logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nechte mladé orly létat ke slunci – stanou se baťamany

Nechte mladé orly létat ke slunci – stanou se baťamany

„Vykročte s odvahou do světa. Nermuťte se tím, že vaši rodiče nemohou nebo nechtějí vás vydržovati na školách. Celý svět je škola, nejlepším učitelem jest práce a nejlepším pomahačem jest chudoba. Velikost naší doby je v tom, že i ta nejvyšší místa v republice jsou dostupná chudému muži. Záleží jen na něm. Na jeho schopnostech a vytrvalosti, aby jich dosáhl.

Jen ve svobodné živnosti rozvine se život člověka plně. Jen v těch vítězí nadání a síla mužů bezpodmínečně. Síla těla i ducha budiž vaše heslo. Vyhledávejte zápasy! Nebojte se ran! Nezeslabujte svých těl neřestmi, jako pitím, kouřením atd. Ctnost, střídmost je cesta k vítězství. Zdar vám!“ENTER] (Tomáš Baťa k otevření odborné školy roku 1925)

Tomáš Baťa

Uplynulo již pár let od smrti Tomáše Bati, vedení firmy se ujal jeho mladší brat Antonín, pokračuje v intencích, které zavedl jeho brat. Každý ze zaměstnanců musí nejprve projít ročním základním ševcovským výcvikem. Čtyřicet tisíc zaměstnanců, z toho šest tisíc mladých mužů a žen ve vysokých internátních domech oddělených širokou třídou.

Podzim 1937, Emilovi je skoro patnáct. S domovem se loučil těžko, cestou do Zlína vzpomínal na klukovské hry, na výlety s tatínkem, na koupání na Lubině i na ty včely. V Baťově škole práce dostane kontrolku, lístek s vlastní fotografií do píchacích hodin. Cítí se jako dospělý. Ale hned první den je po radosti. Přidělí ho do gumáren, rádluje ozubeným kolečkem přilepené podrážky. Z domova je zvyklý na ledajakou práci, myslí si o sobě, že je šikovný, ale válku s pohyblivým pásem prohrává. Dostane jinou práci, chystá na páse kopyta na tenisky.

osobní karta Emila Zátopka

„To máš dobré, sice si nic nevyděláš, ale večer budeš mít jazyk po kolena“, uklidňují kamarádsky Emila chlapci ze světnice. Odjistit, sundat kopyto s hotovou botou a strčit je za sebe do vozíku k vulkanizaci, ve vedlejším vozíku vzít nové kopyto, nasadit na kruh a navléci na ně ušitý vršek jako první součást další tenisky. Pravá kopyta se musí střídat s levými a celé to nesmí trvat déle než šest vteřin. V noci se probouzí celý vyplašený, zdá se mu, že nestíhá, že se kvůli němu zastavil pás. V duchu zase slyší nadávky od mistra.

„Nechte mladé orly letět ke slunci!“, nápis, který jim visí na světnici, s realitou nemá mnoho společného. Lepší postavení si získá ten zákeřnější, ukřičenější a agresivnější. Spí pod dvěma přikrývkami a je mu zima, stejně jako všem na světnici. V šest budíček, autocall, šílená houkačka, hlava se může rozskočit na kusy. Jak ráno vstane, nejhorší je vůbec dojít na umývárnu a natáhnout kalhoty. To se ještě celý klepe, pak už je dobře. Do čtvrt hodiny musí vypadnout. Ještě před tím ustlat, utřít a vyrovnat kufry pod postelemi, umýt stoly a zrcadlo, otřít prach z oken, vybrat za topením papíry a smetí. Je jich devět na jeden smeták, porvou se a on prohraje. Vyfasuje trestný úklid. Dorazí pozdě na dílnu. Za trest nepojede příštích čtrnáct dnů domů a to se těšil, že se po dlouhé době pořádně nají.

Hádka s chlapcem, se kterým sdílí jeden a půl metru širokou skříňku. Věci tu mají našlapány a přitom musí být ve vzorném „Baťa“ pořádku. Boty se dávají jedny na druhé a přitom na nich nesmí být ani smítko. Dno skříňky kontroluje družinový kapitán nasliněným prstem. Stačí jen stopa prachu a kapesné dolů.

Zlín

Mladí muži mají vlastní způsoby, jak si zvýšit kapesné. Předkládají potvrzení o neuskutečněných vydáních, aby jim byla povolena vyšší částka, než stanovených pět korun. Ale téměř každý týden si najde někdo z družinových nadřízených důvod k stržení kapesného. I když zadržené peníze přecházejí na účet Mladého muže, považují je všichni za ztracené. Je skoro nemožné dostat je k nákupu čehosi nutného. Pokud potřebuje naléhavě košili, dostane až po dlouhých tahanicích nikoli peníze, ale pouze poukázku na košili. Pochopitelně na košili z obchodního domu Baťa. Jak říkají na světnici:

„Z pr…e je život mladého muža, dyš není pěněz!“

Na poledne oběd, sotva dojí, hned letí zpátky do dílny, kruh se rozjede, nečeká, až zahoukají konec pauzy. Směna trvá do pěti, pak ale další shon. Z továrny rychle do školy. Je utahaný, ale musí se učit, aby se ve škole udržel. Denní zaměstnání je rozpočítáno přesně na minuty, jak se ozve večerka, vše musí zhasnout a je nařízeno ticho: „Když se ti to nelíbí, táhni dom!“ Je krize a před bránou čekají další. „Trp kozáče, budeš baťamanem!“

První Vánoce tráví u rodičů, těžko se mu vrací po svátcích zpět do Zlína. Ale přeřadí ho do chemického ústavu, kde probíhá vývoj umělých tkanin. Tady je spokojenější než v gumárnách, práce vyhovuje jeho přemýšlivé povaze. Pomalu přivyká internátnímu životu. Dokáže se sám o sebe postarat, zároveň i přizpůsobit ostatním. Napouští kovové bubny sirouhlíkem a vzpomíná, jak přerecitoval celého Krále Lávru. Kdepak, dnes by dal jen povinné první tři sloky, víc ani písmeno. Už dobře ví, jak srovnat krok. Nebýt ničím zvláštní ani výjimečný, jen tak se dá přežít. Každá odchylka budí nežádoucí pozornost, následuje posměch a výčitky. Naučí se vycházet s každým a být dobrým přítelem všech. Postoupí do druhého ročníku, na sport si ani nevzpomene. Blíží se březen roku 1939.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 12812/12466×
Nechte mladé orly létat ke slunci – stanou se baťamany Nechte mladé orly létat ke slunci – stanou se baťamany

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků