logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Předvánoční pofukování od Radbuzy aneb jak jsem na 100 odmaturoval za čtyři

Předvánoční pofukování od Radbuzy aneb jak jsem na 100 odmaturoval za čtyři

Přemýšlel jsem nad nejpřiléhavějším názvem pro článek a po pár nesmyslech mi přistálo na mysli toto. Celodenní pobíhání v chumelenici a opět nepovedený pokus o bájný negative split (rychlejší druhá půlka závodu než první), v takovém taktu byla má návštěva Plzně. Řeč je o Mistrovství ČR v běhu mužů a žen na 100 km, které se konalo o uplynulém víkendu ve Štruncových sadech. Pořadatelskou záštitu převzali nad akcí otec a syn Šroubkovi z SC Marathon Plzeň a bronzová IAU Label byla jen třešinkou na dortu organizačně tradičně výborně zajištěného běžeckého svátku. Vítězství obhájili Dan Orálek a Míša Dimitriadu.

Bylo senzační, že i přes nepřízeň počasí krátce po osmé ranní vyběhla zápolit s více než šestašedesáti patnáctistovkami třicítka běžců a běžkyň. Celé dopoledne se počasí prakticky neměnilo – déšť se sněhem, lezavý vítr, který leckoho zmrazil až do morku kostí, mokro a šeď podzimního dne, takové bylo letošní měření sil na silniční stovce. Nemohu však za sebe říci, že bych si nebyl schopen závod svým způsobem užít. Organizační tým zajistil v prostoru kontroly kompletní servis co do občerstvení a co je důležitější, také diváckou kulisu. Specielně děkuji Blance Jaegerové za povzbuzování.

A teď k samotnému nadpisu mých úvah: atmosféra mi spíše připadala vánoční. Znáte to, je adventní den, dárky už máte zabalené, celá rodina finišuje mytí oken, luxování, otírání prachu, uklízení a poslední nákupy, a tak se ztratíte z dohledu na hodinku dvě vyzkoušet funglnový model běžeckých bot, které jste po týdenních neustálých prosbách dostali o den dříve, protože je samozřejmé, že příprava na příští sezonu už začala a vy nesmíte ztratit ani den!

Nu a k té známce? Proč zrovna za čtyři? V ultramaratonské bibli A Step Beyond od Allisona, kterou bych tímto rád všem ultramaratoncům uložil jako doporučenou literaturu, se píše, že v žádném případě nemáte běžet něčí jiný závod. Hm. Jak je tedy možné, že jsem přepálil začátek takovým způsobem, že jsem byl na půlce trati za méně než čtyři a půl hodiny a můj výsledný čas byl 11:13:55? Tady něco neštimuje, řeknete si. A máte pravdu! Ultraběhy nejsou sranda. Když přepálíte desítku, nějak to přečkáte, i když příjemné to není nikdy. Ale zase a zase udělá člověk tu samou chybu. Když se nepoučíte, dostanete čtverec. Tak jako já na stovce. Ale na vysvědčení je slůvko „prospěl“ a v rohu Milošova muří noha. Už to mám zarámované a vystavené na čestném místě. Jenom bych rád dodal, že jsem se oznámkoval sám, pan učitel by byl možná pro tentokrát mírnější.

já se vrátím a se mnou přiběhne lepší forma

Víte, ono je to něco jiného běžet z místa A do místa B, jako tomu bylo třeba při mém běžeckém „ultrakřtu“ na Ústeckém univerzitním ultramaratonu. Na okruhové trati máte rozhodně větší nutkání a možnost doběhnout ještě jedno kolečko, zamávat kamarádům a pořadatelům a jít roztávat do horké sprchy. Přiznávám, že mi byla opravdu zima, ztrácel jsem naději, bolely mě nohy a neměl jsem absolutně chuť běžet dál. Jsem přesvědčen, že nejtěžší bylo uchovat sám sebe relativně v teple. Když jsem viděl medaile, které obdržel každý účastník (a že jsme s Rosťou Wagnerem z Prachatic na sebe dali čekat), nemohl jsem odjíždět z Plzně s prázdnou.

Chtěl bych závěrem moc poděkovat Barnabáši Školoudovi a Martinu Voseckému za podporu a doprovod; můj dík patří také organizaci Světlu pro svět za celoroční spolupráci, které si velice vážím a konečně také BŠMŠ za možnost se podělit o své dojmy. Doufám, že se se spoustou z vás běžců i neběžců potkám na Loučení s turistickým rokem v listopadu či Pražské stovce v prosinci.

Zdeněk Kolman foto
  • přečteno: 5384/5268×
Předvánoční pofukování od Radbuzy aneb jak jsem na 100 odmaturoval za čtyři

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas93
Asics133
Brooks19
Inov-856
Icebug5
Hoka One24
Mizuno56
Newton5
NB22
Nike61
Salming363
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»
  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků