logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Svět podle nás

Svět podle nás

„Co já sám zmůžu?" nejčastější výmluva, kterou použijeme sami pro sebe ve chvíli, když dostaneme nápad, jak „změnit svět" a cítíme, že bychom jej měli realizovat. Zároveň však již „vidíme“, co vše budeme muset pro jeho uskutečnění udělat – obětovat. A také „vidíme“, jak proti nám stojí hradba těch, kterým nebude náš nápad po chuti.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Osobní statečnost
  2. NEPŘÍTEL NENÍ VNĚ, NEPŘÍTEL ČÍHÁ UVNITŘ!
  3. Osobní odpovědnost
  4. Přestaňme být ovcemi – staňme se následovateli, staňme se SAMI SEBOU

Osobní statečnost

V tomto týdnu jsme vzpomínali na Václava Havla. ČLOVĚKA, který žil pravdou – svou pravdou. Pro jedny byl hrdina hodný následování, pro druhé solí v oku. On to ale nedělal ani pro jedno, ani pro druhé, dělal to vše proto, že tak to má být, tak je to správné.

Mnohé v poslední době napadlo: „Nebýt toho, že byl proti tomu zakázat KSČ, tak je tu dnes nemáme zpět!" Ano, nemáme je zpět pojmenované, ale byli by tu stejně, akorát by se jmenovali jinak a nejspíš by to bylo ještě horší.

NEPŘÍTEL NENÍ VNĚ, NEPŘÍTEL ČÍHÁ UVNITŘ!

To je to, co neradi slyšíme a sice je to na NÁS, na každém z nás, na naší osobní statečnosti a na tom, být sám za sebe a to i ve chvíli, kdy to bude proti všem.

Osobní odpovědnost

Osobní odpovědnost, to je to, co není moderní, co zastaralo, co se dnes nenosí, co není IN. Když s ní někdo vyrukuje, jako by zamával ostatním rudou muletou před očima a má co dělat, aby pak ve zdraví proběhl uličkou mezi rozparáděnými býky a přežil!

Přesto, nevrátíme-li se k základním lidským hodnotám – PRAVDĚ, LÁSCE, OSOBNÍ ODPOVĚDNOSTI – tak svět zůstane takový, jaký je.

„Uvěř ve mě a já tě přivedu ke svému otci“, řekl jinými slovy Ježíš, další ČLOVĚK, který již před více než 2000 lety ukazoval lidem cestu. Kam za tu dobu člověk došel?

Ježíš i Václav Havel byli ti, kdo hlásali pravdu, žili pravdou, dělali pro pravdu, co mohli. Můžete namítnout: „A co změnili?" Zdánlivě nic, ale to jen proto, že ti, co proti nim stáli, byli lidmi postaveni na roveň bohů – bohů vládnoucích na Zemi.

Začalo to již kdysi dávno pod horou Sinaj, ve chvíli, kdy Mojžíš na ni vystoupil, aby odtud přinesl 10 přikázání. Chvíli mu to trvalo, a člověk chce všechno hned, nemá čas čekat, takže když se s 10 přikázáními vrátil, našel své „věrné“, jak se klaní zlatému teleti.

Ale vraťme se zpět pod horu Sinaj… Tele bylo rozbito, ale ze světa nezmizelo, jen se jeho kousky rozprskly a zasekly se do myslí okolostojících. Stalo se sice napohled mrtvým, ale stalo se i mýtem, který žije dál, a nikdy nevíme, kde na nás vyskočí.

To samé by se stalo, kdyby byla KSČ zakázána. Ti lidé, jejich myšlenky, jejich názory… by ze světa nezmizeli, zůstali by dál mezi námi, ale skryti a na místo jednoho nepřítele bylo by rázem tady nepřátel tisíce. Nebyli by o nic slabší, než když před námi stojí jeden pojmenovaný, ba naopak, byli by mnohem silnější, stali by se legendou, stali by se pro mnohé mučedníky a hodni následování.

Přestaňme být ovcemi – staňme se následovateli, staňme se SAMI SEBOU

Když Ježíš řekl: „Následuj mě, já tě přivedu k otci“, řekl tím: „Následuj mě, já tě přivedu ke ZDROJI – k NEJVYŠŠÍMU, neboť ty jsi jeho jedinečnou a neoddělitelnou součástí a tak jediné, co musíš udělat, je – STÁT SE SÁM SEBOU, BÝT SÁM ZA SEBE, VYJÍT NA CESTU, KTEROU TI NEJVYŠŠÍ URČIL, ABYS PO NÍ ŠEL A OSVĚTLOVAL SVÝM SVĚTLEM OSTATNÍM CESTU.

Takže až budete dnes zapalovat poslední svíčku na adventním věnci, staňte se jejím světlem a to světlo si v sobě uchovejte i pro všechny své další dny. Nenechte zhasnout naději, že život Ježíše nebyl obětován nadarmo, nenechte zhasnout naději, že život Václava Havla nebyl prožit zbůhdarma a následujme je. Jejich odkazy si to zaslouží – my si to zasloužíme.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Vláďa Černý | 18. 12. 2016 9.12 hod. | 212.79.106.xx
Moc hezky napsané.Se vším co je v článku napsané souhlasím/myslím že poprvé/ Miloši přeji hezké svátky

Mira Dědek Šrámek | 23. 12. 2012 8.27 hod. | 94.125.216.x
Moc dobré a trefné, jen bych místo Abraháma poslal na Sinaj Mojžíše...;-) Pěkné svátky.

fotoMiloš Škorpil: Mirku, děkuju za upozornění. Já měl spíš dilema, jestli to byla Sinaj, co na ní lezl a nakonec se mi v hlavě místo Mojžíše rozsvítil Abrahám. To značí nejspíš jedno, že se pořád ještě více vyznám v přírodě než lidech :). Také přeji pěkné svátky.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Je lepší běhat po silnici nebo po měkkých lesních cestách : A co běh po pláži? Nemyslím sypký písek, ale tu vodou zpevněnou část hned u vody.. »
  • BĚŽECKÉ BOTY PRO PŘIROZENÝ BĚH : Rudo, boty za to nemůžou. Zůstaň při došlapu (prvním kontaktu na střed chodidla – bříška…»
  • BĚŽECKÉ BOTY PRO PŘIROZENÝ BĚH : Zdar sportovci. Chci se zeptat na úskalí "dropu"...měl jsem běžecké boty s vysokým…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dobrý den já jsem před 4 dny seděl asi 6-8 hodin na židli a pak jsem vztal no a najednou mě začal…»
  • Pět možností jak v létě trénovat a připravit se na podzimní běžecké závody, když se vám zrovna nechce běhat : Hedviko, záleží na tom, jak do sebe šijete :), ale každopádně bych řekl, že hodina fitboxu vydá za…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků