logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpy dobývají sportovní svět a pomáhají mnoha sportovcům. Urychlují regeneraci, fungují jako prevence vzniku křečí, pomáhají předcházet sportovním úrazům, stimulují svaly a při správné aplikaci pomáhají i při zvyšování výkonnosti. Čím dál častěji jsou také využívány jako doplňková metoda ve fyzioterapii a rehabilitaci. Po londýnské olympiádě, kde se barevné tejpy vyjímaly na vypracovaných atletických tělech, se kineziologické tejpování dostává i k amatérským sportovcům.

Mezi aktivními uživateli tejpů je i mnoho běžců. Mezi nimi je například i Eva Nývltová, nejlepší česká běžkyně na lyžích. Ta je používá při tréninku i závodech a v letní sezóně je využívá při svých atletických úspěších. „Eva miluje v létě atletickou přípravu, ale přece jen je to trochu odlišný pohyb než lyže a tak její běžecké závody jistíme kineziologickými tejpy. Eva dokonce sama kurz tejpování absolvovala, aby získala představu o účincích tejpů a jejich využití ve sportu. O to snazší je potom spolupráce s ní“, říká o tejpingu pro sportovce fyzioterapeut Mgr. Richard Jisl, instruktor konceptu Medical Taping Concept a zástupce firmy Fysiotape.cz pro Českou a Slovenskou republiku.

Kineziologické tejpy však využívají ve stále větší míře i kondiční a rekreační běžci na různé vzdálenosti. Kde tedy mohou tejpy nejlépe pomáhat běžcům?

Zvláště oblíbené se stávají u maratonských běžců, kde pomáhají účinně oddalovat únavu tkání, chrání svaly klouby a šlachy před přetížením a zlepšují také prokrvení tkání.

Velmi používané jsou také tejpy na ochranu Achillovy šlachy, lýtkových a stehenních svalů. Běžcům tak mohou pomoci zvládnout jak první běžecké zkušenosti, tak i velké tréninkové porce.

Tejpy pomáhají i při prevenci a léčbě bolesti kolenních kloubů nebo urychlují hojení například při výronu kotníku. Oblíbenost využívání tejpů je dána i poměrně jednoduchou aplikací základních technik a elegancí vlastního ošetření.

„Pomocí elastických tejpů CureTape se nám u běžců podařilo téměř vymýtit obtíže s bolestmi nártů, a holenních kostí i tzv. zánětů okostice“, říká Mgr. Richard Jisl, který vyučuje kineziologické tejpování nejen pro fyzioterapeuty a maséry, ale také pro lékaře, sportovní instruktory, sportovce, cvičitele, ergoterapeuty a trenéry. „Ve zjednodušené podobě zvládnou tejpování i laikové. Pro ošetření vážnějších obtíží je však vhodné vyhledat fundovaného odborníka“, podotýká magistr Jisl. Do kompetence proškolených odborníků spadá pak i péče o doléčování sportovních úrazů, pooperačních stavů, vadného držení těla, podpoření špatné cirkulace ve tkáních nebo odstraňování bolestivých stavů nebo otoků.

Pro laiky i odborníky, které spojuje běhání, je na prosinec připraven první specializovaný dvoudenní kurz: Tejpování pro běžce. „Kurz je svým pojetím unikátní, protože se účastníci naučí velmi efektivní tejpy zaměřené právě na problematiku spojenou s běháním. Všechny tejpy si navíc na sobě vyzkoušíte, takže po kurzu je můžete hned vyzkoušet na sobě i okolí“, doplňuje lektor kurzu Mgr. Richard Jisl, který má s tejpováním běžců a biatlonistů i s aktivním běháním rozsáhlé zkušenosti.

kurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingukurz Kineziologického tejpingu
Chcete – li získat více informací o využití tejpování ve sportu, navštivte kurz Kineziologického tejpingu, nebo se podívejte na http://www.fyzioaktiv.cz/novinky/

Miloš Škorpil foto
Kineziologické tejpování pro běžce Kineziologické tejpování pro běžce Kineziologické tejpování pro běžce

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin Podhola | 20. 4. 2015 8.23 hod. | 77.75.74.xxx
Dobry den,
sice se jedna o starsi clanek, ale porad aktualni tema, tak zkousim polozit dotaz :) Nepotrebuji ted tolik kurz (ackoli mne zaujal) ale spis tip na nekoho kdo tejpovani rozumi. Uhnal jsem si zanet okostice a chtel bych se co nejrychlejc vratit k behani, venku je krasne a predstava ze tyden nebo vice nemuzu vybehnout me desi. Nemate prosim tip na nekoho, kdo dokaze tuhle metodu aplikovat na urychleni lecby?
Diky moc!
At to beha :)
MP

fotoMiloš Škorpil: Martine, běž na www.tapy.cz/partneri, tam bys měl najít někoho, kdo ti pomůže.

marek27 | 9. 11. 2012 8.54 hod. | 89.24.9.xx
Zajímalo by mne, co etická stránka věci. Přijde mi, že jde o pohyb na hraně stejně jako u dopingu krytého "léčbou" různých nejednoznačně diagnostikovaných nemocí. Kde je hranice mezi ochranou zdraví a zvýhodnění proti ostatním?

Zdenek Dančo | 9. 11. 2012 7.58 hod. | 90.177.16.xx
Pouze pro informaci. Pro účastníky běžeckého soustředění a františkolázeňské 23- hodinovky příští víkend bude partner této akce, hotel Francis, nabízet tejpování za velmi příznivé ceny !

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky49
podle povrchu na němž převážně běhám24
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy70

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků