střed je spíše ono zlaté zrnko, ukryté v písku dní na stále se pohybující rýžovací misce našeho života. Je to náš osobní poklad.

Co platí o životě, platí i o samotném běhání (a o něj tu přece běží). První možnost k přiblížení se zlatému středu nabízí už samotný problém, jak pravidelný běh do našeho životního fungování zakomponovat. Jistě mi potvrdíte, že to není vždy jednoduché – skloubit běhání s pracovními povinnostmi, rodinou, domácími pracemi a dalšími zájmy. Ale jde to. Je jen na nás, zda se nám podaří proměnit tento střet zájmů na střed zájmů. Proč by se běhání nemohlo stát společným pokladem?

Přesto, že „běžecký střed“ je něco nezměřitelného, se pokouším onu střední míru v běhání najít. A to ve všem podstatném, tedy v tréninku, v závodění i ve vybavení. Snad mě k tomu opravňuje i můj střední věk (40 let) a jakási střední výkonnost (zhruba 50. místo mezi českými veterány své kategorie v maratonu i půlmaratonu).

Střední míra v tréninku? Nemám rád dlouhodobé a zcela přesné plány, v tomto případě tréninkové. Nikdy totiž nemohou úplně stoprocentně vyjít. Vždy je něco naruší, ať už je to náš aktuální zdravotní stav, nepřijatelné počasí, povinnosti aj. A co potom? Za rozumnější považuji se těmto vlivům pružně přizpůsobit a hlídat si pouze střídání jednotlivých tréninkových metod (tedy fartleku, úseků, kopců, atd.) v rámci týdenního či dvoutýdenního cyklu.

Střední míra v závodění? Účastním se několika vybraných a různě dlouhých závodů různé úrovně (přibližně 1x měsíčně). Tím se vyhnu oběma krajnostem, tedy běhání pouze pro sebe (celoživotní jogging v parku mi připadá trochu málo) a běhání jenom kvůli výsledkům a bodům z co největšího počtu závodů (vždyť běhání má být radost ). I při závodech samotných lze pak hledat pravou míru – v nasazení, tempu, taktice. Zlatá medaile a zlatý střed nejsou totéž …

Střední míra ve vybavení? Oblečení samozřejmě funkční, ne však zbytečně předražené kvůli značce (adidas mnohdy předčí třeba JITEX Písek – doporučuji vyzkoušet). Boty, i když dobře vybrané podle známých kritérií, také nemusí být zrovna posledním (čili předraženým) modelem, o němž nás přesvědčují, že je ten jediný správný a že se už bez něj rozhodně neobejdeme. No a pokud jde o vybavení běžeckými „přístroji“: není nad spolehlivé stopky či hodinky, které nás informují o tom, která bije. Z různých GPS měřičů a vyhodnocovačů všech (ne)možných údajů se nakonec stejně dozvíme to, co víme i bez nich (že do kopce běžíme pomaleji a že trasa měří tolik, kolik ukazuje mapa).

O střední míře lze v bleděmodrém

hovořit ještě dlouho – běžecká strava, pití, tréninkový deník, atd. Za lepší využití času než je zkoumání počtu kalorií, rozbor složení chemických látek či detailní evidence každého metru našeho běhu, považuji přemýšlení o (našem) běhu. A jeho momentální „pocitové vyhodnocení“, které je stejně nesdělitelné. Možná, že se vyváženou kombinací běhání a přemýšlení o něm posuneme k neviditelnému zlatému středu o kousíček blíž…

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 12259/12192×
Zlatý (běžecký) střed

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics143
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB23
Nike63
Salming382
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers10
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků