logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pitva kondičního tréninku, aneb co se může zdát nedůležité

Pitva kondičního tréninku, aneb co se může zdát nedůležité

K pohybovému výkonu potřebujeme sílu a pružnost svalů, pohyblivost kloubů, svalový výkon musí tělo zásobit energií – to je předmětem zájmu většiny sportovců. Je toho v těle ale mnohem víc, co spoluvytváří náš pohyb. To důležité si často neuvědomujeme a mnozí o tom nevědí vůbec. Kondiční trénink musí myslet na všechno. Tělo potřebujeme učit pracovat jako celek.

V prvním díle jsme zmínili pohybové návyky, způsob, jakým jsme zvyklí se hýbat. Ten zahrnuje všechny pohybové „součástky“. Držení těla je základem pohybu. Většinou ho bereme v potaz v souvislosti se statickými polohami. Ono ale z velké části tvoří začátek, průběh i konec každého pohybu. Svalová rovnováha v oblasti pánve a beder, oblasti lopatek, ramen a krku, rozložení váhy těla mezi dolní končetiny, postavení kolen, funkce chodidel – to všechno musí dobře pracovat, aby pohyb mohl probíhat zdravě. Každý nedostatek se na pohybu více či méně projeví. Klíčovou součástí držení těla je posturální funkce dechu. Dýchání přivádí kyslík do těla, jeho význam pro pohyb je ale mnohem složitější. Správná souhra dechových svalů se stará o nitrobřišní tlak, který podpírá páteř a udržuje rovnováhu sil v bederní oblasti. A je to právě tato svalová souhra středu těla, která nás zajímá při tzv. core tréninku. Pouhé posilování svalů břicha opravdu není core trénink. Kvalita dýchání i držení těla zásadně ovlivňuje kvalitu běžecké techniky. Souvisí s tím např. nepříjemné napětí v oblasti trapézů, bolesti zad či kolen. Dýchání i držení těla se důkladněji pověnujeme v pokračování našeho seriálu.

Vnímání prostředí, vnímání vlastního těla – bez toho se pohyb také neobejde. Smysly jako zrak, sluch a hmat nás zřejmě napadnou jako první. Zajišťují pro nás informace o našem okolí, při běhu nám dovolují reagovat na kořeny či kameny nebo projíždějícího cyklistu. Takže např. sluchátka v uších nás o spoustu podnětů zbytečně připraví. Kontakt s oporou vnímaný receptory tlaku v chodidlech a dlaních zase přímo ovlivňuje stabilitu středu těla. Proto chceme mít co nejlepší kontakt se zemí nebo s břemeny. Ti, kteří vědí, mají slabou podrážku a zahazují rukavice. S tím souvisí i propriocepce (polohocit), schopnost vnímat polohu těla v prostoru. Receptory ve svalech či kloubech vnímají změny polohy jednotlivých částí těla a získávají potřebné informace pro koordinaci pohybu. Vestibulární systém zaznamenává pohyb těla, zrychlení či zpomalení, reaguje na gravitaci, registruje polohu hlavy, zajišťuje pro nás orientaci v prostoru a podílí se na rovnováze těla.

Všechny získané informace se přenášejí do centrální nervové soustavy, která je vyhodnocuje a dává zpětně povely svalům a celému tělu k pohybu. Tyto přenosy vzruchů cestují po nervových spojích, které se aktivitou vytváří a posilují, s pasivitou slábnou a zanikají. Jinými slovy i nervovou soustavu potřebujeme trénovat. Psychika v pohybu – naše motivace, vůle, ale především vědomí a prožívání jsou velkou součástí našeho pohybu i výkonu. Rozebereme si je v samostatném článku.

Všechny zmíněné systémy potřebujeme udržovat v kondici. Na zadku dnes většina z nás tráví hodně času a tam žádná část našeho těla mnoho zajímavých podnětů nezažívá. Dohnat to je úkolem kondičního tréninku. Nesoustřeďte se na svaly, ale na pohyb. Netrénujte každou část těla zvlášť, učte je pracovat společně. Trénujte tak, aby náplň byla zajímavá pro všechny pohybové funkce vašeho těla.

Jak na to? Nehledejme žádné složitosti, příroda je chytrá. Pro celé naše tělo, naše zdraví i celkovou výkonnost funguje nejlépe jedno a to samé – přirozený praktický pohyb. S tím pracujeme v tréninkovém programu CoreFit. Tak, jako se učí hýbat malé děti, může začínat i náš kondiční trénink. Na ukázku nabízím jednoduchý komplexní cvik, který v hodinách CoreFitu používáme v rozcvičce.

1 a1 b

1 c1 d

Z lehu na břiše se zvedněte na rukou a kolenou do předklonu v sedu na patách, resp. na 4 (do podporu klečmo) a zase zpět. Hýbejte se v rytmu vlastního dýchání. Nadechujte v klidu na břiše a na 4, vydechujte s pohybem. Držte vzpřímenou páteř – pánev mírně podsaďte, stáhněte břicho, ramena tlačte dozadu a dolů (vzhledem k hrudníku), hlavu držte v prodloužení páteře. Pánev i ramena se pohybují současně a jsou po celou dobu přibližně stejně vysoko. Nezadržujte dech, neprohýbejte bedra, nepředklánějte hlavu, nezvedejte ramena. Cvičte pomalu, vnímejte celé tělo. Pro malou změnu zavřete oči.

Martin Doležal foto
  • přečteno: 9822/9523×
Pitva kondičního tréninku, aneb co se může zdát nedůležité Pitva kondičního tréninku, aneb co se může zdát nedůležité Pitva kondičního tréninku, aneb co se může zdát nedůležité

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Desetiměsíční trénink pomohl Milanovi splnit si sen, kvalifikovat se na Spartathlon : Zdravím, váš článek mne zaujal a moc se mi líbí. Jen nerozumím těm procentům. Jedná se o rychlost?…»
  • Chi Running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění : Chirunning je perfektná a zároveň veľmi praktická kniha. Tipy na strečing, výživu, techniku aj…»
  • Tuky, zdroj běžecké energie na zimu. Máte obavu ze zimy a chladu? Namažte se : Miloši, svatá pravda. Souhlas ve všem! »
  • Největší bludy a omyly o běhu a jak to vlastně je doopravdy : Dobrý deň. Ja už som počúval aj argument,že slušní ľudia nešportujú,že som nenormálny,nikto nebehá.…»
  • Jak trénovat, aby se člověk zlepšoval a to bez ohledu na věk : Má smysl běhat, když mám těžkou fyzickou práci a někdy po ní padám únavou. Pokud jdu pak běhat, tak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků