logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

TravnýTrek (1. ročník) – Morava běhá!

TravnýTrek (1. ročník) – Morava běhá!

V obci Morávka prakticky na trati proslulé Beskydské sedmičky se o uplynulém víkendu konal v rámci akce Festival sněhu první ročník závodu TravnýTrek. Jednalo se o 13 km dlouhý terénní závod s převýšením okolo 700 výškových metrů. Nakonec byl závod kvůli povětrnostním podmínkám o něco delší s o něco málo menším převýšením, ale i tak to byl výborný sportovní počin.

Nu, abych ale začal od Adama: na Moravu mě pozval můj kamarád Michal Krištof, který bydlí kousek od Valašského Meziříčí a se kterým jsem se seznámil v Hradci Králové, kde studuje na vojenského záchranáře. Tímto bych mu rád také poděkoval za to, jak se o mě po celý víkend staral málem jako o vlastního. Chceme spolu běžet příští rok B7, a tak jsme si řekli, že by bylo vhodné se v tamějších vršcích tu a tam proběhnout. Slovo dalo slovo a já jsem v pátek o třetí odpolední vystupoval z vlaku ve Valmezu, jak se tady na Valašsku říká. Byl jsem již trochu posilněn, neb milá to holčina, se kterou jsme se seznámili ve vlaku, trvala na tom, že okoštuji trochu domácí slivovice, protože stejně musí večer vrátit placatku tátovi. Byla dobrá, jen co je pravda. Veroniko, děkuji!

Morava, respektive Morávka, ze které se vybíhalo, mi učarovala. Po pár stovkách metrů běhu po silnici se cesta zvedala do solidního kopce, kdy se oddělili ti, co běželi a ti, kdož “jen” šli. Začali jsme s Michalem spolu, ale po asi dvou kilometrech jsme se rozdělili. Tak jako jsem se na Pražské stovce oblékl málo, tak tady jsem se zase naopak oblékl moc. Již v prvním stoupání jsem svlékal bundu a než jsem si ji dal okolo pasu tak, jak mi příliš nevadila při běhu, už byl skoro konec. Trať vede po prvním stoupání úbočím Travného po široké turistické modré značce asi kilometr po rovince a poté dokonce mírně klesá na druhou občerstvovací stanici. Odtud se stáčí prudce vpravo nahoru do prudkého hanku. Zde zřejmě přešli alespoň na chvíli do chůze i ti nejsilnější vrchaři.

Michal Krištof a Zdeněk Kolman

Po asi dvou kilometrech jsme dosáhli nejvýše položeného bodu závodu TravnýTrek. Zde si zaslouží nejen zmínku, ale i veliký dík a pochvalu sbor místních hasičů. Ti nejenom projeli další část trati těžkým vozidlem, abychom se v čerstvém sněhu nebořili, ale také rozdělali na třetím checkpointu ohýnek, postavili sněhuláka, zapisovali mezičasy a servírovali čaj a něco k zakousnutí. Já jsem sice proběhl bez zastavení, ale kdybych nezačal závodit, určitě bych se na slovíčko stavil. Nu, jak to bylo s tím závoděním? Přiběhl jsem na druhou občerstvovačku před prudké stoupání vzhůru a hoši mi hlásí, že jsem na nějakém zhruba 13. místě.

závěrečná sjazdovka

Nakoplo mě to. Chtěl jsem zkusit, co vydržím. V kopci na návrší a následné počáteční fázi klesání mě nikdo nepředběhl. Dost jsme se tam poté motivovali v malé úderné skupince běžců. Nejvíce mě zaujala poslední část závodu, kdy se sbíhá po lyžařské sjezdovce dolů zpět do Morávky a pak již od mostu přímo do cíle. Na sjezdovce se to nechalo v nových trekových botách (dříve jsem běhal jen v silničních botách i v terénu – to by zde absolutně nebylo možné) pořádně rozpálit a měl jsem pocit, jako bych měl křídla.

Abych zkrátil dlouhý příběh, doběhl jsem na celkové deváté příčce z celkových 180 účastníků. Na to, že jsem byl jen týden po Pražské stovce, to není úplně špatné, myslím si. V čase těsně pod dvě hodiny jsem si ještě dobře zafinišoval a trochu se popotahoval s celkově osmým běžcem, ale nakonec mě v cílové rovince utavil. Jen pro představu uvádím, že vítěz měl čas okolo 1:26. Pár běžců přede mnou mělo čas, se kterým by se třeba za optimálně vydařeného dne dalo soutěžit, ale vítěz běhá na trochu jiné úrovni.

Za registrační poplatek 150Kč obdržel účastník zatavené startovní číslo, kvalitní bavlněné tričko s logem závodu, občerstvení na občerstvovačkách a občerstvení po závodě. Podle mého je to více než dost. Co je ale mnohem důležitější je fakt, že akce přilákala bezmála dvě stovky běžců a turistů z okolí. Možná se mýlím, ale co jsem viděl já, rekreačně-kondično-závodnímu běhu se na Moravě velice dobře daří. Budiž to i pro nás Pražáky povzbuzením k organizaci nových podniků, které popularizují zdravý životní styl a pohyb v přírodě.

Organizátorům bych chtěl vzdát hold a poděkovat za uspořádání více než milé běžecké akce v malebné krajině Beskyd. Maličkou vadou na kráse snad byla pro některé dlouhá fronta na registraci, ale vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo o první ročník, to lze pochopit a s lehkým srdcem přehlédnout a omluvit. Na akci panovala elektrizující atmosféra a já se již těším na další ročník. Přidáte se?

Zdeněk Kolman foto
  • přečteno: 12664/12179×, 1 komentář
TravnýTrek (1. ročník) – Morava běhá! TravnýTrek (1. ročník) – Morava běhá!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Tina | 3. 1. 2013 21.57 hod. | 88.101.238.xxx
2 zástupkyně našeho běžeckého kroužku "Běhat nás baví" se také zúčastnily. Se vším souhlasíme a příští rok přijedeme zase. Móóóc se nám to líbilo, protože jsme posbíraly 1. a 4. místo v kategorii ženy hard.
...a kromě krupobití jsme tam zažily všechny druhy počasí.
Tina

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků