logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Osudová prohra jež „zrodila" fenomén jménem Emil Zátopek

Osudová prohra jež „zrodila" fenomén jménem Emil Zátopek

22. září 1938. Chamberlain v Bad Godesbergu jedná s Hitlerem na téma Sudety. Neúspěšně. Emil slaví své šestnácté narozeniny. Po nadšené květnové mobilizaci je atmosféra v zemi tísnivá, důvodem k určitému optimismu může být snad jen četníky a armádou potlačené Sudetoněmecké povstání. Vedení SdP prchá do Německa, československá obranná postavení jsou v pohotovosti, republika má k dispozici milion mužů ve zbrani. Ale už na konci září přichází Mnichov.

Středa 15. března 1939: Od časného rána se ze všech rozhlasových stanic opakuje stejná výzva: „Z rozkazu prezidenta republiky se všechno obyvatelstvo upozorňuje, že počínaje osmou hodinou ranní počne německé vojsko obsazovat území Čech a Moravy. Je naprosto nutné, aby byl zachován naprostý klid a aby se obyvatelstvo vyhnulo srážkám a incidentům, které by mohly mít nedozírné důsledky. Zachovejte klid!"

Zlín okupace

Do Zlína dorazí okupanti kolem třetí odpoledne. Nákladní auta plná vojáků v dlouhých kabátech, těžké motorky se sajdkárami, polní kuchyně tažená koňmi. Černé kříže na vlajkách. Žádné vítání jako před půl rokem v Sudetech. Jen ticho a těžký mokrý sníh, který přechází v déšť. Prázdné obličeje s těžko skrývanou nenávistí a občas nadávka. Večer dorazí další oddíly. Usídlí se na náměstí T. G. Masaryka (Míru). Vypadají přízračně, jak nehybní a zasněžení sedí na otevřených nákladních vozech. Mrznou. Emil také. V ledové hale chemického ústavu přeplněné nádobami s kyselinou máčí celulózu. Sice se snaží předstírat, jak se mu tu líbí, ale daleko raději by pracoval na vývoji viskózy nebo umělého hedvábí. Den nato, ve čtvrtek šestnáctého, je vyhlášen „Protektorát Čechy a Morava“.

Němci zmrzli

Němci se ještě chovají zdrženlivě, okupace zpočátku probíhá hlavně cestou byrokracie. Šrouby začnou utahovat až později. Do května je Zlín zcela v moci německého správního orgánu – Oberlandratu. Vojenské posádkové velitelství přebírá vedení Baťových závodů. Boty jsou pro vojáky důležité. Kromě nich bude v průběhu války ve firmě zorganizována výroba více než 18 druhů zbrojních součástek. V rámci válečného úsilí Hitlerovci plánují omezit chemický výzkum, ve kterém nyní pracuje i Emil, inženýrům se ale podaří udržet laboratoře jako součást dílen. Je mu teď sedmnáct, studuje po večerech, úspěšně skládá zkoušky. Usměvavý blonďák s hezkým obličejem a trochu výše posazeným hlasem. Na internátu si občas averzi vůči Němcům ventilují vtipy a posměšnými básničkami. Nic více ani nelze.

Z nudy se zajde podívat na atletický stadion na závody. Poprvé uvidí skutečný běžecký ovál, fandí kamarádům, ale sám se k ničemu nemá. Baťa vlastní i fotbalové mužstvo, které má šířit slávu firmy po republice. Nechá se přemluvit, jde s klukama na fotbal, ale na hru kouká téměř opovržlivě. Svou budoucnost vidí jednoznačně v chemii.

Jaro 1941 v protektorátu. Gestapo ani policie nezahálí, systematicky likviduje národní odboj. Rozhlas veřejně vyhlašuje jména zatčených a popravených. Ledová atmosféra všudypřítomného strachu prostupuje celou zemí. Transporty do koncentračních táborů, nucené nasazení na práci v Reichu. Všude jsou vylepovány portréty hledaných nepřátel říše. V květnu je zatčen, mučen a posléze popraven první ze Třech králů podplukovník Josef Mašín. Mnoho ostatních včetně jeho přátel Balabána a Morávka ho bude následovat. Na střelnici v pražských Kobylisích nepřestávají utichat výstřely. A uprostřed toho všeho právě v květnu pořádá Baťa každoroční „Jarní běh Zlínem“.

Trasa závodu vede po třídě Tomáše Bati, běžci odbočí na Štefánikovu a vrací se do cíle, který je v parku hned naproti zámku. Délka trati asi 1400 m. Pro Mladé Muže je závod povinný a jako k takovému se k němu staví. Někteří závod chápou jako Baťovu snahu zavděčit se náckům, neboť nadřazená rasa vždy ráda spočine svým árijským okem na šťastném, spokojeném a sportujícím mládí protektorátu. Někteří Mladí muži se prostě jen touží bouřit proti autoritě, která je pronásleduje celý pracovní týden, a jiní jsou jen líní. Domluví se s kamarády, ti je budou čekat s kabáty za první rohem. Emilovi je celý ten humbuk ukradený, vyvlékl se už dvakrát, uleje se i potřetí. Zašije se s učebnicí do studovny a mějte mě rádi. Emil byl vždy chytrý chlapec, ale toho dne neodhadl situaci. Zapomněl totiž, že ve třetím ročníku má jeho družina nového vychovatele, jistého Kučeru.

Antonín Kučera byl bývalý brněnský vícebojař. Válka neválka, vlastním příkladem podařilo se mu shromáždit kolem sebe pár kluků a nadchnout je pro sport. Nekouřili, nepili a říkali si „lehcí atleti“. Emilovi přišli směšní oni i jejich slavný „trénink“. Pro běh Zlínem byli považováni za favority. „Pěkní favorité“, myslí si, vždyť nikdo ostatní se nepřetrhne. Takhle si dumá, když ho vyhmátne velitel světnice a vyžene ho na start. Ještě se pokusí nasimulovat zranění, ale ani to mu neprojde. Vynadají mu a postaví na startovní čáru.

Emil Zátopek na trati běhu Zlínem

Krev se v něm zlostí jen pění. Vztekem je celý rozpumpovaný, však předvede Kučerovým sportsmanům, že celé jejich trénování je pro kočku. Vyrazí jako posedlý, jako by vybíhal na stovku a drží se v čele mezi Kučerovci. Ale už v půlce trati je zlost spotřebována, má rudo před očima, nohy se mu pletou a sotva popadá dech. V obličeji se mu poprvé objevuje pověstná zátopkovská grimasa. Právě když si myslí, že už je s ním konec, objeví se odkudsi z hloubky tatínkova slova: „Když něco děláš, dělej to pořádně!" Sebere síly, aby se udržel ve skupině, ale v tom se utrhne Krupička, jeden z atletické skupiny. Pustí se do stíhání, ale už je pozdě, bude druhý tři vteřiny za vítězem. Krupičkův čas: 4:24´5. Zklamaně probíhá cílem, nechápe, proč ho ostatní vítají. Přijímá gratulace a dostane cenu – plnicí pero. Zvou ho mezi sebe na další trénink. Ničemu z toho nerozumí, vždyť přece prohrál.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 14592/14205×
Osudová prohra jež „zrodila" fenomén jménem Emil Zátopek Osudová prohra jež „zrodila" fenomén jménem Emil Zátopek

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků