logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Na zázrak padá stín – jsou výkony všech Keňských běžců čisté!

Na zázrak padá stín – jsou výkony všech Keňských běžců čisté!

Vysoká nadmořská výška. Kultura, v níž běh slouží k dopravě do školy, ale také je prostředkem, jak vytáhnout rodinu z nuzných podmínek. To vše patří k příběhu afrických běžců. Možná stejně jako doping. Keňský atletický svaz nyní spolupracuje s policií i antidopingovými úřady na odhalení lékařů, kteří podávali sportovcům zakázané látky výměnou za podíly na jejich odměnách.

Loni zaběhl keňský atlet Mathew Kisorio ve Philadelphii půlmaraton ve čtvrtém nejrychlejším čase historie 58:46. Letos měl na olympijské kvalifikaci na 10 000 metrů pozitivní nález na anabolický steroid norandrosteron. Aby se vyhnul dvouletému trestu (který nakonec dostal), pustil se 23letý běžec do svědectví o systému, jenž prý bují v Keni, království vytrvalců.

„Maraton v Bostonu jsem letos neběžel podle svých možností. Doktor mi řekl, že se postará o to, abych zvýšil svou sílu a vytrvalost. Ptal jsem se ho, jestli to znamená doping. Odpověděl: Žádný problém. Látka zůstane v krevním oběhu jen tři nebo čtyři dny a pak už nebude možné její přítomnost prokázat," popisoval Kisorio pro německou televizi ARD.

Právě v jejím vysílání novinář Hajo Seppelt už v květnu přinesl reportáž o tom, že v keňském Rift Valley se nerodí vynikající běžci jen díky dobré stravě a podmínkám. Jako údajný agent sportovců tu strávil nějakou dobu a setkal se i s lékaři, kteří mají běžcům vpichovat zakázané látky výměnou za podíl na prémiích ze závodů. To pak potvrdil i Kisorio, podle nějž se hojně užívají EPO, krevní doping a stimulanty.

„Souhlasil jsem s lékařovou nabídkou, protože mi každý říkal, že nejsem jediný. A nikdo další nebyl chycen. Běháte pak tak snadno a máte lepší výdrž. A když přijdou prize money, doktor chce část z vašeho úspěchu," líčil běžec. „Lékaři si otevřou lékárnu v populární oblasti pro trénink a tvrdí, že prodávají legální léky. Oslovují atlety. Je to stejné v celé zemi. Atletický svaz teď ví, jaká je situace. Možná je to přetrvávající problém, jenž konečně vyjde najevo."

Představitelé keňské atletiky zprvu odmítali jakákoli obvinění odvysílaná v reportáži, v níž padla jména i některých špičkových atletů. Například olympijská vítězka v běhu na 800 metrů z roku 2008 Pamela Jelimová byla zmíněna v souvislosti s jedním podezřelým lékařem, což ale není důkaz užívání dopingu. Tento týden však šéf keňské atletiky Isaiah Kiplagat oznámil, že došlo na spolupráci s policií i Světovou antidopingovou agenturou WADA. „To abychom dopadli pachatele této kriminální činnosti."

Nejen to podporuje domněnky, že některé keňské výkony nejsou jen záležitostí talentu, běhání ve výšce 2400 metrů nad mořem a zarputilosti. Například zatímco v letech 2010 a 2011 měl pozitivní nález vždy jediný Keňan, letos bylo takových prohřešků už pět. Není to ohromující číslo, jenže východní Afrika není zrovna rájem dopingových komisařů.

Na kontinentu jsou podle webu WADA pouze dvě antidopingové laboratoře, jedna v JAR a druhá v Tunisku. Ta je navíc nyní bez akreditace. Běžci se tak testům podrobují spíš při závodění ve světě. „Nezbytné podmínky nebyly v Keni dosud vytvořeny. Pro vzorky krve, jejich transport a analýzy existují přísná pravidla. Ta nejsou splněna. Neexistuje efektivní testování, proto není možné doping vyloučit," uvedl Gabriel Dollé, lékařský šéf Mezinárodní atletické federace IAAF.

I švédský vědec Bengt Saltin před časem říkal: „Mezi lety 2008 a 2010 jsme pozorovali, že krevní hodnoty keňských běžců startujících v Evropě jsou výrazně vyšší než v předchozích letech."

Proto v Keni, kam jezdí trénovat i zahraniční hvězdy, probíhá dvouletý výzkum, navíc od roku 2013 bude každý tamní mítink muset mít podmínky k provedení testů. „Nemám kontakty s lékaři, kteří nabízeli dopingové prostředky. Doping škodí atletice. Je dobré, že teď bude v Keni víc kontrol," tvrdil pro Morgenpost Geoffrey Mutai, vítěz berlínského maratonu ve čtvrtém čase historie (2:04:15) a držitel nejrychlejšího času 2:03:02 z Bostonu, kde nelze uznat světový rekord.

Barbora Žehanová je redaktorkou sportovního oddělení deníku Sport a článek vychází s jejím souhlasem. Článek vyšel v pondělním vydání deníku Sport dne 1.10.2012

Nerudný týpek

Že by se zase začalo usmívat slunce i na bílého běžce.

  • přečteno: 12788/12361×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr | 2. 10. 2012 14.24 hod. | 159.245.16.xxx
Škoda, že ta "čistota" ve sportu se čím dál více ztrácí. Možná by nebylo od věci návrat k amatérismu. :-))) Samozřejmě je to utopie.
Řešení je jednoduché. Zrušit veškeré odměny za vítězství. :-))) Běhat jen pro výkon, z lásky k běhu... To by se pak nikomu ten doping nevyplatil.
Těm běžcům se těžko divit. Jestli vidí, že ostatní to dělají taky tak se musí přizpůsobit. O to víc, že často je z jejich výdělku financován život celé vesnice.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků