logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům

Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům

„Pro Sonyho!“ Každý večer si posílá správce služebnou do internátní jídelny pro žrádlo pro psa. Emil předběhne celou frontu a nastrčí kuchařce vlastní ešus až pod nos. Extra porci sice nezíská, Sony mu jako přezdívka už zůstane. Později mu také budou říkat Jezevec, fotka snad napoví proč.

první známosti

Hlad má skoro pořád. Nijak se nevyhýbá děvčatům, ale i v milostném životě řeší svůj stálý boj se žaludkem. Preferuje dívky, které mu nosí chléb a jablka. Nejslibnější se zdá známost s dívkou, jejíž otec vlastní řeznictví, ale i tento vztah z pochopitelných důvodů brzo skončí. Emila to ani příliš nemrzí, má sice spoustu učení, ale také ho už zaujalo běhání.

Zlínské štafety, další podnik, kde mají Baťovi Mladí muži příležitost se blýsknout. Emilova popularita ještě nestačila vychladnout, tak ho vychovatel pověří sestavením družstva. Chodí od světnice k světnici, shání a přemlouvá, až nakonec k sobě najde další tři snaživce. Je pověřen i jejich instruktáží, jediné, co jim ale dokáže doporučit, aby při běhu dýchali. Tím se snad opravdu nedá nic pokazit. Sám si vybere druhý úsek, nejtěžší, kopcovitý. Přebírá kolík mezi posledními a sám předává na třetím místě. Zbývajícím dvěma by stačilo jen pozici udržet, bronz by také nebyl nejhorší. Čekají v cíli s vychovatelem, aby poblahopřáli vlastní štafetě, ale to už proběhli páskou první tři a ten jejich pořád nikde. Proběhne celé pole závodníků a pak docela na konci se potácí poslední dva běžci, jistě že jejich je ten poslední. Teprve když spatří rozzlobeného vychovatele, přemůže se a vybojuje předposlední místo. Emilova čerstvě získaná reputace běžce je v háji. Jako by ho neúspěch opět utvrdil v názoru, že ze sportování nic dobrého nevzejde, hledá útěchu v chemii. Doufá, že už ho do běhání nikdo nikdy nutit nebude.

štafety

Běžci z Kučerova atletického oddílu si ale nedají pokoj, opakovaně ho zvou na společný trénink, nakonec je to jeho přemožitel Honza Krupička, kdo ho přemluví na sobotní trénink. Na hřišti u školy se jich sejde kolem patnácti, Emil skoro všechny už zná od vidění z internátu. Potají jim záviděl, když místo společné ranní rozcvičky, povinné pro všechny Mladé muže, vybíhali tito „atleti“ v teplácích do lesa. Určitě jen proto, aby se tím mohli vytahovat. Teď však zjišťuje, že to jsou docela normální kluci. Příští týden pojedou na středoškolské přebory, Kučera jim rozpočítává časy na patnáctistovku. Neodolá, pojede s nimi. Vždyť to už jsou „vopravdický“ závody.

S.K. Baťa

8. června 1941, Brno. Jako malé bodnutí do očí, německo-české pojmenování ulice: Fischergasse – Rybářská. Ještě si nezvykli, pro samé závody skoro na chvíli zapomněli, že je válka. Tady v Pisárkách se na stadionu Moravské Slavie koná 13. ročník běhu „O stříbrný věnec“ Lidových novin. Dopoledne proběhly vyřazovací soutěže a finále tyčky. Běhy přijdou na řadu až odpoledne. Na startu na 1500 m se sejde asi dvacet běžců, Emil zná pouze Krupičku. Jako jeden z mála nemá tretry, nechtě dělá čest firmě a poběží v baťovkách. Ohlídat si čelo závodu, nenechat se zamknout u mantinelu, ještě mu v uších zní poslední Kučerovy rady, když padne výstřel. Od té chvíle už vnímá jen dění na dráze. Později kamarádům odkývá, ano, byla to paráda, jak jste mi do každého kola zvonili budíkem a v posledním kole mávali talismanem, černou panenkou pro štěstí. Vymýšlí si, neviděl nic, neslyšel ani potlesk diváků, natož nějaký budík. První tři doběhli v téměř desetivteřinových rozestupech. V cílové rovince zůstal před ním jen Antonín Slavík, řečený Bafla, výpravčí z Židenic (4:12´2), druhý Zátopek v čase 4:22´3 nechal za sebou oddílového kolegu Krupičku (4:31´2).

Září 1941, nevlídno je v protektorátu. České hnutí odporu dělá nacistům těžkou hlavu. Válečné dodávky pro bojující Němce nejsou plněny v požadovaném množství a kvalitě. Množí se sabotáže, pušky selhávají, granáty vybuchují, kdy nemají. Von Neurath zklamal, bude třeba ho nahradit někým razantnějším. Zatím ve Zlíně postoupil Emil do vyšší průmyslovky. Těší se, že bude mít víc času na sport. Pracuje v továrně pět hodin a na dalších pět chodí do školy. Učení ale přibývá.

Heydrich

„Co se stane nějakému Rusovi nebo Čechovi, to mě ani dost nezajímá... Zdali tyto národy žijí v blahobytu nebo umírají hladem, to mě zajímá jen potud, pokud je potřebujeme jako otroky...“, tento citát dostatečně vystihuje postoj nacistického vedení a jeho následný postup. V sobotu 27. září přijíždí do Prahy Heydrich, odpoledne je zatčen generál Eliáš. Již v 19 hodin státní rozhlas odvysílal tuto do češtiny otrocky přeloženou zprávu:

„Říšský protektor v Čechách a na Moravě, říšský ministr svobodný pán von Neurath, považoval za nutné navrhnouti Vůdci, aby mu udělil delší dovolenou za účelem obnovení jeho otřeseného zdraví. Vůdce nemohl za těchto okolností nevyhověti žádosti říšského protektora a pověřil SS-Obergruppenführera a generála policie Reiharda Heydricha na dobu nemoci ministra von Neuratha výkonem funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě.“ Zatím to ještě nikoho moc nezajímá. Kluci v internátě se už těší na zimu. Atletice počasí nepřeje, všichni si chystají brusle a lyže, čekají, až zamrzne a půjdou hrát hokej. Běhat po sněhu považují za bláhovost, na Emilovy sportovní úspěchy se pomalu snáší prach. Párkrát si zatrénuje na silnici, tajně a za tmy, aby se mu ostatní nesmáli. Při návratu z tréninku ho chytne vánice, celý promrzlý potká Kučeru, ani nemá chuť ho pozdravit. Ten však sám začne: „Tak jak se těšíš na jaro, sejdeme se zase na dráze?“ Kývne, ale nevěří. Bojí se věřit. Přesto se ale na jaro těší.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 9715/9547×
Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků