logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zdravé Chebsko! Proč zrovna Chebsko by mělo být zdravé?

Zdravé Chebsko! Proč zrovna Chebsko by mělo být zdravé?

A proč ne? Má k tomu ty nejlepší podmínky: je odtržené od světa, nikoho nezajímá, co bylo možné za komunistického režimu v tomto kraji zničit – bylo zničeno, není tady zhola nic, co by se dalo ještě ukrást. Zkrátka ideální stav pro to, začít nepozorovaně budovat nové Chebsko.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. NE občanské neposlušnosti. ANO občanské slušnosti

Ideální podmínky zde jsou i z pohledu lidského potenciálu – nikde jsem nepoznal tolik zapálených lidí, kteří chtějí něco dělat, dělat pro společnou komunitu, dělat pro ostatní lidi.

Ideální stav i z hlediska historie – Chebsko bylo vždy místem, kde vznikaly a odkud prýštily myšlenky navádějící na cestu sounáležitosti člověka s člověkem, člověka s přírodou. Podíváme-li se do starých kronik, zjistíme, že Chebsko bylo vždy místem, které bylo na počátku dohod mezi sousedícími státy. Že Chebsko vždy bylo takovým malým Lichtenštejnskem či Monakem (a nesmějte se, v době před rokem 1945 bylo i ekonomicky velmi silnou enklávou, proto taky dostalo v době vlády komunistů tak na kokos).

NE občanské neposlušnosti. ANO občanské slušnosti

„Jaké si to uděláme – takové to budeme mít. Jak si život zařídíme – tak budeme žít!" To nejsou volební hesla, to je realita života. Většina, a možná všechny světové revoluce, začínaly občanskou neposlušností – vzpourou proti starým pořádkům, v mnoha případech ale spíše proti nepořádkům až neřádstvům. Jaký div, když je pak postihl stejný osud.

Zdravé Chebsko osobně chápu a vidím jako iniciativu lidí, kteří mají hluboko uvnitř sebe zakódovánu SLUŠNOST a LIDSKOST. To je TO, co mě osobně na celém Zdravém Chebsku nejvíce oslovuje.

Obecně lidé nadávají, že to a to nefunguje, že ten krade, že ten nedělá, co má. Rodiče před dětmi říkají o jejich učitelích: „To je v.., to je k…, pak si letí na ně do školy stěžovat řediteli a doma si pak honí brka, jak tam všechny seřvali a postavili do latě. Jaksi jim nedochází, že se pak nemohou divit, že učitelé nemají, když jsou to všechno jen „neschopní blbové“, u dětí žádnou autoritu.

Politici bez rozdílu jsou pak občany napříč politickým spektrem hodnoceni stejně. Oranžoví křičí: „My nic, my si myjeme ruce, za to můžou modří a černí“. Modří a černí křičí: „To není žádná pravda, za všechno můžou oranžoví a rudí“. Taky si honí brka, bohužel ale na úkor nás všech. A i kdyby přišla jakákoliv strana s nějakým dobrým a věcným řešením, jak rozmotat to klubko problémů, které společnými silami za 23 let umotaly, tak ji stejně ty ostatní nevyslyší, protože by jí tím přihrály body.

Za Zdravým Chebskem vidím možnost, jak alespoň tady u nás začít s něčím, co dává naději, že se ti, co mají chuť a odvahu ve vší slušnosti přiložit ruku ke společnému dílu, co by si raději usekli prst, než by ukazovali na druhé, co nejdříve nenastavují dlaně a nečekají na přílet pečených holoubat s otevřenou pusou, řeknou: „Ať si ostatní myslí, co chtějí, proč to dělám, co z toho mám, já do toho vběhnu pěkně po hlavě a teprve v běhu budu přemýšlet, co že jsem to zase vyved´!"

O Zdravém Chebsku přemýšlím v dobrém a určitě podpořím svými silami vše, co budu schopen, i proto, že cítím vůči Chebu závazek. Závazek, který jsem zpečetil rytířským slibem, když jsem byl při svém prvním oběhu České republiky v roce 2000 pasován na chebském náměstí dne 17. května na rytíře.

Někomu to může připadat směšné či dětinské, vždyť to bylo jen jako, já však tyhle věci, možná proto, že jsem zůstal po celý život v duši dítětem, nepovažuji jen za atrakci pro přihlížející. A stejně jako když jsem v rámci Světových běhů míru v letech 1993 a 1995 vyhlašoval „Květy míru“, mi vždy připadalo normální dát těmto věcem obsah, aby po nich nezůstaly jen prázdné, nicneříkající desky na zdech.

doběh do Chebu 17. května 2000

Když jsem se začetl do článku, který vyšel v „Chebsku" dne 24. května 2000, a kde je popisováno i mé pasování na rytíře, musel jsem se usmát, když jsem si přečetl, že právě zde jsem na jednu z otázek odpověděl: „V budoucnu bych si chtěl otevřít soukromou běžeckou školu a připravovat v ní zájemce o atletiku a běh především“. Na tuhle odpověď jsem v průběhu dalších let docela zapomněl, ale jak vidno, ona nezapomněla na mě, takže už skoro 4 roky Běžecká škola Miloše Škorpila funguje, počet jejích žáků roste a kromě toho, že se v ní učí lidé běhat, je prostorem pro všechny, kteří smýšlí jinak, kteří jsou jiní, a kteří si skrze ostatní žáky chodící na Běžeckou školu uvědomují stále silněji, že „Být odlišný je normální“!

Jak tak na to koukám, tak brzo bude nahlíženo na Chebsko jako na prostor, kde žijí lidé, kteří bez ohledu na to, zda tu žijí odjakživa nebo je sem osud přivál Bůh ví odkud, jsou odlišní a skrze svou odlišnost mohou nabídnout druhým jeden druhého, co umí, oč se chtějí podělit, neboť jen tak je to správné a tak to má byť:), abych to své zamyšlení trošku odlehčil, i když vše, co jsem výše napsal, beru naprosto vážně a jsem moc rád, že jsem ho mohl napsat a že mě k jeho napsání iniciovalo Zdravé Chebsko.

Miloš Škorpil foto
Zdravé Chebsko! Proč zrovna Chebsko by mělo být zdravé?

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Danuše | 23. 11. 2012 7.34 hod. | 90.176.137.xxx
Moc krásný článek.Titul rytíře ti náleží právem o tom není pochyb :)
Pro mě je velká čest,že se přátelím právě s rytířem.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků