logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči

I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči

Báli jste se moc, vy, co běžíte poprvé nebo ti, co si nejsou tak jistí tím, že dokážou zejména na začátku závodu odhadnout tempo , kterým by měli běžet, aby to hned na začátku nepřepálili, že vodiči v Ústí nebudou. Tak už se nebojte – vodiči samozřejmě v Ústí nad Labem na půlmaratonu budou, vždyť i přestože nás vloni tak skrápěl na jeho trati déšť, tak to byl pro nás jeden z nejkrásnějších vodičských zážitků a to si přeci nemůžeme nechat ujít!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. K čemu/komu vodič slouží
 2. Důležité informace – čtěte
  1. Vodiči v Ústí nad Labem poběží na oficiální časy
  2. Prostudujte si informační brožuru k závodu
  3. Kdo vás bude po Ústí vodit
 3. Kdo vyběhne s balónky, aby vás povodil
  1. Vodič běžící na čas 1:40
  2. Vodič běžící na čas 1:50
  3. Vodiči běžící na čas 2:00
  4. Vodiči běžící na čas 2:10
  5. Vodiči běžící na čas 2:30
 4. Srážka vodičů – s vodiči

K čemu/komu vodič slouží

Vodič slouží k tomu, aby:

 • nasadil správné tempo, které odpovídá času, který má na svém rozlišováku a balónku pohupujícím se mu nad hlavou, nebo běží¬-li hodně rychle či proti silnějšímu větru, vlajícím za ním. Měl by tedy běžet rovnoměrně, ale s tím, že na občerstvovačkách ty, co se rozhodli využít jeho služby, nehoní, ale naopak na ně počká, aby se v klidu občerstvili a napili. To znamená, že na začátku občerstvovacího prostoru přejde do chůze (má-li potřebu, sám se napije či něco zobne), občerstvovací zónu – i když rychlým krokem – projde a teprve na konci občerstvovací zóny se opět rozebíhá;
 • poradil nezkušeným třeba v tom, aby si, je-li jim příliš horko, nesvlékali trička, že vlhké tričko, byť se to možná nezdá na první pohled patrné, slouží k ochlazování těla, nebo jim odpovídá na jejich otázky, které je během běhu napadnou;
 • krotil ty, kteří mají na začátku či po absolvování prvních deseti kilometrů pocit, že mají síly na rozdávání, aby si to nechali až na posledních pět kilometrů;
 • povzbuzoval a motivoval ty, kteří začínají umdlévat a jimž začínají pomalu docházet síly;
 • povzbuzoval diváky, aby povzbuzovali závodníky na trati;
 • [dodržel v co nejmenší toleranci čas, na nějž běží.

Důležité informace – čtěte

Vodiči v Ústí nad Labem poběží na oficiální časy

Je to z toho důvodu, že na každý čas běží jen jeden vodič či vodička, a tak není možné je rozestavit do jednotlivých startovních sektorů. Vodič tedy na trati musí dohonit zdržení (ztrátu, kterou nabere, než po výstřelu proběhne prostorem startu). V Ústí by to však neměl být velký problém, ta ztráta by se měla pohybovat v řádu 2 – 3 minut maximálně. Píšu to hlavně z toho důvodu, abyste si rozmysleli, zda poběžíte s vodičem od startu, či se k němu přidáte až v průběhu závodu. Pro ty, co se rozhodnou běžet sami, dávám vodítko v podobě článku Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton. Případně se k vodičům můžete připojit kdykoli na trase.

Prostudujte si informační brožuru k závodu

V tašce, kterou dostanete při prezentaci a kde jsou materiály od sponzorů a jiné propagační materiály, jimiž se velká většina běžců a běžkyň ani neprobírá a rovnou je vyhazuje, bude však i jedna velmi důležitá věc, kterou byste neměli vyhodit, ale naopak si ji důkladně přečíst. Tím něčím je informační brožura s informacemi, co a jak máte dělat, abyste něco neprošvihli. V této brožuře najdete i informace, kde jsou po trati rozmístěny (na kterém kilometru) občerstvovací stanice, toalety, první pomoc. Prostě NEVYHAZUJTE JI a ŘÁDNĚ SI JI PROSTUDUJTE!!!

Kdo vás bude po Ústí vodit

Vloni bylo na půlmaratonu v Ústí nad Labem jen 6 vodičů. Letos jich bude 9, tedy přesněji 8 vodičů a jedna vodička. Povedou vás na časy: 1:40, 1:50, 2:00, 2:10 a 2:30. Jak už bylo výše napsáno, vodiče poznáte na trase podle toho, že na sobě budou mít rozlišovák a na něm velkými číslicemi napsán čas, na který běží a nad hlavou nebo někde za nimi bude povlávat nafukovací balónek se stejnými číslicemi. A nyní vám je trošku představím.

Kdo vyběhne s balónky, aby vás povodil

Balónek 1:40

Vodič běžící na čas 1:40

Michal Vítů
Michal Vítů

Michal už dělal vodiče v Ústí nad Labem vloni, takže bezpečně trefí do otevřených vrat zdejší chemičky, kterou se probíhá v závěru závodu. Věřím že bezpečně trefí i po zbytek trasy, k čemuž mu jistě dopomohou diváci rozesetí podél trati i špalíry běžců, kteří se budou na trati pohybovat před ním. Tím nechci nikterak naznačit, že je Michal bludička, tedy bloudič či notorický kufrovač, to vůbec ne, ten poběží až v závěru s balónkem 2:30.

balónek 1:50

Vodič běžící na čas 1:50

Roman Novotný

Roman už je zkušený vodič, vždyť dokonce dokázal v Olomouci odvodit ty nejrychlejší z nejrychlejších. Roman však je i zkušený záchranář, a tak si určitě poradí i s těmi, kteří začnou podléhat na trati stresu ze vzdálenosti, tím, že jim polechtá bránici, takže se pak budou po zemi svíjet smíchy a zapomenou na to, že si na ni původně chtěli lehnout, protože jim začal docházet dech. Ale vážně, Roman dokáže dávat i umělé dýchání a jiné záchranářské fígle jako třeba správně a v odpovídajícím tempu stlačovat hrudník apod. , takže pokud s ním tu hodinu padesát poběžíte, tak možná kromě běžeckého zážitku budete odjíždět obohaceni i o tyto dovednosti.

Balónek 2:00

Vodiči běžící na čas 2:00

Zdeněk a Vladimír Dančové
Zdeněk a Vladimír Dančové

No nevím, jak představit tyto chlapíky, kteří mě a Danu společně s dalšími kumpány unesli ještě před svatbou. Asi jim nikdo ve škole neřekl, že nevěsta se neunáší i s ženichem a ještě k tomu s oddávajícím farářem, a že únos Kobrou 11 jim určitě nevynese tolik, kolik za to zaplatili, obzvláště když unesení se mohou vyplatit jen tím, že jim zprostředkují takové zážitky, z nichž budou mít puchýře, odřené bradavky a bolavé nohy. Takže nevím, opravdu nevím, jestli jsem měl těmhle dvěma svěřit tak důležitou funkci, jako odvodit nejpočetnější balík běžců a běžkyň, ale snad si s nimi nějak poradíte.

Martin Ševčík
Martin Ševčík

Vůbec tahle grupa vodičů na dvě hodiny je povedeně poskládaná, jenom doufám, že ten třetí do party, jímž je Martin Ševčík, si zase nesplete – jako v Českých Budějovicích a Olomouci – místo a čas. Tedy to, kde je, protože na těchto dvou půlmaratonech na občerstvovačkách udržoval své tělo v teple tím, že prováděl různá sokolská cvičení (kliky, dřepy s výskokem apod.), čímž vyváděl z konceptu ostatní, takže občerstvovači zapomínali podávat občerstvení a běžci a běžkyně občerstvovat a pak vyběhnout, takže nabírali zpoždění, což pak řešil na další občerstvovačce tím, že na ně volal: „Nezastavujeme, máme zpoždění“. Něco z toho jsem si samozřejmě pro vaše rozptýlení před startem vymyslel, ale to cvičení tam bylo.

Balónek 2:10

Vodiči běžící na čas 2:10

Radek Mužátko
Radek Mužátko

Před 3 roky začal cítit, že se jeho dřívější kondice někam vytratila a sedavé zaměstnání celou situaci jenom zhoršovalo. Rozhodl se vrátit k aktivnějšímu způsobu života a jako odchovanec sportovní třídy v klasickém běhu a běhu na lyžích opět začal běhat. Od té doby uběhl již několik ½ maratonů pod hranicí 2 hodin. Nedávno se s Edou (druhý vodič na 2:10 hod.) bavili, že by bylo zajímavé vyzkoušet roli vodiče a pomoci dalším běžcům k dosažení jejich vysněného času. V této roli poběží poprvé, ale udělá jistě maximum, abychom si to všichni užili a rádi se na podobné akce vraceli.

Eda Kunce
Eda Kunce

Eda nevyužil možnosti prvovodiče říci o sobě něco sám, tak se odsoudil k tomu, že vše podstatné o něm napráskám běžeckému světu já. Eda je správný bourák, nejraději běhá v Merrell Barefoot Sonic Glove a po měkkých cestách v Krčáku. Jinak Eda je kromě jiného i kouč, tedy ne že by byl přímo trenér, ale ve chvilce vám rozloží hlavu na kousky, aby vám pak dalo sakra práci si to v ní nějak porovnat, aby to, co z ní pak bude padat, dávalo alespoň trošku smysl. Pravdou je, že co ho znám, mám pocit, že jsem jiný člověk. Takže ptejte se ho na cokoliv, on vám odpoví, co ho zrovna napadne.

Balónek 2:30

Vodiči běžící na čas 2:30

Lucka Urbanová
Lucka Urbanová

Tak Lucku už většinou znáte, tedy hlavně ti, co už nějaký ten půlmaraton běželi, ale to asi nebudou ti, co s námi poběží za 2:30. Takže hlavně pro ty: Lucka se mnou poběží na tenhle čas hlavně proto, abych se neztratil – viz představení Michala Vítů, k tomu účelu bude mít určitě ve svých hodinkách zapsánu celou trasu. Taky bude mít určitě přesný rozpis časů, kde kdy máme být, abych se nemusel o takové „prkotiny" starat a mohl jen běžet a odpovídat na vaše otázky, tedy pokud mě Lucka pustí ke slovu. Pokud ne, tak se budu prostě bavit tím, že budu pozorovat, jak běžíte a občas jen tak utrousím něco ve smyslu: nakloň se víc dopředu, nohy pod sebe, nehrb se, dejchej, dejchej, zpomal, usmívej se, fotí nás…

Miloš Škorpil
Miloš Škorpil

Pravda, o Lucce jsem vám v jejím představení moc neřekl, ale určitě jste si udělali z toho představení dostatečný obrázek o tom, že vy, co se rozhodnete běžet na čas, který budeme mít na svých balóncích – pokud je nepíchneme nebo nám neuletí – a na našich rozlišovácích, tak se určitě nudit nebudete, nebudete cítit nohy – tedy vůbec si neuvědomíte, že nějaké máte, vůbec nebudete cítit žádné problémy, protože než si to všechno navzájem řekneme, tak to tak uteče, že si budete chtít dát všechno ještě jednou, takže se domluvíme, že příště už spolu vyběhneme na 5 hodin při pražském maratonu 2013.

Srážka vodičů – s vodiči

Sraz s vodiči bude v 11:30 před vchodem do kostela se šikmou věží, kdo ho uvidí ať tam hned běží, nás poznáte podle balónků nad hlavou.

Miloš Škorpil foto
I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči I v Ústím nad Labem vás povodí na půlmaratonu vodiči

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Josef Unger | 23. 9. 2012 11.52 hod. | 195.22.49.xxx
Rád bych poděkoval Michalovi za skvělou práci na nedělním půlmaratonu v Ústí, roli vodiče na čas 1:40 sehrál výtečně, díky za podporu a užitečné rady.

Jana K. | 20. 9. 2012 12.21 hod. | 188.175.72.xx
Díky Milošovi za povzbuzování v průběhu závodu a hlavně za ten úžasný finiš, kdy mě pár desítek metrů před cílem vyhecoval k tomu, abych ještě zrychlila a cílem téměř prolétla:-) Byl to můj první PM v životě, vlastně můj první běžecký závod vůbec. Necílila jsem na žádný čas – měla jsem v plánu prostě to nějak přežít, uběhnout nonstop bez chůze co nejvíc km, zbytek dojít rychlou chůzí, abych stihla limit, cílem nějak nenápadně projít a pak se odbelhat někam do ústraní a sesunout se vyčerpáním k zemi. K mému překvapení jsem dala nonstop celých 21km a v cíli cítila víc energie než před startem – ne snad té fyzické (ta mi došla někde na 14. km), ale té psychické rozhodně!!! Už teď se těším, že skončím se svým dosavadním bezhlavým pobíháním a začnu konečně systematicky trénovat dle Běžecké školy, abych příště vodičům na 2:30 utekla:-))
Sportu zdar – a běhu obzvlášť!
J.

zuzu | 17. 9. 2012 13.23 hod. | 85.71.35.xxx
Já děkuji moc vodičům Lucce a Milošovi. Bylo to s nima naprosto úžasný, bohužel na 12. kilometru mě začaly chytat křeče nejdřív do prstů levé nohy, pak i do prstů pravé nohy, posléze se to posunulo i do lýtka, naštěstí jen levého a už se mě nepustily po celý závod...začala jsem na ně (pochopitelně na vodiče) ztrácet...trochu jsem se vždy styděla, když jsme se potkávali, ale nakonec jsme s Leonou daly síly dohromady, vzájemně jsme se povzbuzovaly a ruku v ruce doběhly do cíle...
Křeče, ty mě opustily hned, jak jsem v cíli zastavila. :-p
Takže svůj první půlmaraton mám za sebou a těším se na další.
Lucko a Miloši DÍKY :.))) Zuzka
P.S.: Díky patří i Tobě Leono :-))

Monika | 17. 9. 2012 11.35 hod. | 78.80.69.xxx
Obrovský dík vodiči na 2:10, do 17km jsem se držela kolem jeho pravé ruky jako klíště, ale pak mi trochu došel dech :-) byl opravdu skvělý, klobouk dolů!!!

Jirka | 17. 9. 2012 11.33 hod. | 109.107.210.xxx
Škoda, Romane, mě se s tebou běželo dobře a nejspíš by si mě na 1:50 nakonec dotáhnul. Ale samozřejmě palec nahoru, zdraví té dotyčné bylo v tu chvíli přednější.

Roman | 16. 9. 2012 22.29 hod. | 195.250.140.xxx
Nepolámal si nic, ale o.k. není :-( na trati se vněm probudily záchranářské geny a závod nechal závodem. Odstoupil :-(

Gábina | 16. 9. 2012 21.18 hod. | 213.220.233.xx
Běžela jsem s vodičem na 1:50, ale pak se okolo devátého kilometru asi něco stalo. Buď mi hrozně utekl nebo zůstal za mnou, netuším. Oficiální čas jsem měla 1:49:42, koukala jsem, jestli vodiče neuvidím v cíli přede mnou či za mnou, nikde nebyl... Doufám, že je O.K. a nic si nepolámal...

Hanka | 14. 9. 2012 22.24 hod. | 89.176.221.xxx
Mám naštěstí svého "vodiče" na čas 2:40. Z hora jmenovaných bych si díky mému "šnečímu tempu"sice nevybrala,ale i přesto se na neděli těším-poběžím svůj teprve 2.závod-prvním byl We run Prague 1.9.,a teď jsem si dovolila naložit větší sousto...takže až mě všichni se svými vodiči budete předbíhat,držte mi palce-ať do toho cíle doběhnu...... :)

Adéla | 14. 9. 2012 14.48 hod. | 93.99.90.xx
Super!!Ja jsem zvolila podobnou strategii- caj-med-citron:) to se nam to pobezi:)

zuzu | 14. 9. 2012 14.41 hod. | 85.70.131.xxx
Adélo, díky Tvé podpoře a hektolitrech zázvorového čaje s citronem a medem cítím, že jdu do toho :-)

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků