logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Hýbej se a zaplať „Pán Bůh“

Hýbej se a zaplať „Pán Bůh“

Po přečtení článku Báry Žehanové o cestě Reného Kujana – nejen té okolo Islandu – mě napadlo, že jeho „Nadři se a zaplať" je hodně obecně to, co se nazývá v anglosaských zemích community fundraising, ale přeci jenom, co si budeme nalhávat, člověku se většinou dřít nechce. Proto také je jeho situace taková, jaká je – postupně začne vymírat na nedostatek pohybu, který je průvodním a hlavním důvodem vzniku civilizačních chorob – cukrovky, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Tři přínosy „Hýbej se a zaplať“
  1. Hýbání se je nejlevnější způsob, jak si dojít pro své zdraví
  2. Hýbání se je nejlevnější způsob, jak ušetřit
  3. Hýbej se a zaplať je nejlevnější způsob, jak ušetřit státní kase
  4. Jak může „Hýbej se a zaplať" pomoci státní kase?
 2. Co s ušetřenými penězi

Mnozí vědí, že pohyb mi „nedá spát" ve své podstatě od narození, prostě jsem podle všech příznaků hyperaktivní dítě, bez ohledu na to, že mi bude doslova za pár let 60. Přemýšlel jsem tedy nad Reného „Nadři se a zaplať" a vyšlo mi z toho „Hýbej se a zaplať“, toho Pána Boha jsem dodal v názvu hlavně ze dvou důvodů, abych trošku popíchnul nevěřící a pak taky proto, že se na něj člověk obrací, když je mu ouvej a zapomíná, že je to jen na něm!

Tři přínosy „Hýbej se a zaplať“

 • Hýbání se je nejlevnější způsob, jak si dojít pro své zdraví
 • Hýbání se je nejlevnější způsob, jak ušetřit
 • Hýbej se a zaplať je nejlevnější způsob, jak ušetřit státní kase

Zdají se vám mé tři vývody přitažené za vlasy? Tak si je rozeberme:

Hýbání se je nejlevnější způsob, jak si dojít pro své zdraví

K tomuto závěru jsem došel prostou úvahou, která vychází z toho, že daleko levnější je prevence než odstraňování následků. V případě člověka pak několikanásobně, neboť člověk, který se nehýbá – tloustne. Člověk, který se nehýbá, se nudí – takže má potřebu pořád jíst, něčím to tělo zaměstnat musí a jídlo samozřejmě něco stojí. Navíc nudící se člověk potřebuje nějaké podněty, aby měl pocit, že žije, takže další výdaje – alkohol, cigarety, drogy, virtuální realita – virtuální hračky… Jakmile se začne člověk hýbat, zjistí, že kromě jídla, jehož příjem však také sníží, neboť už na něj nebude mít tolik času myslet, ty ostatní věci ze svého života pomalu a jistě vytěsní, protože buď mu budou pohyb ztěžovat, nebo mu už vůbec nepřijdou na mysl jako zajímavé.

Hýbání se je nejlevnější způsob, jak ušetřit

Takže si to shrňme: když se člověk začne hýbat, ušetří za jídlo, alkohol, cigarety, drogy, virtuální hračky, ale to ještě není všechno, on ušetří i za léky, neboť tím, že se začne hýbat – nejlépe hezky po svých, to znamená chůze, Nordic Walking, běh, se zlepší prokysličování jeho těla, zlepší se jeho imunita, upraví se krevní tlak, posílí srdce a cévy, rozšíří se krevní řečiště, tělo začne být lépe zásobeno energii – i periférie, a taky zhubne. Takže suma sumárum, když všechna tato pozitiva sečteme, a nemusíme nutně všechna, dojdeme k jasnému závěru – ušetříme za léky a lékařské zákroky a co je nejdůležitější – budeme se cítit lépe a to nafurt, tedy pokud už s tím hýbáním nepřestaneme, což je bohužel podmínka! Ale člověk už je zvyklý za všechno platit, že? A tohle vás opravdu bude stát jen to, že porazíte svého gaučového démona a jednou provždy jej zavřete jako gina do láhve a tam jej necháte a budete se na něj chodit jen dívat jako na odstrašující případ – zvláště bude-li vypadat jako vy před tím, než jste s hýbáním se začali.

Hýbej se a zaplať je nejlevnější způsob, jak ušetřit státní kase

Je mi jasné, že s tímto důvodem bude mít nejvíce lidí problém: „Vždyť si platím zdravotní pojištění, tak proč bych si z něj neměl něco vybrat?" Problém je v nepochopení důvodu, proč platíme zdravotní pojištění. Záměrně nepíšu: „Proč si platíme zdravotní pojištění," stejné je to i se sociálním pojištěním. Oboje se platí ne proto, abychom se „pojistili“, ale jako výraz solidarity s těmi, kdo potřebují pomoci, když jsou v nouzi. Samozřejmě tu pomoc může potřebovat kdokoli z nás, ale každý by měl být rád, když ji nebude muset nikdy využít.

Solidarita je něco, co se u nás moc nenosí, ale co – bohužel zásobeni žvásty o rovnosti – velká většina lidí požaduje, bohužel jen jako službu pro sebe, když má vracet, tak se cuká!

Oč lepší by bylo, kdyby se většina z nás cukala jaksi řízeně – prostě se hýbala a za to, že se může hýbat, přispěla dobrovolně nějakou částkou, která by pomohla potřebným, těm, kteří pomoc skutečně potřebují, ne si ji jen ze zákona vynucují!

Jak může „Hýbej se a zaplať" pomoci státní kase?

Velmi prostě – pokud se lidé začnou pravidelně hýbat, ono je to stejně dříve nebo později donutí, budou-li chtít jako druh přežít, tak nebudou spotřebovávat tolik léků, nebudou tolik zaměstnávat lékaře, nebudou čerpat nemocenskou, nebudou čerpat invalidní důchod z titulu, že „trpí" nějakou civilizační chorobou – úspora pro státní kasu a pro zdravotní pojišťovny jak vyšitá!

Jasně, sníží se zisky od farmaceutických firem, ale kolik jich u nás je? Většina léků se dováží. Sníží se zisky z prodeje alkoholu, cigaret, ale lidi více utratí za sportovní oblečení, takže se to zase do té kasy vrátí!

Co s ušetřenými penězi

Pokud jde o jednotlivce, tak ti určitě budou vědět, kam je nasměrovat, a protože pohyb probouzí kromě vlastního těla i hlavu a duši člověka, jistě něco z té částky rádi věnují na charitu ve smyslu „Hýbej se a zaplať“.

Pokud jde o stát, určitě by stálo za to, aby se „chytří" správci našeho společného jmění zamysleli nad tím, že by bylo možné z takto ušetřených nákladů pustit něco na projekty pro potřebné. Jsem si jistý, že nápadů, kam ty peníze nasměrovat – kde chybí, jim ti, co se o potřebné starají, co jim pomáhají, poskytnou dost a dost – stačí jen se občas zastavit a naslouchat. Každopádně jeden tip bych už pro ně měl, protože jestli se člověk nezačne brzy hýbat, tak na vozíku skončí nejen po úraze, ale protože jeho tělo nebude schopné jej ustát, natož s ním kamkoliv dojít, takže můj první tip jsou projekty Spojenci, Farní charita ChebJoker

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Hugo | 11. 11. 2012 22.30 hod. | 95.173.70.xxx
A není náhodou poslední dobou sousloví "vlastní pohyb" tak trochu sprosté slovo ?
Čím dál více mám ten pocit, že udělat krok navíc je pro většinu zapovězeno.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků