logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se běhá v pohádkách

Jak se běhá v pohádkách

Obrázky svým osobitým způsobem nakreslil Mirek Vostrý

Mezi sedmero českými a německými horami a řekami žil – byl jednou jeden běžec. Při běhání v krásném chebském pohraničí mu mnohokrát vytanulo na mysli: to je prostě pohádka! Teprve při tom posledním běhu krajinou si ale položil otázku: jak je to vlastně s běháním a pohádkami? Běhá se vůbec v pohádkách?

První mě napadl Mrazík. Zřejmě proto, že to bylo nepochybně jediné ruské (nebo sovětské?) dílo, kvůli kterému jsme – tehdy ještě jako děti – běželi domů, jenom abychom nepropásli začátek. Ano, tak populární tenkrát tato nenapodobitelná (dnes už komerčně „profláknutá“) pohádka byla! A protože ještě nebylo video, nezbývalo než běžet a nenechat si ji zas na rok uběhnout …

V Mrazíkovi se běhá hodně, a to ve všech věkových kategoriích. V hlavní kategorii je to především hlavní hrdina, moloděc Ivan. Nejprve běžecká rozcvička – honička s dědečkem Hříbečkem; ten ovšem používal nedovolené urychlovače a jiné nesportovní prostředky. Vrcholný běžecký výkon přichází ve snaze najít (zamraženou) Nastěnku: zimní kros v závějích, kdy Ivana na trati navádějí sáňky na dálkové ovládání (samochodky samovodky). Nepřehlédněme ani náznak ženského steeplu, to když se Nastěnka rozbíhá a obětavě vrhá do vody pro topící se Marfušku.

Běhá se i mezi „mrazíkovskými“ juniory, přesněji řečeno je k běhu za dramatických okolností – Ivan s medvědí hlavou – donucena vesnická mládež. Tak například falešný mladý žebrák, který je ve skutečnosti zdravý jak ruská řípa a běhá mu to velmi slušně i v kopcovatém terénu. Nezapomenutelně ječící a pištící děvočky pak dokazují obrovskou šíři ruské běžecké základny. No a to nejlepší nakonec: veteráni. Sám děd Mrazík běží pro svou berlu mrazilku (protože je hlava děravá a zapomněl ji doma), baba Jaga zas vybíhá na velmi dlouhou trať poté, co jí Ivan zlomí koštátko (když nemůže zpět domů odletět, tak jí ani nic jiného nezbývá).

A co mě napadlo po Mrazíkovi? Nic. Přiznejme si to na rovinu: v klasických českých pohádkách se neběhá (Popelčin zmatený úprk z plesu po zámeckém schodišti nelze za běžecký výkon považovat ani náhodou). Čím to může být? Těžko říct, snad jedině tím, že se pohádky vždy vyprávěly pomalu, aby děti poslouchaly a nikam neběhaly … Takže nezbývá, než se zkusit ptát, co by se stalo, kdyby naši pohádkoví hrdinové byli co k čemu a přeci jenom alespoň občas běhali.

Třeba Jeníček a Mařenka. Stačilo mít rychlejší startovní reakci a natrénováno trochu obecné vytrvalosti (místo pasivního sbírání lesních plodů), a mohli ježibabě v rozhodujícím okamžiku pohodlně utéct. I kdyby to byla etiopská vytrvalkyně ve výslužbě, oba by těžko chytila, takže jeden z nich mohl určitě doběhnout pro pomoc.

Podobné je to s Karkulkou:

kdyby pravidelně trénovala a závodila v barvách svého případného sponzora (Vodafone), mohla k babičce místo loudání se lesní cestou doběhnout v kvalitním tempu cca 80% TFmax. Tím by byla u babičky nepochybně dřív než vlk, který – jak známo – běžel oklikou, aby ji oklamal!

A do třetice Šípková Růženka.

Mohl být běhající princ u Růženky dřív a zkrátit tak všeobecnou spánkovou strnulost? Známe běh v písku, ve vodě, ve sněhu i v blátě, ale běhat v trní asi nejde ani v pohádce. Tedy nemohl. Snad jedině v případě, že by mu předtím uvolnil cestu

kouzelný Kocour v běžeckých botách …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 39968/39221×, 4 komentáře
Jak se běhá v pohádkách Jak se běhá v pohádkách Jak se běhá v pohádkách

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Majka | 10. 10. 2009 14.54 hod. | 88.101.79.xxx
Pro mě je nejběhavější pohádka film Poslední Mohykán. Tam se běhá skoro pořád a na nádhernou hudbu. Nechávám si ji na MP3 na horší časy, až bude víc škaredě a zima.

fotoMiloš Škorpil: Majko, tenhle film mám taky moc rád a je fakt, že se v něm opravdu hodně běhá. Taky ale je fakt, že i když je to indiánka, žádná pohádka to není, ale muzika skvělá a běžecké výkony excelentní :)), na to se ti bude běhat jedna radost, jenom to konečné lítání vzduchem si raději odpusť

12Honzade | 10. 10. 2009 0.29 hod. | 80.243.103.xx
Zajimavy pozorovani, pekny..:)
I kdyz radou cizich pohadek se to behem hemzi, vetsinou jsou trosku sportovne neciste, zkratka se pro „dobrou“ vec drobet podvadi:). Viz napriklad „Jak ježek uhonil zajíce k smrti",
www.pohadky.org/index.php?co=pohadka&pohadka=516
Ale i hezke ceske pohadky maji bezecke hrdiny:)! Dal jsem si drobet praci a nasel Vincka, ktery behanim ledasco zachranil, z Velke doktorske pohadky od K.Capka!
www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-capek/velka-pohadka-doktorska-devatero-pohadek.html

fotoMiloš Škorpil: Člověk by neřekl, jak jsou ty pohádky uběhaný, to se pak jeden nediví, že si každej o běžcích myslí, že jsou pohádkáři, když každému na potkání vypráví, jak že je to běhání skvělý :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků