logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jsem pořád v jednom kole ráda, říká osmdesátiletá jogínka

Jsem pořád v jednom kole ráda, říká osmdesátiletá jogínka

Považuji za krajně osvěžující čest zdržovat se v blízkosti lidí, kteří se neděsí letopočtem ve svém rodném listě a prostě žijí. Zářným příkladem toho je humpolecká cvičitelka jógy Eva Kubíčková. Věk pro ni znamená pouhé číslo.

„Dobrá, klidně přijeďte, ale mám jednu podmínku. Nebudete ze mě dělat nějakého exota," pravila skromně při domlouvání rozhovoru nestárnoucí humpolecká lékařka a jogínka Eva Kubíčková.
To bych si ani nedovolil. V případě této osmdesátileté dámy je každodenní mnohahodinové cvičení, pětadvacetikilometrové výšlapy do přírody či zimní běh na lyžích zcela pochopitelný. A kdyby jen to.

Jakmile se s ní zapovídáte, což se stane velice snadno, náhle máte pocit, jako by právě vylezlo sluníčko.

Okolo jógy se točí řada pověr. Čím doopravdy je?

Spousta lidí má za to, že se jedná o cvičení, případně o jakousi meditaci. Jóga obsahuje i takzvaných osm stupňů k dokonalosti, jejichž pomocí kultivujete svoji osobnost. To už samozřejmě není o tom, jednou za čas si zacvičit. Tady už se bavíme o životním stylu.

Co to obnáší?

Jednak musíte cvičit pravidelně, protože se neustále zdokonalujete. V případě jógy je to řízený pohyb, který musíte vždycky cítit. A také si uvědomovat, jaký má na vás vliv.

Pro koho se jóga hodí?

Pustit se do ní může vlastně kdokoliv, od dětí až po starce. Cvičit ji mohou i tělesně postižení, kupříkladu vozíčkáři. Řada rozcvičovacích technik se ostatně hojně používá i v lázních.

Dobře, jak s ní ale co možná nejlépe začít?

Možností je více. Rozhodně nedoporučuji koupit si kdovíjakou příručku a podle ní to zkoušet. Hrozně důležitý je plný jógový dech, kdy nadechujete břicho, hrudník a podklíčkovou krajinu. Což se posléze používá při každém cvičení. S tím nejlépe poradí lektoři.

Jak jste se k józe přiklonila vy?

Dostala jsem se k tomu před devětadvaceti roky právě tak, že jsem v antikvariátu objevila příručku a zpočátku jsem to cvičila jako prostná. Což samozřejmě nefungovalo. A já jsem cítila, že tomu něco chybí. Pak jsem objevila knížku Jóga očima lékařů, to byla tenkrát velká věc. Za předchozího režimu byla jóga tabu. Podepsaný pod tím byl docent Votava, tak jsem se za tímto osobitým pánem vydala a domluvili jsme si první kurz. Nakonec jich mám osm, dokonce i jeden mezinárodní. A to tenkrát byla doopravdy velká zabíračka.

V čem spočívá jedinečnost jógy?

Díky správnému přístupu můžete ovlivňovat i své vegetativní nervy. To znamená takové, které neovládáte svým vědomím.

Uveďte příklad.

Nechá se takto snížit krevní tlak, případně zpomalit srdeční akci. A existují i dechové mantry, kdy polohou rukou řídíte svůj dech.

Je o cvičení zájem?

V Humpolci docela ano. Otevřela jsem i středeční odpolední kurz pro začátečníky. Beru jej jako určitou „ochutnávku" pro ty nerozhodnuté. S nimi cvičím od pěti hodin do tři čtvrtě na sedm, od sedmi do devíti pak s pokročilými.

Čtyři hodiny? To musí být náročné i pro vás.

Zkraje jsem se toho také bála, ale nedělá mi to naštěstí nic. K tomu mám ještě nějaké cvičení v Praze.

Hodně se mluví o meditačních účincích. Jak je to s nimi ve skutečnosti?

Pokud si někdo myslí, že si sedne, skříží nohy a začne meditovat, je na omylu. Může trvat roky, než se naučí jenom správně dýchat. Docílit stavu bez myšlenek není jen otázkou sedu se sepjatýma rukama.

Čím to, že jogíni bývají i v pokročilejším věku stále tak plni života?

Laicky řečeno, jóga člověka „srovnává“, a to po všech stránkách. Jogíni se více zajímají o svoje okolí, čtou, vzdělávají se.

Jak vás tak poslouchám, vy musíte být celý den v jednom kole.

Já jsem v jednom kole ráda! Ráno se hezky uvedu do bdělého stavu Pozdravem slunci, pak vletím pod studenou sprchu… A i když zrovna nemám žádné povinnosti, dopřeju si bez ohledu na počasí pětikilometrovou kondiční vycházku, kterou musím zvládnout do tři čtvrtě hodiny. Před sedmi roky jsem založila bruslení pro seniory. To je vám báječná věc. Jednu hodinu týdně máme zamluvené kluziště, díky pochopení správce zimního stadionu platíme symbolickou dvacetikorunu. Pořád ještě jezdím po lesích na kole, chodím na výlety, v zimě běhám na lyžích. Na sjezdovky už se ale raději moc nehrnu. A když už, povykují na mě, že jezdím elegantně, ale pomalu.

Návod na svěžest tedy zní, nesednout si?

Jednak to, ale zároveň nesmí ochabnout ani mysl. I proto ráda vyhledávám společnost mladších lidí. Spousta mých vrstevníků vás zahrne stesky nad svými trampotami, a to pro mě není. Zatím cítím, že mladým nedělá problémy se o čemkoliv se mnou bavit.

Jestli to není tím, že myšlenkově jste na tom stejně jako oni.

Já to asi mám celé trochu posunuté. Svoji soukromou zubařskou praxi jsem založila v šedesáti letech. Bylo to tvrdé. Dva roky jsem neměla den dovolené, musela jsem zaplatit počáteční vklad. Když mi pak zemřel muž, v sedmdesáti jsem si řekla, že přece u toho zubařského křesla neskonám. Tehdy jsem to zabalila a od té doby jsem hodně cestovala.

Na válení se po pláži ale nevypadáte.

To by mě ani nebavilo. Domluvilo se nás třeba pět a vydali jsme se na Nový Zéland. Celé to bylo tak trochu naslepo… Vtipné to bylo už na letišti v Hongkongu. Ale za tu zábavu to stálo.

Vzpomeňme ale ještě na vaši práci. Dělat zubařinu v Humpolci musela být vzhledem k tamnímu zoufalému nedostatku těchto odborníků hotová paráda?

Něco vám řeknu. Otevřeně. Strašně se to změnilo. Zubaři, právě proto, že je jich tady tak málo, mají rychle „vyděláno“, takže v pátek v poledne není v některých ordinacích ani noha. Což mě mrzí, z pohledu pacienta je to špatně.

Ani vy se ale netajíte tím, že původně jste vrtat zuby nechtěla.

To je pravda. Původně jsem studovala klasickou medicínu, jenže poté několik z nás na stomatologii jednoduše „převeleli“. Když už ale něco dělám, musí to vypadat. To, že jde dneska etika stranou a řadě zdravotnických oborů vládne tvrdý byznys, je věc druhá.

Raději honem k veselejším otázkám. V době nedávno minulé jste se stala televizní hvězdou. Užila jste si VIP Prostřeno?

Naďu Urbánkovou jsem chodila poslouchat ještě v Praze do divadla Semafor. Když pak nedávno potřebovala zpestření pro svůj kuchařský díl, někdo se jí o mně zmínil. Ale mně se to líbilo. Její hosté byli fajn, zejména pak pan Kerndl. Dokonce mi daroval víno.

Jaké to bylo, cvičit v televizi?

Já už jsem tam jednou byla. Přišli nás natáčet na jeden kurz, a já jsem se jim asi vešla nejlépe do hledáčku. (smích)

Poznala jste odvysílání dotyčného kulinářského pořadu na zájmu o jógu?

Stoprocentně. Tohle je znát vždycky. Noví lidé mi přišli.

Nechá se říci, že se jóga proplétá celým vaším životem?

Úplně celým ne. Ale obohatila mě. Na těch kurzech jsem třeba přišla k vegetariánství.

V čem vás obohacuje to, že nejíte maso?

Vyvařovali nám tenkrát moc dobrá jídla. K tomuhle rozhodnutí ale musí člověk dospět sám. Také jsem maso jedla, až jsem se takhle jednou posadila nad guláš a zjistila jsem, že to vlastně jíst nechci.

Jako lékařka ale přece význam masa nepopřete?

Já jím ryby, občas i kousek kuřete. Vyhýbám se ale vepřovému. Až se mě známí začali ptát, jestli jsem muslimka nebo židovka… Tak jim říkám, vyberte si.

Takřka neustále se tváříte příjemně. To musí být velký dar.

Schválně se podívejte, když jdete po městě, jak se na sebe lidé tváří. Na tom se pozná hodně. Já, když někoho pozdravím, věnuji mu úsměv. A zjistila jsem, že už si na to spousta lidí zvykla a opětují mi to úplně stejně. No, řekněte, není pak na světě hned veseleji?

Eva Kubíčková oslavila z jara osmdesátku rodinným výletem do Želiva. A bylo jí do skoku. V rámci oslavy se vyřádila na trampolíně
Eva Kubíčková oslavila z jara osmdesátku rodinným výletem do Želiva. A bylo jí do skoku. V rámci oslavy se vyřádila na trampolíně. Foto: archiv rodiny Kubíčkovy

Vybavení pracovny Evy Kubíčkové o lecčems vypovídá. Nechybí v ní počítač s internetovým připojením, to aby si mohla pohodlně stáhnout poštu, prostě být ve spojení se světem. Jako věšák zdaleka neslouží ani vedle stojící rotoped
Vybavení pracovny Evy Kubíčkové o lecčems vypovídá. Nechybí v ní počítač s internetovým připojením, to aby si mohla pohodlně stáhnout poštu, prostě být ve spojení se světem. Jako věšák zdaleka neslouží ani vedle stojící rotoped. Foto: Michal Vítů

INFOBLOK:

MUDR. Eva Kubíčková

 • 80 let, pochází z Prahy
 • v Humpolci žije a pracuje padesát let
 • dlouholetá zubní lékařka, cvičitelka jógy
 • propagátorka zdravého životního stylu
 • vymýšlí „rozhýbávací" akce pro dříve narozené
 • sama žije aktivně, cestovat po světě začala v sedmdesáti letech

Rozhovor vyšel v týdeníku 5+2 dny – Pelhřimovsko, přetiskujeme jej se svolením autora.

Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 13704/13275×
Jsem pořád v jednom kole ráda, říká osmdesátiletá jogínka

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (23 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků