logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

První setkání Emila Zatopka s Alim

První setkání Emila Zatopka s Alim

Přelom let 1941/42. Zlomový rok války, Wehrmacht mrzne před Moskvou. V celém protektorátu se stupňuje válečné úsilí, ve Zlíně Baťa chrlí boty pro říši, o Kopřivnickou Tatru, kde pracuje Emilův otec, se zase zajímá sám Führer. Dokonce se setká s šéfem podniku Hansem Ledwinkou nad konstrukcí Tatry 77.

Hitler a Ledwinka

V Čechách začíná krutá zima, zprvu holomrazy až ke dvaceti stupňům, pak sněhová kalamita, silnice zaváté, železniční doprava vázne, je vyhlášena pracovní povinnost na odklízení sněhu. V rámci „zimní válečné pomoci“ pro armádu se sbírají kožešiny, teplé šatstvo, kožichy. Na Staroměstském náměstí vyrostl při této příležitosti pomník s říšskou orlicí, který měl upomínat na heslo sbírky stanovené samotným Adolfem Hitlerem: „Nikdo nesmí hladovět ani mrznout!" Čechů se to ale zjevně netýká.

Ve městech vyrůstají sněhové sochy. Stánkaři na Senovážném náměstí, aby předvedli svou loajalitu novému režimu a říši, uplácali ze sněhu „vítězný tank“. Orgán protektorátního hnutí „Radosti ze života“, česká obdoba Kraft durch Freude se stará o volný čas pracujících. Celý národ se učí lyžovat, je vyhlášena akce „Kluziště do každé obce“. Kdo by v takovém počasí pomýšlel na běhání.

sněhový tank na Senovážném náměstí

Emila celé to zimní bláznění moc nebere, ale kluci z třetího internátu, ze světnice číslo 19, kam se už skoro nastěhoval, jsou samí sportovci. Nemluví o ničem jiném, jejich řeči o lyžování a hokeji mu pomalu už lezou krkem. V novinách mu ukázali fotografii z pražské Stromovky, kde se dostal do módy skijöring, jízda na lyžích v závěsu za koněm. Co je mu po tom, koně on nemá. Někdy má chuť jim pořádně vynadat, ale ani to se nedá, přísný režim na světnici nařizuje kačku za každou sprosťárnu. Vše se eviduje. Jednou se neudrží, položí peníze na stůl a řekne si to své. Stálá zima na světnicích mu bere sílu, ani nápad jít se trápit do nevytopené tělocvičny. Silnice jsou zaváté, měli by ho za blázna, kdyby teď zkoušel běhat. Až jednou se všichni domluví, každý nakrade nějaké to dřevo, na světnici si zřídí saunu a užijí si trochu tepla. Vše dobře dopadne, nikdo je nenahlásí. Za takové počínání je totiž v protektorátu trest smrti. Zbytek zimy tráví v laboratořích, sžívá se s chemií, pod vedením ing. Lebedy pracuje ve skupině na vývoji celofánu. Sníh bude ležet skoro až do května.

Předposlední květnová neděle, opět tradiční Jarní běh Zlínem, tentokrát se už nepokouší simulovat. Doběhne první časem 4“08´9, k vlastnímu překvapení se oproti loňsku zlepšil o více než patnáct vteřin. Jedním z Emilových soupeřů v tomto běhu byl i budoucí spisovatel Ludvík Vaculík: „To museli všichni, kdož nebyli marodi, běžet, běžel jsem i já. Dopadlo to dobře, proběhl jsem se, docela by se mi to líbilo, kdyby všude okolo ulice nestáli lidé dívající se, jak člověk funí a jak po 1400 m u cíle těžko motá nohama. Bylo nás osm set, všichni běželi najednou, hned u startu někdo sklouzl a asi šest nás spadlo přes něj. Po závodě jsem zjistil, že mám obě kolena odřítá, uznal jsem za vhodné jít do ošetřovny.“ Možná nebýt toho nešťastného pádu, mohlo být o atleta více. Týden poté českoslovenští parašutisté rotmistr Jozef Gabčík a rotný Karel Svoboda spáchají atentát na zastupujícího říšského protektora.

Celou zemí zmítá vlna dosud nepředstavitelných represálií. Stanné právo. Rozjíždí se policejní vyšetřování naprosto nevídaného rozsahu. Na dopadení pachatelů je vypsána odměna ve výši dvou miliónů říšských marek. Každý muž starší patnácti let se musí policejně hlásit. Všech sedm tisíc lékařů v zemi musí písemně potvrdit, že neošetřili muže se zraněním oka a krku, které měl atentátník Kubiš. Protože parašutisté měli falešné průkazy s brněnským razítkem, musí být všechny legitimace v Brně během 48 hodin pod nejpřísnějším dozorem obnoveny. Předměty doličné z místa atentátu jsou vystaveny v největším obchodě v Praze na Václavském náměstí. Je jím prodejna firmy Baťa Zlín.

Baťa na Václaváku

Sportoviště jsou jedním z mála míst, kam těžko proniká dusivá atmosféra heydrichiády. Zde neplatí zákaz shromažďování, tady se může mluvit i křičet po česku, proto sport přitahuje. Průmyslová kolej chystá atletické utkání s internáty Mladých mužů. Na dlouhé tratě nemají zastoupení, tam se nikdo nikdy moc nehrne, zajdou tedy s prosíkem za Emilem. „Přece nás nenecháš na holičkách!“ Ani ho nemusí dlouho přemlouvat, i když o své momentální formě nemá valné mínění. „Byla to tenkrát ode mne slabost“, vzpomene později. Kdyby se dokázal loudat, měl by jednou provždy pokoj. Ale on je svědomitý, smysl pro celek v něm vyburcuje to nejlepší, zvítězí na obou tratích. Patnáctistovku uběhne za 4:35, tři kilometry v čase devět a půl minuty. Ještě mu všichni blahopřejí, když za ním někdo přiběhne: „Emile honem, chce tě vidět Haluza!“ Nemůže věřit, vždyť v každých novinách se pravidelně dočítá o úspěších našeho nejlepšího vytrvalce. Ani nestačí vykoktat „Proč?“, a už ho vlečou přes celý stadion. Stojí před vysokým, usměvavým světlovlasým chlápkem. Doktor Haluza, ale všichni mu říkají Ali. Takový ten typ, po kterém se můžou holky zbláznit. „To bylo dobré, běháš už dlouho?“ Emil je ještě celý zadýchaný, zmůže se jen na nezřetelnou odpověď. „Přijď zítra na stadion, můžeme trénovat spolu.“ Bez rozmýšlení kývne. Nemůže dospat, zítra bude na hřišti první.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 14064/13626×, 2 komentáře
První setkání Emila Zatopka s Alim První setkání Emila Zatopka s Alim První setkání Emila Zatopka s Alim

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 22. 11. 2012 8.28 hod. | 78.102.206.x
Pravdu máš, "páchání" se v češtině pojí s jevy veskrze negativními, nechal jsem se při psaní zlákat ustáleným slovním spojením.

AlešČ | 21. 11. 2012 10.38 hod. | 89.177.103.xx
Pěkný článek, perfektně vykresluje atmosféru.
Jen si neodpustím jednu hnidopišskou poznámku. Jsem s tím už skoro trapný, ale upozorňuji na to všude: Gabčík s Kubišem atentát spáchali pouze z pohledu Němců a protektorátního režimu, z našeho vlasteneckého pohledu ho provedli či vykonali. Spáchat můžete pouze zločin. (Předpokládám, že se na to díváte stejně jako já z českého pohledu :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků