logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máňa a Lojza, na scénu!

Máňa a Lojza, na scénu!

Jsou to už téměř tři roky, co vběhli na českou běžeckou scénu jako uragán a obrátili vše vzhůru nohama. Chlapi fandili Lojzovi a nemohli pochopit, že jsem z něj udělal takovýho ňoumu. Holky zase fandily Máně a měly radost, když se ukázala chytřejší Lojzy, tak jsem to další rok vyrovnal a otočil jim role. Z Máni udělal „Máňu" a z Lojzy poučeného běžce.

Od té doby však uběhly dva roky, a co byste řekli, že se nestalo? No nic se nestalo, vůbec nic. Máňa a Lojza už se chystají na svůj čtvrtý start na adidas běhu, respektive Metro běhu, i když Máňa teda neví, jestli by si tentokrát už neměla taky střihnout desítku. Mám pocit, že chce zase z Lojzy udělat „Lojzu“. No uvidíme, zda si něco z toho, co se naučili, taky zapamatovali a dokáží aplikovat v praxi.

Jak jsem je měl ale možnost poznat, tak nějak tuším, že se s nimi opět pobavíme. Máňa s Lojzou totiž patří k notorickým začátečníkům. Sice po každém doběhu do cíle mají ty nejušlechtilejší myšlenky, jak už to letos rozhodně nezapíchnou, ale jakmile se přivalí Mikuláš s čertem a začnou oslavy konce roku, začnou mejdany a chlebíčkové párty, je po předsevzetí. A zatímco jiní si dávají novoroční předsevzetí, která jim vydrží do prvních jarních dní, oni si zase počkají až na srpen, aby se připravili na svůj běh, opět rozhodnuti už to tentokrát nepustit.

Letos to ale mají Máňa s Lojzou o něco těžší než před těmi dvěma či třemi roky. Tehdy jim stačilo dojít si do obchodu se sportovní obuví pro ty nejnovější modely běžecké obuvi a nemuseli řešit, zda dát přednost odpružené botě, minimalistické botě, Five Fingers či se na vše vybodnout a běžet to bosí.

Pokud jde o oblečení, věděli, jaké prádélko na běh koupit a neřešili, jestli běžet funkčně oblečený či na „Krupičku“ či na „Aničku“. Prostě všechno bylo tehdy nějaké jednodušší. Ale on jim určitě někdo dobře poradí, a když ne, tak si vezmou na sebe to, co zrovna popadnou a poběží jako vždy s větrem o závod.

No, jako s větrem o závod… Spíš to bude plížením, plazením vpřed, zaslechl jsem totiž Lojzu, jak říkal Máně, že se na to letos připraví. Poslechněte si to, stojí to za to!

„Máňo, někde jsem čet´, že zátěž se má navyšovat jen o 10%, tak to letos uděláme takhle:

Poběžíme oba desítku, že jo? No a desítka se běží ode dneška přesně za 32 dní. Jeden den v týdnu bychom měli mít volno, takže 32 – 4, to máme 28. To znamená, že na trénink máme 28 dní, kdy budeme trénovat. Nechceme bejt samozřejmě někde na chvostu, že jo? Takže to vezmeme pěkně zvostra. První den si dáme 1000 metrů na plný kule – víc stejně nevydržíme. Druhej 1100 m, třetí 1210 m, čtvrtej 1320 m, pátej 1500 m, šestej 1650m. No sedmej den klid.

A sakra, jak tak na to koukám, tak to do tý desítky nenatočíme. Takže druhej tejden bude takhle:

2000; 2500, 3000, 3500, 4000, 4500, 0

Třetí to ještě trošku navýšíme, abychom pak mohli čtvrtej tejden ladit, takže tam nasypeme tohle:

5000, 5500, 6000, 7000, 8000, 9000, 0

Čtvrtej tejden začneme rovnou celou desítkou, abychom věděli, že na to máme a pak dáme až do závodu klid, protože po tý desítce budeme tak vochrnutý, že se stejně nehneme a abychom to vochrnutí uvolnili, budeme se prolívat dvanáctkou. Co na to říkáš? Dobrej plán vymyslej Lojzík, ne?“

Máňa si jen povzdechla, rezignovaně přikývla a dodala: „To víš, Lojzíku, že jsi to vymyslel perfektně, s tímhle plánem to určitě dáme…“, a pak hodně potichu, aby to Lojza neslyšel, dodala: „…do urny, hihi.“

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

ll | 9. 8. 2012 14.39 hod. | 90.180.58.xxx
lojza by mel zacit uvazovat ze zacne behat do prace a z prace jsem slysel ze se tim daj nahonit slusny kilometry :))

12honzade | 9. 8. 2012 10.31 hod. | 195.113.13.xx
No pravda je, ze pred temi lety jsem si myslel, ze Lojza jsem ja:).. Tlustej matfyzak:).. Tak jsem si pral, abys mu tolik "neskodil", tedy aby si on tolik neskodil..:)
Bud prosim na Lojzu hodnejsi!!! Kazda lama je potrebna:). MSF! 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Máňa a Lojza

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků