logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co boty, mají si kde hrát?

Co boty, mají si kde hrát?

Na tuhle otázku nikdy není pozdě se ptát. Zvláště když vás ty boty nesly 30 dní po cestách a necestách kolem Islandu. Některé tazatele – a byli to všechno běžci – tato otázka nenechávala spát. A jelikož nechci být zodpovědný za jejich insomnii, odpovídám: Boty dobrý!

Jak už jsem někde zmínil, oběhnout Island byl z celého projektu ten nejsnadnější – a nutno říci, že také nejpříjemnější – úkol. Daleko náročnější byl boj o pozornost případných podporovatelů, sponzorů z řad výrobců sportovního vybavení. Po hodinách a hodinách proseděných na marných schůzkách tu s většími, tu s menšími manažery a manažírky, jsem si říkal, jaký jsem vlastně blbec, že jsem měl jít místo toho radši běhat. Bylo by to užitečnější. Většina těch lidí nechtěla a možná ani neuměla uvažovat mimo rámec dobře vyjetých kolejí, do kterých rozhodně nezapadal nějaký chachar z malého města se svým smělým plánem. Ale jako ten, co se topí a sápe se po každém plovoucím stéble v naději, že to pomůže, jsem i já naposledy sápnul uprostřed vln rychle tekoucí řeky po malém stéblu. No sápnul, byl to takový jeden rychlý telefonát. „Nevěřím tomu, že by to nezajímalo velký hráče! Ale kdyby byl nějaký problém, dej vědět, Mizuno bude stát na tvé straně.“ pravil onen hodný pán u druhého aparátu. A opravdu: nezajímalo, dal vědět, stálo. Tak se stalo, že necelých 48 hodin před odjezdem mi od Mizuna přišel velký balík napěchovaný běžeckými botami, které se už těšily na to, jak pošmirglují na islandském asfaltu i štěrku. A Mizuno se tak stalo prvním a jediným výrobcem sportovního vybavení, který projekt oběhnutí Islandu stylem 30 maratonů za 30 dnů podpořil.

Na ostrov putují tři páry: Wave Ultima 4, Wave Cabrakan 4 a Wave Evo Cursoris. Krásné, nové, ušlechtilé stroje! Speciály na běh po silnicích, na běh v terénu a minimalistické vychytávky z kolekce pro rok 2013.

Ultima 4 je parádní bota pro objemové běhání po asfaltu. O odpružení se stará mechanická střední část podešve ve tvaru vlny. Obligátní zpevňující podkovu v patní části doplňuje prodyšný svršek, který nevětrá ani moc, ani málo, takže si poradil se zpocenou nohou i v chladnějších podmínkách.

Cabrakan 4 je oku lahodící krasavec do terénu. Vlnovitá mezipodešev má v této botě hned dvě vrstvy a probíhá po celé délce chodidla. Svršek boty má vodoodpudivou úpravu, takže se Cabrakan pro výpravu na Island opravdu hodil. Ona ani silnice není na tomto ostrově zárukou, že se vlastně nebudete pohybovat v terénu. Někdy je obalovaný štěrk tvořící vozovku natolik hrubý, že je krosová obuv zcela na místě. Nehledě na skutečnost, že ani hlavní silnice Number 1 nemá slušivý asfaltový kabátek po celé své délce. Speciální složení podešve navíc zabraňuje prokluzování na mokrém povrchu.

Evo Cursoris jsou krásné, černo-oranžové botky, které zaujmou na první pohled. Přiznám se, že jsem ještě ani nezjistil, co jsou zač, a už jsem je měl na noze a chodil v nich. Opravdu velké labůžo. Ani váš pradědeček nemá svoje důchodcovské papuče tak pohodlné a měkké. Evo Cursoris se mi nechtělo vyzouvat ani doma, ani venku. Jedny z mála bot, ve kterých uběhnete desítky kilometrů na jeden zátah a nemáte chuť se zout a odkopnout je někam velmi daleko. Naopak, nesundáte je ani potom! Nemají žádné speciální odpružení, vyztužení nebo podepření. Celý svršek je naprosto bez výztuh, z příjemného, prodyšného materiálu. V přední části je bota rozšířená, takže umožňuje prstům volný a svobodný pohyb. Navíc nemá výškový rozdíl mezi špičkou a patní částí, čímž jen naplňuje další kritéria dnes tak moderních a protěžovaných „minimalistických“ bot.

Moje běžecká strategie spočívala v tom, každý den běžet v jiných botách a nenechat tak chodidlo chvíli v klidu. Každá obuv má svá specifika, je v jiných místech tužší, v jiných měkčí, někde širší, někde užší a, jak víme všichni už od základní školy, změna je život. Vzhledem k terénu a povětrnostním podmínkám je jasné, že nejvíce se ke slovu dostaly Ultimy. Uběhly celkem 17 maratonů z třicetidenní anabáze. Cabrakany udělaly svůj kus poctivé práce na 8,5 maratonských délkách. Evo Cursoris na 4,5.

Zpočátku jsem na denní bázi střídal Ultimy s Cabrakany a Evo Cursoris nosil zbytek každého dne. Pak přišly experimenty s měněním obuvi po půlmaratonu. A osvědčovalo se to. Brzo tak přešly i minimalistické boty do tréninkové fáze. S postupující únavou a rychlým navyknutím na Evo Cursoris nohy nedaly jinak, než že v nich poběží celý maraton. A zbytek dne v nich navíc budou odpočívat. Jediné, co bychom mohli u minimalistických bot považovat za svého druhu nevýhodu, je jejich tenčí podrážka (která ale zase tvoří jednu ze základních charakteristik minimalistické obuvi). Mohla by rychleji ubývat a na závodech tudíž mít trochu menší životnost než boty klasické. Nevím, možná to u některých minimusek platí. Moje Cursoris ale za sebou mají necelých pět maratonů a jsou stále v plné formě. S největší pravděpodobností by vydržely zátěž ještě jednou takovou. A to se už vlastně svou výdrží dostávají na úroveň tradiční běžecké obuvi.

INTERNET: www.mizuno.cz

I takhle vypadá povrch slavné silnice č. 1. Má bledá tvář říká: „Ach jo!“
I takhle vypadá povrch slavné silnice č. 1. Má bledá tvář říká: „Ach jo!“

Wave Ultima 4
Wave Ultima 4.

Wave Ultima 4 uprostřed černého písku
Wave Ultima 4 uprostřed černého písku.

Wave Evo Cursoris jsem obouval stále častěji
Wave Evo Cursoris jsem obouval stále častěji.

Wave Cabrakan 4 pro ně na poněkud netypické silnici
Wave Cabrakan 4 pro ně na poněkud netypické silnici.

Wave Evo Cursoris – po celodenní dřině, a stejně jsem je nezahodil
Wave Evo Cursoris – po celodenní dřině, a stejně jsem je nezahodil! :)

Wave Evo Cursoris mne nesly až do úspěšného konce
Wave Evo Cursoris mne nesly až do úspěšného konce.

René Kujan foto
  • přečteno: 16223/15779×
Co boty, mají si kde hrát? Co boty, mají si kde hrát? Co boty, mají si kde hrát? Co boty, mají si kde hrát? Co boty, mají si kde hrát? Co boty, mají si kde hrát?

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků