logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

ZÁTOPEK: 1500 METRŮ ZA 4:01 MINUTY

ZÁTOPEK: 1500 METRŮ ZA 4:01 MINUTY

„Každý Němec musí ještě za tisíc let vyslovovat slovo Stalingrad s posvátnou hrůzou a připomínat si, že tam Německo přece jen položilo základ ke konečnému vítězství.

Vždy existovali odvážní muži, kteří se obětovali,aby pro ostatní dosáhli něčeho většího.I když zbude jen hrstka, dokud bude stát jediný Němec, Rus ví, že není dobojováno.“

Herman Göring 30.ledna 1943

Ve svém projevu tlustý Göring velkohubě překrucuje skutečnost. Pravda, zdaleka ještě není dobojováno, ale pokud bylo v jedné z největších a nejkrvavějších bitev v lidské historii cosi položeno, tak to rozhodně nebyl základ německého vítězství. Tři čtvrtě milionu padlých a téměř sto tisíc zajatých. Stalingrad je zlomovým momentem na východní frontě, karta se definitivně obrací a německá vojska dosud postupující do nitra Sovětského svazu se dávají na ústup. Odtud je Rusové poženou až do Berlína.

V protektorátu Čechy a Morava už málokdo skutečně věří v Hitlerovo vítězství. Aktivuje se odboj, množí se sabotáže, vznikají partyzánské oddíly. Současně ale sílí vlna represí, zatýkání a poprav. Pankrácká sekyrárna jede naplno a na Kobyliské střelnici neutichají výstřely.

Emil stráví zimu na silnici mezi Zlínem a Malenovicemi. Pravá „ruská zima" sportu nepřeje, ale tady je jedna z mála prohrnutých cest, kde může běhat. Nejčastěji sám, ale občas přemluví kamarády. Ženou se úprkem, aby stihli dorazit do zákazu vycházení, lekají dělníky vracející se z odpolední směny. „Partyzáni“, ozve se za nimi poplašeně, možná je to v legraci, ale raději zrychlí a zmizí ve tmě. Nemůžou se dočkat jara.

Emil přilnul ke sportu. Nejde mu jen o zábavu, vidí svá zlepšení za poslední rok. Navíc tu hledá svobodu a únik z práce, kterou začal opravdu nenávidět. Na zledovatělou silnici za ním nemohou ani okupanti, ani pracovní referenti od Bati. Ještě pořád dělá na křemičitanech. Má jedno z nejnezdravějších zaměstnání, trénuje více než ostatní a přesto stačí požádat o volno na závody a hned na něj koukají jako na ulejváka.

Ve vlastním volnu si ordinuje dřiny, kolik jen snese a oni ho podezřívají, že se snaží vyvléci z práce, která je ale mnohem lehčí než trénink. Přitom ještě neskrývají povýšené pohrdání, se kterým nahlíží na jeho počínání. Tak proč mu všichni tleskali, když se při běhu „Napříč Vítkovicemi" statečně bil se Šalém. Odtáhl celý závod a vítězství ztratil až v závěru. Proč ho plácali po ramenou za čtvrté místo na protektorátním mistrovství? Na 1500 m byl čtvrtý časem 4:07,4 za Šalém, Fučíkovským a Dolenským. Cítí bezpráví a radost mu kazí dosud nepoznaná hořkost.

MR 1943, Šalé uprostřed, za ním Emil
MR 1943, Šalé uprostřed, za ním Emil

Vzpomíná, jak přivedl do varu celý stadion ve Zlíně. Při Národních štafetách na 4 x 1500 počítali jako domácí s jistým vítězstvím, ale hned na prvním úseku ztratil Zelenka, co se dalo. Kubát sice doběhl na druhém místě, ale se ztrátou dobrých sto metrů. Celé NSK Praha se už radovalo z vítězství, když trenér posílal na třetí úsek Nováka: „To už nedožene! Ať mu sebereš chuť, šlápni do toho hned od začátku!" Křičel a mával při tom Emilovi rukama téměř před obličejem. Novák se zařídil podle rady trenéra a v prvním kole Emil nestáhl ani metr, na konci druhého kola je však už dělilo „jen" šedesát metrů. Ve třetím ho Emil dohnal. Publikum burácelo nadšením, když mu ve čtvrtém kole nadělil třicet metrů. Šalé ani nemusel sáhnout po svém pověstném raketovém spurtu a dovedl zlínskou štafetu k vítězství, navíc v novém rekordu.

Je mu jedenadvacet a stejně si připadá jako malý kluk, když na podzim opět žádá o volno na tradiční utkání Čechy a Morava. Ještě na startu cítí ponížení, vidí povýšenou grimasu referenta, který mu nakonec volno se shovívavostí milostpána udělil. Moravu spolu s ním na 1500 m reprezentuje ještě Liepold z Brna a samozřejmě kdo jiný, než favorizovaný Šalé.

„Hele, jak se na nás chystají“, Emil ani příliš nevnímá Šalého, všechno je mu jedno. „Šak ať se chystají, na mě to není“, dělá si tretrou důlek do dráhy. Dolenský, Fučíkovský a Čevona se domluvili. Od startu nasadí rychlé tempo, Šalého utahají a nezbude mu síla na finiš. Plán se zdál vycházet, Šalé ztratil odvahu a nezbyly mu síly na stíhání, poslední dvoustovka a Pražáci si to spokojeně šlapou do cíle. Jen Zátopek se nesmířil hned v prvním kole s porážkou, pustil se do stíhání. Teď je čtvrtý a očekává finiš, jenže ti tři už své síly vyčerpali a k ničemu se nemají. „Jsou zralí“, napadne Emila, nejdříve předběhne Čevonu, pak přeřadí na nejvyšší rychlost. Tři roky prohrával, teď se prožene kolem zbývajících dvou, ještě zaregistruje křik z překvapených tribun a protrhne cílovou pásku. Poprvé vyhrál pořádný závod. V nočním rychlíku zahlédne své jméno v novinovém titulku, plátek si koupí a zbytek cesty domů nemůže usnout. Před očima mu tančí velká písmena: ZÁTOPEK: 1500 METRŮ ZA 4:01 MIN

Václav Čevona

Václav Čevona se stal v běhu na 1500m pětinásobným šampionem Československa. Překonal dvanáct republikových běžeckých rekordů a po Zátopkovi byl naším nejlepším poválečným atletem. S Čevonou se Emil ještě setká na olympiádě v Londýně. Zatímco on se vrátí s dvěma medailemi, Čevonovi jen těsně unikne bronz na 1500m

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 11920/11474×, 3 komentáře
ZÁTOPEK: 1500 METRŮ ZA 4:01 MINUTY

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jitka | 12. 12. 2012 19.23 hod. | 82.100.31.x
Přidávám se k Honzovi, pěkné čtivé články. Díky za ně.

dav | 12. 12. 2012 11.20 hod. | 78.102.206.xx
Honzo, moc díky!

12honzade | 12. 12. 2012 10.14 hod. | 195.113.13.xx
Davide, moc hezky a ctivy.. pokazde se tesim s dalsiho dilu.. DIKY! 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků