logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce

Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce

Kopřivnice nebo také Nesselsdorf. Už jsem chtěl napsat rodná víska Emila Zátopka. Ale kdepak. Od roku 1910 se honosí statutem městyse, který byl Kopřivnici přiřčen u příležitosti oslavy šedesátiletého panování císaře Františka Josefa I. Rozvoj města stojí a padá s původní Šustalovou továrnou, nejdříve na kočáry, pak nákladní vagóny, poté osobní vozy.

První světová válka. Rakouská vláda si žádá modernizaci armády a Kopřivnická vozovka chrlí nákladní vozy. Osazenstvo vagonky dosahuje počtu pěti tisíc dělníků. Stávající kolonie nestačí, nová zástavba vytlačuje původní domky kovorolníků. Kopřivnice ztrácí svůj vesnický charakter.

Kopřivnice

Továrna roku 1919 testuje své vozy v horském terénu ve Vysokých Tatrách. Místní přirovnávají tyto vozy k Tatrám. Název se uchytil a již v březnu 1919 opouštějí závod první vozy s názvem Tatra.

Rok po Zátopkově narození geniální konstruktér Hans Ledvinka sestrojil Tatru T11 s revoluční konstrukcí podvozku. Tato koncepce s centrální nosnou rourou s výkyvnými polonápravami vstoupila do dějin automobilismu jako tatrovácká a nalézá uplatnění i v současnosti.

podvozák

Věhlas značky se šíří. Vozovka zaměstnává přes 3000 dělníků. Jeden z nich se jmenuje Zátopek a pracuje v Tatrovce jako stolař. Teprve nedávno zplodil syna, který se jednou stane světovým běžcem.

Zátopek starší je výraznou osobností Emilova dětství. V mnoha směrech do budoucna ovlivní jeho osobnostní rysy. On sám běh a jiné bezúčelné aktivity z hloubi duše nesnáší. Jako předválečný komunista uznává pouze pohyb konaný v rámci Dělnické tělocvičné jednoty. Vše ostatní považuje jen za zbytečné plýtvání silami i penězi. Zatím ještě netuší, že jeho výchovné působení v případě nejmladšího syna nepadne na příliš úrodnou půdu.

dělnická tělocvičná jednota

Teprve mnohem později, až v devětačtyřicátém, se přemůže a na počest synova světového rekordu na desítku se skloní k mikrofonu a hlasitě pronese: „Sportu zdar!“, což se stane jeho jediným a vrcholným počinem na poli sportovním.

Emilův tatínek

Emilův tatínek se narodil roku 1879 v Zašové kousek od Meziříčí. Valach jak poleno. Maminka byla mladší, přišla na svět asi o dva tři roky později. Otec jí zemřel, když chodila do první, možná do druhé třídy. A tak, aby mohla jít co nejdříve sloužit, jí na faře za pár zlatek nějaký rok přidali. Jen sama si už nevzpomínala, o kolik let jí vlastně tenkrát ostaršili a tak se už nikdy nikdo nedozvěděl, kolik má maminka vlastně roků. Ještě prý když už měli oba staroušci téměř osmdesát roků, se na toto téma vášnivě přeli.

U Zátopků v kuchyni pod oknem stával otcův ponk. Musel tam být nádherný nepořádek. A muselo to tam krásně vonět hoblinami a klihem. A také jídlem, které maminka chystala na plotně. Věřím, že ty vůně dětství provázely Emila celý život. Sám si jednou doma zařídí malou dílničku a své ženě se bude tak dlouho plést do vaření, až se sám naučí obstojně kuchtit.

V sobotu maminka piliny a hoblovačky smetla, ale jak se tatínek vrátil z továrny, už tu byly nanovo. „Zase děláš třísky“, vyčítala mu maminka a malý Emilek trávil dětství v přesvědčení, že se ta prkna hoblují jen kvůli třískám. Děti rády koukaly a pomáhaly. Určitě raději, než když musely plít. Tatínkovou velkou vášní totiž byla zahrada.

A jak už to bývá, vášní hlavy rodiny trpí celé okolí. Jabloně krásných a vznešených jmen jako byl Car Alexandr, Ontario, Princ Albert, Kardinál žíhaný, ale děti okusit nesměly. Přesto otec své štěpy neuhlídal. Tu a tam nějaká jablko „samo“ spadlo, ale tatínek nelenil přesvědčit se, zda někdo jablko neutrhl nebo nesetřásl. Jen když zapomněly hlínou ušpinit stopku, přicházíval ke slovu colštok, truhlářské pravítko.

Vyšetřovalo se a vyslýchalo, když bylo dílo společné, dostali všichni. Pěkně po pořádku, podle velikosti. Pokud se provinil jeden, opět všichni, protože se nepřiznal. Jen prý když byl na vině Emilek, trest býval o něco mírnější. Tak aspoň vypráví mladší Zátopkův bratr. Nebo tomu možná tak bylo proto, že byl Emil výjimečně hlasově vybaven a exekuce se odbývaly na dvorku v doslechu širého okolí.

„Když jsem přišel na řadu“, vzpomíná Zátopek, „řval jsem na celé kolo a pomalu se šoural k otci. Než jsem k němu došel, už se sběhli sousedé:„Pane Zátopek, však ho tak nebijte, to už přece stačí.“ Otec neměl nervy na dlouhé vysvětlování, ale aby se nezdálo, že je na mne příliš krutý, přetáhl mne jen tak symbolicky a bylo po výprasku. Všichni mi pak říkali uřvaný Emil“.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 13952/13517×, 1 komentář
Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Miro de Sitges | 26. 9. 2012 19.33 hod. | 80.187.201.xx
Hezky se to čte. Jen tak dál, držím palce!
Zdravím z Barcelony

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků