logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpy dobývají sportovní svět a pomáhají mnoha sportovcům. Urychlují regeneraci, fungují jako prevence vzniku křečí, pomáhají předcházet sportovním úrazům, stimulují svaly a při správné aplikaci pomáhají i při zvyšování výkonnosti. Čím dál častěji jsou také využívány jako doplňková metoda ve fyzioterapii a rehabilitaci. Po londýnské olympiádě, kde se barevné tejpy vyjímaly na vypracovaných atletických tělech, se kineziologické tejpování dostává i k amatérským sportovcům.

Mezi aktivními uživateli tejpů je i mnoho běžců. Mezi nimi je například i Eva Nývltová, nejlepší česká běžkyně na lyžích. Ta je používá při tréninku i závodech a v letní sezóně je využívá při svých atletických úspěších. „Eva miluje v létě atletickou přípravu, ale přece jen je to trochu odlišný pohyb než lyže a tak její běžecké závody jistíme kineziologickými tejpy. Eva dokonce sama kurz tejpování absolvovala, aby získala představu o účincích tejpů a jejich využití ve sportu. O to snazší je potom spolupráce s ní“, říká o tejpingu pro sportovce fyzioterapeut Mgr. Richard Jisl, instruktor konceptu Medical Taping Concept a zástupce firmy Fysiotape.cz pro Českou a Slovenskou republiku.

Kineziologické tejpy však využívají ve stále větší míře i kondiční a rekreační běžci na různé vzdálenosti. Kde tedy mohou tejpy nejlépe pomáhat běžcům?

Zvláště oblíbené se stávají u maratonských běžců, kde pomáhají účinně oddalovat únavu tkání, chrání svaly klouby a šlachy před přetížením a zlepšují také prokrvení tkání.

Velmi používané jsou také tejpy na ochranu Achillovy šlachy, lýtkových a stehenních svalů. Běžcům tak mohou pomoci zvládnout jak první běžecké zkušenosti, tak i velké tréninkové porce.

Tejpy pomáhají i při prevenci a léčbě bolesti kolenních kloubů nebo urychlují hojení například při výronu kotníku. Oblíbenost využívání tejpů je dána i poměrně jednoduchou aplikací základních technik a elegancí vlastního ošetření.

„Pomocí elastických tejpů CureTape se nám u běžců podařilo téměř vymýtit obtíže s bolestmi nártů, a holenních kostí i tzv. zánětů okostice“, říká Mgr. Richard Jisl, který vyučuje kineziologické tejpování nejen pro fyzioterapeuty a maséry, ale také pro lékaře, sportovní instruktory, sportovce, cvičitele, ergoterapeuty a trenéry. „Ve zjednodušené podobě zvládnou tejpování i laikové. Pro ošetření vážnějších obtíží je však vhodné vyhledat fundovaného odborníka“, podotýká magistr Jisl. Do kompetence proškolených odborníků spadá pak i péče o doléčování sportovních úrazů, pooperačních stavů, vadného držení těla, podpoření špatné cirkulace ve tkáních nebo odstraňování bolestivých stavů nebo otoků.

Pro laiky i odborníky, které spojuje běhání, je na prosinec připraven první specializovaný dvoudenní kurz: Tejpování pro běžce. „Kurz je svým pojetím unikátní, protože se účastníci naučí velmi efektivní tejpy zaměřené právě na problematiku spojenou s běháním. Všechny tejpy si navíc na sobě vyzkoušíte, takže po kurzu je můžete hned vyzkoušet na sobě i okolí“, doplňuje lektor kurzu Mgr. Richard Jisl, který má s tejpováním běžců a biatlonistů i s aktivním běháním rozsáhlé zkušenosti.

kurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingu
Chcete – li získat více informací o využití tejpování ve sportu, navštivte kurz Kineziologického tejpingu, nebo se podívejte na http://www.fyzioaktiv.cz/novinky/

Miloš Škorpil foto
Kineziologické tejpování pro běžce Kineziologické tejpování pro běžce Kineziologické tejpování pro běžce

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin Podhola | 20. 4. 2015 8.23 hod. | 77.75.74.xxx
Dobry den,
sice se jedna o starsi clanek, ale porad aktualni tema, tak zkousim polozit dotaz :) Nepotrebuji ted tolik kurz (ackoli mne zaujal) ale spis tip na nekoho kdo tejpovani rozumi. Uhnal jsem si zanet okostice a chtel bych se co nejrychlejc vratit k behani, venku je krasne a predstava ze tyden nebo vice nemuzu vybehnout me desi. Nemate prosim tip na nekoho, kdo dokaze tuhle metodu aplikovat na urychleni lecby?
Diky moc!
At to beha :)
MP

fotoMiloš Škorpil: Martine, běž na www.tapy.cz/partneri, tam bys měl najít někoho, kdo ti pomůže.

marek27 | 9. 11. 2012 8.54 hod. | 89.24.9.xx
Zajímalo by mne, co etická stránka věci. Přijde mi, že jde o pohyb na hraně stejně jako u dopingu krytého "léčbou" různých nejednoznačně diagnostikovaných nemocí. Kde je hranice mezi ochranou zdraví a zvýhodnění proti ostatním?

Zdenek Dančo | 9. 11. 2012 7.58 hod. | 90.177.16.xx
Pouze pro informaci. Pro účastníky běžeckého soustředění a františkolázeňské 23- hodinovky příští víkend bude partner této akce, hotel Francis, nabízet tejpování za velmi příznivé ceny !

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jaro, léto, podzim, zima v životě člověka a životě běžce : Vždycky si sem chodím i pro povzbuzení, potěchu duše. Ale dnešní Motto dne je jak rána klackem do…»
  • Je třeba řešit při nákupu běžeckých bot pronaci, supinaci, neutrální nášlap? : Dobrý den, běhám 4x týdně cca 15km po silnici. Nedávno mi začalo bolet na vnitřní straně holeně asi…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý deň A niektorým pomôže k pomalému tempu,až sa naučia kontrolovať svoje ego. »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Dobrý den, prosím o radu potřebuji natrénovat do května 2019 běh 3 km do 12 minut, zatím uběhnu…»
  • Chcete si užít maraton sami – určení správného tempa : Zdar. o mesiac idem prvý maratón v Bratislave. Dal som si testovací polmaratón. rýchlosť 6min/km.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků