logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Tak jak bylo na Islandu?

Tak jak bylo na Islandu?

Tuhle otázku už mi pár lidí v posledních dnech položilo. Správná odpověď na ni není nikterak jednoduchá. Ani krátká. Možná ale lze zážitky ze 30 šťavnatých dnů zbouchat do krychličky a zapsat v kostce...

Začalo to všechno docela nevinně. To si takhle koupíte knížku 50 šíleně romantických věcí, které můžete dělat na Islandu a s přítelkyní se smějete nápadu objet ostrov autem během jediného letního dne. Je to šílené? Je to romantické? Vedli jsme o tom krátký spor. Na jeho konci stála přítelčina holá věta, vyslovená o zlomek sekundy dříve než promyšlená: Co takhle ten Island oběhnout? To bys byl teprve frajer! A smáli jsme se, až se naše spacáky otřásaly a konstrukce našeho stanu chvěla se v základech. A u toho mohlo zůstat.

Ale nezůstalo. Myšlenka zapustila hluboké kořeny a o několik málo měsíců později jsme už pilně pracovali na realizaci projektu. No ano, máte pravdu. Pracovní název sice zněl „1 muž – 30 dnů – 30 maratonů“, ale přeci jen to byla týmová práce. Superhrdinná přítelkyně sváděla boje s větrnými mlýny marketingových oddělení nejrůznějších firem se stejným zapálením jako já sám. Pomáhalo nám pár kamarádů, k týmu se přidal i nově narozený syn a důležitá spřízněná duše na Islandu – Ívar. Od začátku bylo jasné, že takovou věc nelze dělat jen tak pro sebe. Volba padla na Sportovní klub vozíčkářů Praha, neb sportsmeni si mají pomáhat. Obíhat ostrov a sbírat prostředky pro vozíčkáře, to byla myšlenka, která se zdála, že tu s námi byla odjakživa. Díky již výše zmiňovanému islandskému příteli se podařilo rozjet pomoc handicapovaným sportovcům i na samotném Islandu, takže nejširší team spolupracovníků si nezaslouží nic jiného než věčnou čest a slávu!

Na mne zbylo to nejjednodušší z celého projektu – oběhnout Island za 30 dní a zdolat tak každý den vzdálenost o něco málo větší než maratonskou. Z Reykjavíku se běželo nejdříve na jižní pobřeží, kde nás přírodní živly značně potrápily. Vítr se snoubil s deštěm a nízkými teplotami a provázel nás svými nárazy z protisměru rychlostí až 80 km/h. Na můj ztrápený obličej po dokončení každodenního penza kilometrů přítelkyně reagovala nekompromisně: Co je? Vždyť sis to vybral sám! Inu, ví jak jednoho povzbudit, a když k tomu přidala ještě svoji certifikovanou masáž... A já k tomu mohl se synkovým dovolením přidat přiměřené množství hodin kvalitního spánku, ráno bylo zase dost sil na další úprk.

I zastavilo u mne jednou menší osobní vozidlo přeplněné čtyřmi ženami středního věku, které měly hned několik zvídavých otázek: Odkudpak běžej, panáčku? – Z Reykjavíku, dámy, z Reykjavíku. – A kampak mají namíříno, panáčku? – Do Reykjavíku, ctěné dámy, do Reykjavíku. [Výměna série nechápavých pohledů uvnitř vozu.] – Pročpak to proboha dělají? A jak dlouho to chtějí dělat, panáčku? – Inu, pro dobrou věc, panimámy. 30 dnů jsem si vyhradil, 30 dnů na 30 maratonů. [Další výměna nechápavých pohledů uvnitř vozu.] – Tak to ať se jim daří! A šťastnou cestu! Ještě než se z výfuku vyvalí oblak hustého dýmu, jak řidička vozu rychle pustila spojku a prudce přidala plyn, jako bych v jejich jadrné islandštině zaslechl něco jako: Máňo, šlápni na to, ať už jsme pryč, to bude nějakej magor!

Vedlo se všelijak. Ale stačilo přeběhnout první horský hřeben směrem na východní fjordy – a stalo se kouzlo. Islanďané pozorující náš každodenní boj jen nechápavě kroutili hlavami: V tuhle roční dobu je tady normálně permanentní větrná smršť, déšť, hustý poklop mraků. Nás však na naší pouti provázelo slunko zlaté, vítr žádný nebo velmi lehký či příjemně vanoucí do zad, milí lidé a stoupající zájem běžců. V kopcích kolem Akureyri záchranné týmy ještě dohledávaly pomocí lavinových sond poslední sněhem zasypané ovce, zatímco jsme si s velkou skupinou tamních běžců zlehka poklusávali po sluncem vyhřátém asfaltu směrem na západ.

Krásné počasí vydrželo neuvěřitelně až do reykjavíckého finiše. Poslední den jsem se nemohl cítit opuštěn ani opravdu velkým omylem. Za každým keřem či rohem budovy se objevovali noví a noví běžci přidávající se do skupiny spurtující k vítěznému cíli. Z tváří pro mne zatím bezejmenných se vylupovaly tu legendy islandského vytrvalostního běhu, tu slibné výkvěty mládeže, tu zlatí medailisté z paralympiády (jako třeba Jón Margeir Sverrisson). Kdybych v tu chvíli nebyl za čerta (měl jsem na hlavě svoji oblíbenou červenou běžeckou kšiltovku s drobnými ďábelskými růžky), určitě bych se rozbrečel dojetím. Cestu tarasila poslední překážka. Cílová páska. Posledními skoky ji procítěně trhám, abych si s namakanými paralympioniky a mistry svých sportovních oborů na evropské či mezinárodní úrovni už konečně mohl potřásat pravicemi.

Pak už jen horká sprcha. A špetka trudných myšlenek: Copak ten Island nemohl být větší?! Už to dnes jako vážně končí?!

Díky všem, kteří se rozhodli pomoci postiženým (čti „neobyčejným“) sportovcům! Díky všem, kteří nás podporovali na cestě Islandem tu dobrým slovem, tu dobrým činem! Díky Islandu (tamním božstvům, polobožstvům, trollům a vílám), že nás shovívavě nechal přežít!

obrázek
Kudy teď?

obrázek
Stéfane, ty kluku ušatá, tak ty jsi se mnou běžel celý maraton!

obrázek
Utíkejte! Je to nějakej magor! Ale né za ním, od něj, proboha!!!

obrázek
Soffia. Na mé cestě mne doprovodila hned třikrát.

obrázek
Ne v sýru, v šílenství hledej sílu!

obrázek
Běžec nikdy nemůže být tak šílený, aby se nenašli další jemu rovní.

obrázek
Cíl. Nebo jen nový začátek?

René Kujan foto
  • přečteno: 12009/11664×
Tak jak bylo na Islandu? Tak jak bylo na Islandu? Tak jak bylo na Islandu? Tak jak bylo na Islandu? Tak jak bylo na Islandu? Tak jak bylo na Islandu?

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků