logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Karwendelmarsch – rakouská legenda

Karwendelmarsch – rakouská legenda

Když jsem plánoval, kterých závodů se zúčastním v letošním roce, tak srpen zůstal dlouho nevyplněný. Až koncem července, než jsem odjížděl na Swissalpine, kde jsem běžel 79 km, jsem se rozhodl, že vyplním i srpen a začal jsem procházet můj seznam alpských maratonů a ultramaratonů. Volba nakonec padla na Karwendelmarsch, závod na 52 km, který se koná poslední víkend v srpnu a tentokrát to bylo dvacátéhopátého, měsíc po Swissalpine.

Karwendelmarsch. Asi bych dlouho u nás hledal někoho, kdo tento závod zná, pro znalce Alp by ale asi nebyl problém určit, v kterých místech se vlastně nachází oblast Karwendel. Malou částí zasahuje do německého Bavorska v blízkosti Garmisch-Partenkirchenu, na jeho jihu leží hlavní město Tyrolska Innsbruck a na severu cíl našeho běhu, jezero Achensee, které je také nazýváno klenotem Tyrolska.

 Jezero Achensee
Jezero Achensee

Je to oblast, ve které se konaly dvoje zimní olympijské hry a to v Innsbrucku v letech 1964 a 1976, vlastně když budeme počítat i ty v Ga-Pa v roce 1936, tak troje. Všechny tyto informace mi říkaly, že pojedu do oblasti zaslíbené sportu, však jsem měl také zajištěné ubytování v další sportovní městské ikoně – Seefeldu.

Do Seefeldu jsem dorazil v pátek v podvečer, cestou jsem si ještě v místě startu, malé obci Scharnitz, která je hned za hranicí s Německem a 7 km před Seefeldem, vyzvednul startovní číslo a čip. Víc tu opravdu nečekejte, startovní tašku dostanete trochu netradičně až v cíli. Ubytoval jsem se v pěkném hotýlku Dorothea, odkud jsem měl krásný výhled na protilehlé kopečky, a vyrazil na prohlídku města a okolních sportovišť, na kterých se odehrávalo již mnoho zimních sportovních soutěží.

Seefeld
Seefeld

V sobotu ráno jsem vstával ve 3.30 hod., posnídal, sbalil věci a vyrazil na autobus, který stavěl na okraji Seefeldu a odvážel běžce na start do Scharnitzu. Tam už panoval čilý ruch, závodem žilo doslova celé městečko, obchody a restaurace byly otevřené i v tuto časnou hodinu, místní pekařství praskalo doslova ve švech. Karwendelmarsch není totiž jen běh, ale také turistický pochod na 52 a 35 km a tak si hlavně turisté doplňovali zásoby na dlouhou cestu. Atmosféra tu byla výborná a dávala za pravdu všem plakátům, které nejen v Seefeldu hlásaly, že legenda žije a je po roce zpět. Ano, Karwendelmarsch je pro Rakušany opravdu legendou.

Pomalu se blížila šestá hodina, čas startu, a pomalu se také horšilo počasí a začínalo pršet. Déšť a chladno mi při běhu nevadí, naopak, lepší než vedro, jen je škoda, že mraky a mlhy nám celou dobu zakrývaly jistě nádherné výhledy na okolní hory. Pořadatelé začali oddělovat běžce od turistů a řadit nás na čelo startovního pole, přesně v 6:00 zazněl startovní výstřel a spustil se pořádný liják. Více jak tisícihlavý dav vyrazil ještě za tmy na cestu, která po 52 km končí v městečku Pertisau na břehu jezera Achensee.

Po pár metrech opouštíme Scharnitz a s ním také civilizaci, téměř celou dobu se totiž poběží mimo obydlená místa, po cestách, o kterých by se chvílemi mohlo klidně říct, že jsou určeny jen pro horské kozy.

běželo se také lavinovým polem
běželo se také lavinovým polem

Od samého začátku stoupáme na první vrchol, který nás čeká na 19. km. Cestou máme také občerstvovací stanice, které jsou velmi dobře zásobené bio produkty místních zemědělců, na to se tu klade velký důraz a je to další sympatický prvek závodu. Občerstvovaček je opravdu dostatek. Po stoupání logicky následuje klesání, takto se nám to střídá ještě čtyřikrát, prostě jako na houpačce, nahoru, dolu.

[OBRÁZEK kde se vzala, tu se vzala v jednom stoupání chaloupka a v ní statný pastevec:::files/thumbnail/8387-ZJj-4_Wx200x200.jpg:-:-:-files/thumbnail/8387-ZJj-4_HWx600x800.jpg[/OBRÁZEK]
kde se vzala, tu se vzala v jednom stoupání chaloupka a v ní statný pastevec

Falkenhütte 1848 m, nejvyšší bod naší anabáze
Falkenhütte 1848 m, nejvyšší bod naší anabáze

vrcholky okolního, převážně vápencového pohoří, nám zůstaly utajeny za závojem mlhy a mraků
vrcholky okolního, převážně vápencového pohoří, nám zůstaly utajeny za závojem mlhy a mraků

Eng- cíl turistické trasy na 35 km
Eng- cíl turistické trasy na 35 km

jedno z mnoha stoupání
jedno z mnoha stoupání

Za stálého deště vbíhám do pěkného cílového městečka Pertisau, které se rozprostírá na břehu nádherného jezera Achensee. Běží se zdejší hlavní třídou, na které běžce hojně povzbuzují jak místní obyvatelé, tak i turisté, kterých je tu většina. Osamocen probíhám po 52 kilometrech cílem a čas se zastavuje na 6:22:26 hodinách, od ředitele závodu přebírám medaili, absolvuji cílové foto a odcházím do stanu s občerstvením. Ten je opět zásoben výrobky zdejších zemědělců, spořádám dva chleby se šunkou a sýrem, zapiju nealko pivem. Takto posilněn si vyzvednu cílovou tašku, vrátím čip a studuji vyvěšené prozatímní výsledky. Nakonec jsem skončil na celkovém 83. místě z 334 klasifikovaných běžců, a v kategorii 34. z 93. To mi udělalo radost, ale důležitější bylo, že jsem opět během závodu cítil to, co říká mé motto a řádně jsem si to užíval:

Běh v horách není o běhání.
Je to stav mysli, touha po volnosti v přírodě, ale nejen to.
Sdílet společné hodnoty.
Sdílet emoce s přáteli.
Těšit se ze života, a prožívat ho intenzivněji.
Respektovat a vážit si svých soupeřů stejně tak jako mít respekt z hor.
Pomáhat jeden druhému, jít společně kupředu.
Horský běžec si plně užívá života, protože požitek z něj je jeho základní podstatou.

Čím víc běhám v horách, především v Alpách, tak si uvědomuji, jak jsou tato slova pravdivá, a děkuji všem pořadatelům, kteří tyto skvělé závody pořádají. Děkuji také své manželce, která mě na některých závodech doprovází a podporuje a také toleruje mé další cesty do Alp.

cílová rovinka už za slunečného počasí
cílová rovinka už za slunečného počasí

jako na houpačce, nahoru a dolu
jako na houpačce, nahoru a dolu

Martin Lukeš foto
  • přečteno: 12757/12436×, 3 komentáře
Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda Karwendelmarsch – rakouská legenda

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Maria Semanova | 1. 11. 2016 21.22 hod. | 188.22.201.xx
V roku 2012 som bezala aj ja tento pretek.Je to jeden z najkrajsich mojich horskych maratonov,uzivala som si ho po kazdej stranke.Doporucujem ho kazdemu, kto ma rad hory a miluje prirodu.

Jan Novotný | 12. 9. 2012 7.10 hod. | 90.182.2.xx
Martine.
To převýšení bylo dost dobrý. Chtěl bych tě vidět mezi 35-40km. To jsi musel mít klasický atletický krok.
Honza

JH | 5. 9. 2012 15.08 hod. | 86.49.31.xxx
Velkej obdiv Martine......................

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků