logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se běhá v pohádkách

Jak se běhá v pohádkách

Obrázky svým osobitým způsobem nakreslil Mirek Vostrý

Mezi sedmero českými a německými horami a řekami žil – byl jednou jeden běžec. Při běhání v krásném chebském pohraničí mu mnohokrát vytanulo na mysli: to je prostě pohádka! Teprve při tom posledním běhu krajinou si ale položil otázku: jak je to vlastně s běháním a pohádkami? Běhá se vůbec v pohádkách?

První mě napadl Mrazík. Zřejmě proto, že to bylo nepochybně jediné ruské (nebo sovětské?) dílo, kvůli kterému jsme – tehdy ještě jako děti – běželi domů, jenom abychom nepropásli začátek. Ano, tak populární tenkrát tato nenapodobitelná (dnes už komerčně „profláknutá“) pohádka byla! A protože ještě nebylo video, nezbývalo než běžet a nenechat si ji zas na rok uběhnout …

V Mrazíkovi se běhá hodně, a to ve všech věkových kategoriích. V hlavní kategorii je to především hlavní hrdina, moloděc Ivan. Nejprve běžecká rozcvička – honička s dědečkem Hříbečkem; ten ovšem používal nedovolené urychlovače a jiné nesportovní prostředky. Vrcholný běžecký výkon přichází ve snaze najít (zamraženou) Nastěnku: zimní kros v závějích, kdy Ivana na trati navádějí sáňky na dálkové ovládání (samochodky samovodky). Nepřehlédněme ani náznak ženského steeplu, to když se Nastěnka rozbíhá a obětavě vrhá do vody pro topící se Marfušku.

Běhá se i mezi „mrazíkovskými“ juniory, přesněji řečeno je k běhu za dramatických okolností – Ivan s medvědí hlavou – donucena vesnická mládež. Tak například falešný mladý žebrák, který je ve skutečnosti zdravý jak ruská řípa a běhá mu to velmi slušně i v kopcovatém terénu. Nezapomenutelně ječící a pištící děvočky pak dokazují obrovskou šíři ruské běžecké základny. No a to nejlepší nakonec: veteráni. Sám děd Mrazík běží pro svou berlu mrazilku (protože je hlava děravá a zapomněl ji doma), baba Jaga zas vybíhá na velmi dlouhou trať poté, co jí Ivan zlomí koštátko (když nemůže zpět domů odletět, tak jí ani nic jiného nezbývá).

A co mě napadlo po Mrazíkovi? Nic. Přiznejme si to na rovinu: v klasických českých pohádkách se neběhá (Popelčin zmatený úprk z plesu po zámeckém schodišti nelze za běžecký výkon považovat ani náhodou). Čím to může být? Těžko říct, snad jedině tím, že se pohádky vždy vyprávěly pomalu, aby děti poslouchaly a nikam neběhaly … Takže nezbývá, než se zkusit ptát, co by se stalo, kdyby naši pohádkoví hrdinové byli co k čemu a přeci jenom alespoň občas běhali.

Třeba Jeníček a Mařenka. Stačilo mít rychlejší startovní reakci a natrénováno trochu obecné vytrvalosti (místo pasivního sbírání lesních plodů), a mohli ježibabě v rozhodujícím okamžiku pohodlně utéct. I kdyby to byla etiopská vytrvalkyně ve výslužbě, oba by těžko chytila, takže jeden z nich mohl určitě doběhnout pro pomoc.

Podobné je to s Karkulkou:

kdyby pravidelně trénovala a závodila v barvách svého případného sponzora (Vodafone), mohla k babičce místo loudání se lesní cestou doběhnout v kvalitním tempu cca 80% TFmax. Tím by byla u babičky nepochybně dřív než vlk, který – jak známo – běžel oklikou, aby ji oklamal!

A do třetice Šípková Růženka.

Mohl být běhající princ u Růženky dřív a zkrátit tak všeobecnou spánkovou strnulost? Známe běh v písku, ve vodě, ve sněhu i v blátě, ale běhat v trní asi nejde ani v pohádce. Tedy nemohl. Snad jedině v případě, že by mu předtím uvolnil cestu

kouzelný Kocour v běžeckých botách …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 40239/39484×, 4 komentáře
Jak se běhá v pohádkách Jak se běhá v pohádkách Jak se běhá v pohádkách

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Majka | 10. 10. 2009 14.54 hod. | 88.101.79.xxx
Pro mě je nejběhavější pohádka film Poslední Mohykán. Tam se běhá skoro pořád a na nádhernou hudbu. Nechávám si ji na MP3 na horší časy, až bude víc škaredě a zima.

fotoMiloš Škorpil: Majko, tenhle film mám taky moc rád a je fakt, že se v něm opravdu hodně běhá. Taky ale je fakt, že i když je to indiánka, žádná pohádka to není, ale muzika skvělá a běžecké výkony excelentní :)), na to se ti bude běhat jedna radost, jenom to konečné lítání vzduchem si raději odpusť

12Honzade | 10. 10. 2009 0.29 hod. | 80.243.103.xx
Zajimavy pozorovani, pekny..:)
I kdyz radou cizich pohadek se to behem hemzi, vetsinou jsou trosku sportovne neciste, zkratka se pro „dobrou“ vec drobet podvadi:). Viz napriklad „Jak ježek uhonil zajíce k smrti",
www.pohadky.org/index.php?co=pohadka&pohadka=516
Ale i hezke ceske pohadky maji bezecke hrdiny:)! Dal jsem si drobet praci a nasel Vincka, ktery behanim ledasco zachranil, z Velke doktorske pohadky od K.Capka!
www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-capek/velka-pohadka-doktorska-devatero-pohadek.html

fotoMiloš Škorpil: Člověk by neřekl, jak jsou ty pohádky uběhaný, to se pak jeden nediví, že si každej o běžcích myslí, že jsou pohádkáři, když každému na potkání vypráví, jak že je to běhání skvělý :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků